Farman Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Farman Hanesi
Farman.png
Hane arması Kırmızı-sarı damalı çizgi ile çevrelenmiş mavi zemin üzerine gümüş renkli üç adet gemi
Sözler Biz Rüzgara Bineriz
Yerleşke Güzel Ada, Güzel Kale
Şimdiki Lord Sebaston Farman
Bölge Batı Toprakları
Unvan Güzel Ada Lordu
Bağlılık Lannister Hanesi

Güzel Kale'nin Farman Hanesi, Batı Toprakları’nda bulunan soylu bir hanedir ve Gün Batımı Denizi'nde bulunan Güzel Ada'ya hükmetmektedir. Demir Adalar'da yaşayan Demirdoğumlu'lara nefretleri büyüktür.

Armaları kitaplarda geçmemekle birlikte yarı resmi kaynaklara göre armaları kırmızı-sarı damalı çizgi ile çevrelenmiş mavi zemin üzerine gümüş renkli üç adet gemidir. Sözleri Biz Rüzgara Bineriz'dir.

Tarih

Kahramanların Çağı

Farmanlar, Küçük Krallar'ın hüküm sürdüğünden beri, İlk İnsanlar'ın zamanından şimdiye kadar gelmiş çok eski bir hane olmuş ve Batı Toprakları'nın kıyılarını Demirdoğumlu yağmacılar'dan korumuşlar. Farmanlar, Kayanın Kralı Tommen I Lannister'e diz çökerek büyük bir donanma inşa ettiğinde, Tommen I Lannister son Farman kralı'nın kızı ile evlenir. Gylbert Farman halka ayaklanmayı teşvik ettiğinde Demirdoğumlu'ların işgali son bulur.

Targaryenlerin Devri

Ejderhaların Dansı sırasında, Lord Dalton Greyjoy Güzel Ada'yı ele geçirir ve Lord Farman'ın küçük kızlarını Tuz karısı olarak kendisine ve kardeşi Veron Greyjoy'a alır.

Büyük Bahar Salgını'ndan 2 yıl sonra, Lord Dagon Greyjoy Güzel Ada'yı yağmalayarak, yüz kadını ve servetin yarısını kaçırır.

Sör Uzun Duncan, Sör Eustace Osgrey'in hizmetinden ayrılıp Lord Farman'ın hizmetine girmeyi düşünmüştür.

Reyne-Tarbeck İsyanı'ndan birkaç sene sonra, Tywin Lannister vergisinin azaltılmasını isteyen Lord Farman 'a bir müzisyen gönderip Castamere Yağmurları adlı şarkıyı çaldırmıştır. Lord Farman isteğinden vazgeçmiştir.

Jeyne Farman Cersei Lannister'in gençliğinde ona arkadaşlık yapar. Tywin Lannister onun kızını rehin alarak ona bağlılıklarını bildirmelerini ister.

Farman gemileri Demirdoğumlular ile savaştayken

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Cersei Lannister, şişman Jeyne ve Melara Hetherspoon ile birlikte Kurbağa Maggy'nin yanına giderler ancak Maegi gözlerini açtığında Jeyne korkarak çadırdan kaçar. Jeyne kaçtıktan sonra kardeşi Sebaston'un sancaktarlarından biri ile evlenir ve bir düzine çocukları olur, Cersei Jeyne'nin şişman ve korkak olsa da hayatındaki en doğru şeyi yaptığını düşünür.

Üçüncü Yüzyılın sonunda Farman Hanesi

Seride görülen hane üyeleri şunlardır:

Tarihi Üyeler

Güzel Kale'ye Yeminli Haneler