Game of Thrones - Sezon 2

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Game of Thrones - Sezon 2
Season2.jpg
Tanımlama
Toplam Bölüm 10
Yayın Tarihi (HBO) 1 Nisan 2012 – 3 Haziran 2012
DVD Çıkış Tarihi 13 Şubat 2013
Sezon Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"Sezon 1" "Sezon 3"

Sezon 2, Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi'nden televizyona uyarlanan dizinin ikinci sezonudur. 25 Temmuz 2011'de başlayıp, Aralık 2011 veya Ocak 2012'de bitirilmesi plânlanmıştı. Sezonun aktarılması ise Bahar 2012'yi bulmuştur ve bir önceki sezon gibi 10 bölüm içerir.

Sezon 2 çoğunlukla George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ikinci kitabı olan Kralların Çarpışması'nı temel almıştır.İlk kitaptan,Taht Oyunları, bazı karakterler ve unsurlar Sezon 2 için tekrar dahil edildi ve olması gerekenler ise çeşitli sebeplerden ileriye atıldı. Hatta, üçüncü kitaptan,Kılıçların Fırtınası, özellikle de Jaime Lannister sahnelerinin birkaçı Sezon 2'de kendine yer bulmuştur.

Olay Dizisi

Yedi Krallık savaştadır. Bir önceki sezonun sonlarında patlak veren olaylar artık iyice kızışmış diyar iyice kan ağlamaktadır. Kuzey'deki Kral, Robb Stark, halkının bağımsızlığı için savaşmaktadır. Robb, savaşa yeni katılmış olan ve tutkuyla bağımsızlık mücadelesi veren başka bir halk olan demiradamlar ile ittifak kurmak ister ve en iyi arkadaşını, Theon Greyjoy'u babasıyla anlaşması için yollar. Bu sırada, Joffrey Baratheon sahip olduğu güçlü Lannister desteği sayesinde Demir Taht'ta oturmaktadır. Ancak, küçük amcası Renly Baratheon, daha kalabalık bir Tyrell ordusuyla tahtta hak iddia etmektedir.Onlar bu mücadeleyi verirken, Tyrion Lannister babasının yerine sürdüreceği Kral Eli görevini layıkıyla yerine getirmektedir.

Fakat olaya dahil olan bir kişi daha var:Stannis Baratheon.Ortanca kardeş olan Baratheon da tahtta hak iddia etmiştir. Kendini kanıtlamış bir komutan ve birçok savaşın eski muharibi olan Stannis Baratheon, düşmanlarına tamamen acımasız olan biri ve doğru olanı yapmayı, kendine zarar verse dahi, ilke edinmiş biri olarak bilinir. Danışmanı,doğu diyarlarından gelmiş esrarengiz kadın Melisandre ise Stannis'in kaderinde büyük işler başarmanın yazılı olduğuna inanır ve Ser Davos Seaworth ise kadının, kralının üzerinde bıraktığı etkiden oldukça rahatsızdır.

Uzak doğuda, Daenerys Targaryen üç tane ejderhasıyla khalasarında kalan az sayıda Dothraki ile boş araziden kurtulmaya çalışmaktadırlar. Nihayet, ejderhalar korkutucu görünmeye başlamış ve yakında annelerinin, Daenerys Targaryen, isteklerini yerine getirecek kadar korkunç olabileceklerinin belirtilerini göstermişlerdir ancak hala yavru ve incinebilir durumdadırlar. Khaleesi, Batıdiyar'a gidebilmek ve babasının tahtını geri alabilmek için gerekli destekleri aramaktadır.

Oyuncular

Ana Kadro


Konuk Oyuncular

Kral Toprakları'ndaki Karakterler
Ejderhakayası'ndaki Karakterler
Robb Stark'ın ekibindekiler
Fırtına Burnu'ndakiler
Duvarın Ötesi'ndekiler
Demir Adalar'dakiler
Duvar yolundakiler
Harrenhal'dakiler
Dar Deniz'in ötesindekiler


Bölümler

  • Bölüm özetleri cnbce.com sitesinden alıntıdır.
# Bölüm İsmi Yönetmen Yazar Orjinal Yayın Tarihi Amerika reyting
(milyon)
1 "The North Remembers" Alan Taylor David Benioff & D. B. Weiss 1 Nisan 2012 3.86
Cersei’nin onaylamamasına karşın Tyrion, Kral’ın Eli görevinin başına geçer. Ejderha Kaytası’nda bulunan Stannis Baratheon gizemli bir rahibe olan Melisandre’nin tanrısına bağlılık yemini eder ve Joffrey’nin Robert’ın oğlu olmadığını açıklayarak tahtın gerçek varisi olduğunu halka duyurur. Bu haber başkente ulaşır ulaşmaz Robert’ın evlilik dışı doğan çocukları katledilmeye başlanır. Üç büyük galibiyet kazanan Robb Stark, Lannisterlar’a Kuzey’in bağımsızlığı karşılığında barış sağlanmasını teklif eder ve Theon’u Greyjoy’ların desteğini almak, Catelyn’i de Renly Baratheon’ın ne durumda olduğunu anlaması için gönderir. Essos’taki Daenerys’in başı sıcak ve açlıkla derttedir.
2 "Nightlands" Alan Taylor David Benioff & D. B. Weiss 8 Nisan 2012 3.76
Cersei, başkentteki kanlı saldırının ardından harekete geçen Tyrion’la yüzleşmek zorunda kalır. Arya, Gendry’ye gerçek kimliğini açıklar. Bu arada Daenerys’nn gözcülerinden biri kötü haberlerle döner. Davos ise bir istila planı için korsan Salladhor Saan’ın deniz gücünden yararlanmak için görüşmeye gider.
3 "What Is Dead May Never Die" Alik Sakharov David Benioff & D. B. Weiss 15 Nisan 2012 3.77
Catelyn Tully ittifak kurmak için Kral Renly Baratheon’ın kampına gider. Ama Kral Renly’nin yeni eşi Margaery ve onun kardeşi Loras Tyrell’la başka planları vardır. Bu arada Tyrion da kimin dost kimin düşman olduğunu ortaya çıkarmak için bir oyun oynar. Kışyarı’ndaki Bran Stark’ın gördüğü tuhaf rüyaları yorumlamak için yardıma ihtiyacı vardır.
4 "Garden of Bones" David Petrarca Vanessa Taylor 22 Nisan 2012 3.65
Robb’un zaferi yüzünden iyiden iyiye keyfi kaçan Joffrey, bunun acısını Sansa’dan çıkarır. Tyrion ve Bronn kralın zalimliğini dizginlemeye çalışır. Arya ve Gendry ise Harrenhal’da hapistir. Bu arada eski bir kaçakçı olan Davos’un gizli bir görev için eski hünerlerini kullanması gerekecektir.
5 "The Ghost of Harrenhal" David Petrarca David Benioff & D. B. Weiss 29 April 2012 3.90
Baratheon düşmanlığının sona ermesi Catelyn ve Serçe Parmak tarafından farklı şekillerde karşılanır. Tyrion’ın kaynakları onu Joffrey’nin şehri saldırıdan korumak için kullanacağı savunma planı ve gizli bir silah hakkında uyarır. Theon yelken açarak kendini babasına kanıtlamaya çalışmaya devam eder. Arya, Jaqen H'ghar’dan bir söz alır. Gece Nöbetçileri, İlk İnsanın Yumruğu adlı eski bir mevkide yeniden toplanır.
6 "The Old Gods and The New" David Nutter Vanessa Taylor 6 Mayıs 2012 3.88
Theon büyük darbesini indirir; Arya sürpriz bir ziyaretçiyle karşılaşır; Dany kendisine ait olanı almak için ant içer; Robb ve Catelyn mühim haberler alır; Qhorin Jon’a kendisini kanıtlaması için bir fırsat tanır.
7 "A Man Without Honour" David Nutter David Benioff & D. B. Weiss 13 Mayıs 2013 3.69
Jamie uzak bir akrabasıyla bir araya gelir; Dany özel bir yere davet edilir; Theon ava çıkar; Jon Duvar'ın ötesinde yolunu yitirir; Cersei, Sansa’ya nasihat eder.
8 "The Prince of Winterfell" Alan Taylor David Benioff & D. B. Weiss 20 Mayıs 2012 TBA
Arya, Jagen’den borcunu ödemesini ister. Theon’un bir konuğu vardır. Robb ihanete uğrarken Stannis ve Davos giderek hedeflerine yaklaşmaktadır. Öte yandan Tyrion ve Varys, üzerinde anlaşabilecekleri bir şey bulur.
9 "Blackwater" Neil Marshall George R. R. Martin 27 Mayıs 2012 TBA
Stannis Baratheon sonunda Kral Toprakları’na saldırır. Şimdi Tyrion ve Lannisterlar’ın hayatları için var güçleriyle mücadele etmeleri gerekmektedir.
10 "Valar Morghulis" Alan Taylor David Benioff & D. B. Weiss 3 Haziran 2012 TBA
Tyrion gözlerini açtığında durumun değiştiğini farkeder. Kral Joffrey’nin etrafındakileri ödüllendirirken çok bonkör olmadığı ortaya çıkar. Bu arada Brienne, Jaime’yi susturur; Arya, Jaqen’den bir hediye alır; Jon kendisini Qhorin’e ispat eder.