Gülen Ağaç Şövalyesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gülen ağaç.png

Gülen Ağacın Şövalyesi, Harrenhal Turnuvası’nda dövüşmüş olan bir gizemli şövalyedir. Kısa boyludur ve parçalardan yapılmış bir zırh giyer. Kalkanında ki arma gülen bir yürek ağacıdır. Bu yüzden ona Gülen Ağaç Şövalyesi denmiştir.

Şövalye, son üçe kalana kadar tüm rakiplerini yenmiştir. Ayrıca yendiği şövalyelerden üçünün yaveri, turnuva sırasında orada bulunan Howland Reed ile alay edenlerle aynı kişilerdir. (Howland Reed, Yüzler Adası’ndan dönüyordu ve Harrenhal’ a uğramıştı. Üç yaver onunla alay edip, itip kakınca Dişi Kurt lakaplı Lyanna Stark onu bu kişilerden kurtarmıştır). Yendiği şövalyeler ona yenilgileri için fidye önerince o ‘’Yaverlerinize onurlu olmayı öğretin, bu yeterli bir fidye olur’’ demiştir. Kral Aerys II şövalyenin kimliğinin ortaya çıkarılmasını ister, ancak ertesi gün ortadan kaybolmuştur.

Kral buna kızar ve oğlu Rhaegar’ı şövalyeyi bulması için gönderir, ama o da ağaca asılmış zırhından başka bir şey bulamaz.


Teoriler

  • Çoğu kişi şövalyenin alay edilen kişi olan Howland Reed’in kendisi olduğuna inanır. Çünkü şövalyede de bir Crannoglu görünümü vardır.
  • İkinci bir teori ise şövalyenin aslında Howland’ın onurunu savunmaya çalışan Lyanna Stark olduğu yönündedir. Bazıları Rhaegar’ın onu bulduğunu ancak bunu bir sır olarak sakladığını söyler. Bu da onun turnuvayı kazandıktan sonra Lyanna’yı neden Aşk ve Güzellik Kraliçe’si ilan ettiğini açıklar.
  • Diğer teoriler ise bu kişinin Sessiz Kurt(Eddard Stark) veya Genç Kurt(Benjen Stark) olabileceği yönündedir.


Bran, Reed’ler tarafından anlatılan bu hikayeyi daha önce hiç duymadığını söylediğinde, Reed’ler bu şövalyenin Stark veya Starklara yakın biri olabileceğini düşünür.