Gün Batımı Denizi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Gün Batımı Denizi Westeros'un batısındaki bir denizdir. Sınırları Menzil, Batı Toprakları, Nehir Toprakları, Demir Adalar, Kuzey ve Sur'un Ötesindeki Toprakları'na kadar ulaşmaktadır.

Gün Batımı Denizi'nde kılıç balıkları, fok balıkları ve balinalar, Demiradamlar Koyu ve kıyı bölgelerde ise çeşit çeşit balıklar ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Efsanevi deniz ejderlerinin bu denizde yaşayıp yaşamadığı bilinmez.

Coğrafya

Gün Batımı Denizi güneyde Redwyne Boğazı ile Arbor'u güney doğudaki Yaz Denizi'nden ayırır. Arbor'un kuzeyinde Fısıltılı Ses isimli koyda Eski Şehir, Karataç ve Üç Kule bulunur. Gün Batımı Denizi'nin daha kuzeyinde Menzil'in kıyılarındaki Bandallon, Kalkan Adaları ve Mander'in ağzı vardır.

Batı Toprakları'nda denize yakın yerleşimler Crakehall, Lannis Limanı, Casterly Kayası, Şölen Ateşi, Kayce, Sarpkaya, Felaket Kalesi, Güzel Ada ve üzerindeki Güzel Kale'dir.

Gün Batımı Denizi

Batı Toprakları'nın kuzeyinde Gün Batımı Denizi'nde Demir Adalar ve Demiradamlar Koyu, Nehir Toprakları'nda Denizgözcüsü ve Kartal Burnu bulunur.

Demir Adalar'ın kuzeyinde Flint Kayalıkları adındaki Kuzey'deki yarımadada Kraken Burnu ve Flint Parmakları bulunur. Ateş Nehri ve Tuzlu Mızrak Ateşsuyu Koyu'na akar. Yarımadanın kuzeyinde Taşlı Kıyı'nın sahilleri ve Dereler yer alır. Daha kuzeyde Buz Koyu, Ayı Adası, Deniz Ejderi Burnu ve Kurt Ormanı bulunur. Gün Batımı Denizi Donmuş Kıyı boyunca Sur'un Ötesi'nde kuzeyde devam eder.

Yalnız Işık Gün Batımı Denizi'nin batısındadır ama tam yeri bilinmemektedir.

Haritada kırmızı ile gösterilen Westeros'un batısında Gün Batımı Denizi bulunur.

Tarihi

Üstat Kirth'in yazdığı Şarkılardaki Boğulmuş Adamlar 'a göre Deniztaşı Tahtı Gün Batımı Denisi'nin batısında ki bir halk tarafından yapılır ve Aliüstat Haereg Demir Adalar'da yaşayan Demirdoğumlu'ların soyunun bu halktan geldiğini iddia eder.

Antik çağlarda Demirdoğumlu'lar Westeros'un batı kıyılarına hükmetmek için uzun gemilerini kullanmışlardır, İlk İnsanlar dönemlerinde kıyılara baskın yaparlar ancak Kütük Kralları döneminde Demirdoğumlu'lar Arbor'dan Ayı Adası'na kadar tüm batı kıyılarını fetheder, sonunda kazandıkları toprakları yavaş yavaş kaybederler. Anakaranın İlk İnsanlar'ı yağmacılara karşı kendi gemilerini inşa ederler ve savunma hatları oluştururlar. Ayrıca yetenekli Andal denizcileri Demirdoğumlu'ların düşüşünü hızlandırır.

Kuzeyin Kralı Gemici Brandon Gün Batımı Denizi'ne yelken açar ve bir daha kendisinden haber alınamaz. Oğlu Yangın Brandon bu kederle kalan Kuzeyli filosunu yakar.

Nehir Toprakları'nda hak iddia eden Kral Arlan III Durrandon krallığını doğuda Dar Deniz ve batıda Gün Batımı Denizi'ne kadar genişletir. Ancak soyundan gelen Arrec Durrandon nehir kıyılarını Demir Adalar ve Nehir Kralı Harwyn Hoare'ye kaybeder.

Rhaenys Targaryen bir zamanlar ejderhası Meraxes ile Gün Batımı Denizi'nin ötesine gitmeyi düşünmüştür ancak Birinci Dorne Savaşı'nda ölür.

Kutsal Aptal olarak bilinen Lord Alton Greyjoy Yalnız Işık'ın ötesindeki toprakları fethetmeye çalışır. Kızıl Kraken Lord Dalton Greyjoy Ejderhaların Dansı sırasında Güzel Ada'da öldürülmesine kadar Gün Batımı Denizi'ni yönetir. Lord Dagon Greyjoy'da Demirdoğumlu'larla deniz boyunca toprakları tekrardan yağmalamaya başlar ancak Targaryen Hanesi tarafından yenilir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Demiradamlar Taşlı Kıyı, Ateş Nehri ve Buz Koyu'na yakın Derinorman Kalesi'ne saldırarak Kuzey'i işgal ederler.

Kargaların Ziyafeti

Kral Şurası sırasında Lord Gylbert Farwynd Demir Adaların Kralı olarak adını ortaya koyar ve şampiyonları olarakda oğulları tarafından desteklenir. Kral olduğu taktirde Gün Batımı Denizi'nin ötesindeki toprakları demiradamlara vadetsede iddiası fazla destekçi bulmaz.

Kral Euron Greyjoy'un komutası altındaki demirdoğumlular Kalkan Adaları ve Arbor'a saldırır.

Alıntılar

Hiçkimse Gün Batımı Denizi'nin diğer tarafında ne olduğunu öğrenmek için gittiğinde geri dönemez

George RR Martin