Gölgeli Vadi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Duskendale
Liman
Gölgeli Vadi.jpg
Konum Taç Toprakları,Westeros
Yönetim Rykker Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı
Kurucu Darklyn Hanesi
Önemli Yerler Boz Kale,Yedi Kılıç Hanı

Duskendale,Karasu Koyu sınırındaki büyük bir liman kasabasıdır. Tam olarak; Kral Toprakları'nın kuzeydoğusu, Rosby'nin doğusundadır. Duskendale; Taç Toprakları adı verilen bölgededir ve Demir Taht'ın kendisine bağlılık yemini vermiştir. Eskiden Darklyn’lerin merkezi olan bölge daha sonra Rykker Hanesi’ne verildi.

Düzen

Kasaba, limanın erafına kurulmuştur, caddeleri parke taşlarla kaplanmıştır. Giriş kapısı pazar yerine açılır. Büyük taşlardan yapılan kalesi ve yuvarlak kuleleri kasabanın her tarafından görülen, limana yukardan bakan, büyük kalenin adı da Boz Kale'dir. Rykker Hanesi bu kalede yaşar. Duskendale’deki en iyi han Yedi Kılıç Hanı’dır, giriş kapısının kumandanının kız kardeşi bu handa kalır ve kendisi bir ressamdır. Güneydeki kayalık burun, suya demir atmış gemileri Dar Deniz'den gelen fırtınalardan korumaktadır. Kasabanın caddeleri parke taşlarla kaplanmıştır. Kasabanın hemen dışındaki kıyı şeritlerinde fersahlar boyunca balıkçı köyleri vardır.

Haritada Duskendale

Tarihi

Aegon I Targaryen’in Fetih Savaşı sırasında, Duskendale İlk İnsanların krallarının soyundan gelen eski bir hane olan Darklyn Hanesi tarafından yönetiliyordu. Kasaba kolay bir şekilde Aegon ve Orys Baratheon tarafından fethedildi. 129 FS’da Kral Aegon II Targaryen’in kuvvetleri kasabayı kolay bir şekilde yağmalayıp, limanı yakıp Lord Darklyn’i öldürdüler. Bu olay Ejderhaların Dansı sırasında Yeşillerin saldırısının başlangıcıydı. Daha sonra iç savaşta Sör Harrold Darke Layd Meredyth Darklyn’i Kraliçe Rhaenyra Targaryen’in Duskendale’da kalması konusunda ikna etmiştir. 276 FS’de Duskendale Muhalefeti sırasında Lord Denys Darklyn Kral Aerys II Targaryen’i çatışmada esir aldı. Sonra Sör Barristan Selmy kralı kurtardı, Darklyn Hanesi üyeleri Kral Aerys ve Tywin Lannister tarafından yok edildi, hanenin arazileri ve gelirleri Rykker Hanesi’ne bırakıldı. Ancak Darklyn’ler yok olsada akrabaları Duskendale’da kalmaya devam ettiler; Darke, Darkwood ve Darkgood isimlerini aldılar. 294 FS’de Duskendale çevresinde yapılan bir turnuvada, Sör Balman Byrch güya turnuvanın en iyi binicisiydi.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Roose Bolton'un Kızıl Düğün'e hazırlık yapmak ve kuzey ordusunu mümkün olabildiğince azaltmak amacıyla, önemsiz bir konumda ve tacın koruması altında olan Duskendale'e, başlarında Robett Glover, Helman Tallhart ve Harrion Karstark'ın olduğu 3000 kişilik bir ordu göndermesiyle Duskendale Savaşı başlamış olur.Duskendale'in Kral Toprakları'na olan yakınlığından dolayı Lannister ve Tyrell askerleri hemen daha büyük bir askeri kuvvetle Duskendale'e doğru hareket eder. Lord Tarly kuzeylilerden önce Duskendale'e varırken Gregor Clegane ilerleyişlerini kesmek için Kral Yolu'na çıkar. Savaş sonunda her iki tarafında ağır kayıplar vermesine rağmen Randyll Tarly ve ordusu savaşı kazanır. Bolton komplosu sayesinde, güneydeki son kuzey ordusu harap olur, Robett Glover ve Harrion Karstark esir alınır, Tallhart Hanesi'nin son yetişkin erkeği olan Helman Tallhart öldürülür.

Kargaların Ziyafeti

Tarth'lı Brienne gizli takipçisi Podrick Payne'le birlikte Sansa Stark'ı aramak için Dontos Hollard'ın memleketi olan Duskendale'e gelir ama ne Dontos'la ne de Sansa'yla ilgili herhangi bir ipucu yakalayamaz.