Güneş Mızrağı

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Güneş Mızrak sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Güneş Mızrağı
Kale
Güneş Mızrağı.jpg
Konum Dorne
Yönetim Martell Hanesi , Derebeylik.
Halk Dornelu
Din Yedi İnancı
Önemli Yerler Üçlü Kapı, Eski Saray, Mızrak Kulesi, Güneş Kulesi

Güneş Mızrağı, Martell Hanesi'nin yerleşkesidir ve Dorne'un merkezidir. Kale Westeros'un uzak güneydoğu kıyısında, Yeşilkan'ın kuzeyinde yer alır ve üç tarafı denizlerle çevrilidir. Su Bahçeleri şehirden üç fersah uzaktadır.

Düzen

Güneş Mızrağı

Güneş Mızrağı, birbirlerini çevreleyen dar sokakları, kuytulardaki avluları, gürültülü çarşıları, metrelerce uzunlukta olan üç büyük sarmal duvarlar tarafından korunan surlarla çevrili bir şehirdir. Art arda sıralanmış Üçlü Kapı'dan geçilerek şehre girilir, tuğla yoldan düz gidilerek Eski Saray'a geçiş yapılır. Kalede; üstünde soylu mahkumların hücrelerinin bulunduğu Mızrak Kulesi, Dorne Prensi'nin tahtını içeren Güneş Kulesi ve Eski Saray vardır.

Kum Gemisi, Martell'lerin ilk kaleleridir, bir gemiyi andıran büyük boz renkli bir yapıdır

Lord Mors Martell ve Prenses Nymeria

Şehir

Kale duvarlarından başlayan şehir batıya doğru uzanır. Duvarların hemen dibinde penceresiz evler ve kerpiçten dükkânlar bulunur, batıda ahırlar, meyhaneler, şaraphaneler, hanlar uzanır, bazılarının kendilerine ait duvarları vardır. Bu duvarların içinde de birçok bina ve kulübe vardır. Şehir, Özgür Şehirler'le karşılaştırıldığında bir kasaba gibi durur ama Dorne’da ki yerleşimlerden bir şehre en fazla benzeyen Güneş Mızrak'tır.

Dorne ve Güneş Mızrağı'nın konumu
Dorne ve Güneş Mızrağı'nın konumu
Güneş Mızrağı
Dorne ve Güneş Mızrağı'nın konumu

Tarihi

Rhoynar on bin gemi ile Dorne'a geldiğinde Martell'ler Kum Gemisi'nin küçük lordlarıydılar. Lord Mors Martell ve Prenses Nymeria'nın evlenmesiyle Martell-Rhoynar ittifakı sağlandı ve Nymeria'nın Dorne'u fethedecek savaşı başlamış oldu.

İktidara gelen prens ve prensesin makamları olan Güneş Mızrağı; Kum Gemisi'nin etrafında yayıldı, Rhoynar'ın güneşi ve Martell'lerin mızrakı birleştirildi ve yeni bir kale inşaa edildi. Mızrak Kulesi ve Eski Saray'ın Güneş Kulesi Rhoyne tarzı inşaa edilmiş güzel mimari eserlerdir. Kalenin sarmal surları yedi yüz yıl önce inşaa edilmiştir.

Birinci Dorne Savaşı sırasında Targaryen'ler geldiğinde Dornelu'ların kalelerini terk ettiklerini gördüler. Lord Rosby Kumların Gardiyanı ve Güneş Mızrağı'nın Kale Muhafızı ilan edildi ama o Güneş Mızrağı Kuşatması sırasında Dornelu'ların şehirden kaçıp saldırmaları sonucu ölmüştür. Ejderhanın öfkesi sonucunda Targaryen'ler iki yıl boyunca Güneş Mızrağı hariç diğer tüm Dornelu'ların kalelerini yakmışlardır. Büyük Üstat Timotty'nin yazdığı Varsayımlar adlı kitapta Targaryen'ler Dornelu'lara Martell'lere karşı savaşmak için teşvik verse de sancaktarlar efendilerine sadık kaldığını yazmaktadır.

Lord Cregan Stark'ın oğlu Rickon Stark, Dorne'un Fethi'nde nihai savaşların birinde Güneş Mızrağı'nın dışında öldürülür. Dornelular 158 Fs'de Genç Ejderha Kral Daeron I Targaryen' e boyun eğdikten sonra tekrar ayaklandılar. Daeron'un halefi Kral Baelor I Targaryen Dorne ile barış yapmak için Kral'ın Şehri'nden Güneş Mızrağı'na kadar yalın ayak yürüdü.

Güneş Mızrağı

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Prens Doran Martell'in emriyle Areo Hotah Kum Yılanları'nı Mızrak Kulesi'ne hapseder yanlızca Su Bahçeleri'nde olan gençleri ve Eski Şehir'e giden Sarella'yı bunların dışında tutar. Myrcella Baratheon'a taç giydirme komplosu yapan Arianne Martell bir süre Mızrak Kulesi'nde hapsedilir.

Ejderhaların Dansı

Sör Balon Swann, Güneş Mızrağı'nın içinde Doran'ın sarayında Sör Gregor Clegane'in kafasını getirdi.