Game of Thrones - Sezon 3

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Game of Thrones 3. Sezon
Sezon-3-poster.jpg
Tanımlama
Toplam Bölüm 10
Yayın Tarihi (HBO) 31 Mart 2013 – 9 Haziran 2013
DVD Çıkış Tarihi 18 Şubat 2014
Sezon Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"Sezon 2" "Sezon 4"

Sezon 3, Game of Thrones dizisinin üçüncü sezonudur. Temel olarak George R. R. Martin'in, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin üçüncü kitabı olan Kılıçların Fırtınası kitabına dayandırılmıştır. Ancak bütün olaylar ve gelişmeler bir sezona sığmayıp kalan olaylar ise Sezon 4'e aktarılmıştır. Yazar, George R.R. Martin, yedinci bölümün,önceden "Autumn Storms" olarak düşünülen ancak daha sonra "The Bear and The Maiden Fair" olarak değiştirilen bölümün, senaristliğini yapmıştır.

HBO'nun çıkardığı Jon Snow, Daenerys Targaryen ve Tyrion Lannister posterlerinin yanyana duruşu
Jaime Lannister posteri.
Robb Stark posteri.
HBO'nun çıkardığı, yeni karakter olan Ramsay Kar'ın posteri.

Olay Dizisi

Beş Kralın Savaşı devam etmektedir. Robb Stark, ilerleyişini sürdürmekte ve çatışmaları tekrar tekrar kazanmaktadır. Dayısı, Edmure Tully ve annesinin amcası Brynden Tully ile bir araya gelip beraber strateji üretmeye başlarlar. Fakat, Kral Robb dayısının hatalarının yüzüne vurur ve yavaş yavaş savaşı kaybettiğini ve Lord Tywin'in avantajı ele geçirdiğini düşünmeye başlar. Casterly Kayası'nı hedef alan Robb Stark, Frey Hanes'nden yardım ister. Robb Stark'ın, Walder Frey'e verdiği yemini bozmasının cezasını dayısı çeker ve bir düğün olur.

Sur'un ötesinde, Jon Snow, Duvarın Ötesindeki Kralla Mance Rayder ile tanışır ve kısa sürede Qhorin Yarımel'in isteği olan yabanıllara karışmayı başarır. Onlardan biri olur, beraber orduyu tertiplerler ve duvara tırmanırlar, Mance Rayder ve Tormund Devfelaketi ile birlikte.Ygritte ile arkadaşlığını ilerleten Jon Snow, Gece Nöbetçileri yeminlerini bozmuştur.

Theon Greyjoy, Dehşet Kalesi'ndedir. Ramsay Kar'ın işkencelerini çekmeye devam eder.

Dar Deniz'deki Kral, Karasu Savaşı'nda aldığı yenilgiyi düşünmektedir. Davos'un öldüğünü düşünür ancak onunla tekrar karşılaşır Ejderha Kayası'nda. Melisandre, Kral Stannis'in gücünü artırmak için çeşitli oyunlara başvurur ve kral kanı aramaya başlar.

Arya Stark, Harrenhal'dan beraber kaçtıkları Gendry ve Al Turta ile Nehir Toprakları'nda rastgele dolaşmaktadırlar. Fakat kaşılarına Sancaksız Kardeşlik çıkar.

Bran Stark ve ekibi, yolculuğunda Jojen Reed ve ablası Meera Reed ile karşılaşır. Beraber, Duvar'ın Ötesine geçmeye çalışırlar.

Tywin Lannister'ın başkente varışından sonra Kral Eli görevini kendisi tek başına sürdürür. Margaery Tyrell, Kral Joffrey Baratheon ile evlilik planından sonra Sansa'yı kapmak için bir Tyrell-Lannister soğuk savaşı başlar. Jaime Lannister ve Brienne beraber, Catelyn Tully'ye verilen sözü tutmak için Kral Toprakları'na giderler ve yolda çeşitli sürprizlerle, olaylarla ve acılarla karşılaşırlar.

Büyümüş ejderhaları olan Daenerys Targaryen, Essos'da adını iyice duyurmaya başladıktan sonra artık ordusunu güçlendirmeye karar verir ve Lekesizler ve İkinci Oğullar ile sıkı pazarlıklar başlar. Ejderhaların Anası, gözüne iki şehir kestirmiştir:Astapor ve Yunkai.

Oyuncular

Ana Kadro


Konuk Oyuncular

Kral Toprakları'ndaki Karakterler
Ejderha Kayası'ndaki Karakterler
Robb Stark'ın Ekibindekiler
Nehir Toprakları'ndakiler
Duvarın Ötesi'ndekiler
Demir Adalar'dakiler
Kuzey'dekiler
Dar Deniz'in Karşısındakiler


Bölümler

  • Bölüm özetleri cnbce.tv'den alıntıdır.
Bölüm Numarası Bölüm İsmi Yönetmen Yazar Orjinal Yayın Tarihi
1 Valar Dohaeris Dan Minahan David Benioff & D.B. Weiss 31 Mart, 2013
Hayatta kalan Gece Nöbetçileri güneye doğru geri çekilirken Jon, Sur’un Ötesinin Kralı Mance Rayder’la tanışmaya götürülür. King’s Landing’de Cersei’nin davet hazırlıkları sürerken, Tyrion ödülünü istemekte ve Seçeparmak da Sansa’ya bir çıkış yolu sunmaktadır. Daenerys ise amacına ulaşmak için Slaver’s Limanı’na doğru yol alır.
2 Dark Wings, Dark Words Alex Graves Vanessa Taylor 7 Nisan, 2013
Arya'nın yolu eski dostlarıyla yeniden kesişir. Bu sırada Bran, dünyanın diğer ucunda gizemli bir gruba dahil olur. Jaime ve Brienne'in başkente doğru yolculukları devam ederken, King's Landing'de Sansa'yı öğle yemeğine davet eden kötü şöhretli Thorn Kraliçesi'nin gelişinin yankıları sürmektedir.
3 Walk of Punishment David Benioff & D.B. Weiss David Benioff & D.B. Weiss 14 Nisan, 2013
Tyrion yeni sorumluluklar üstlenir; Jon Fist of the First Men’e götürülür; Daenerys kölelerle buluşur; Jaime onu tutsak edenlerle bir anlaşma yapar.
4 And Now His Watch is Ended Alex Graves David Benioff & D.B. Weiss 21 Nisan, 2013
Jaime, bir kılıç kapar ve kendini tutsak alanlarla savşmaya çalışır. Ancak hemen etkisiz hale getirilir. Jojen Reed'in söyledikleri üzerine Bran, üç gözlü kargayı takip etmeye karar verir. Arya ve Gendry gizlice Beric Dondarrion ile tanışacakları mağaraya getirilirler. Theon Greyjoy onu kurtarmakla görevli kişi tarafından ihanete uğrar.
5 Kissed by Fire Alex Graves Bryan Cogman 28 Nisan, 2013
Serçeparmak'ın yardımıyla Lannisterlar, Tyrelllerin Sansa'yı Loras'la evlendirme planını öğrenirler. Stannis, karısı Selyse'ye yaptığı sadakatsizliği itiraf eder. Tazı, Lord Beric'le dövüşür ve bu dövüşün sonucunda beklenmedik bir gerçek ortaya çıkar. Roose Bolton'a teslim edildikten sonra Jaime, Brienne'e "KralKatili" unvanını nasıl kazandığını anlatır. Bu sırada Robb, birliğini dağıtmaya kadar uzanacak bir dizi karar vermek durumunda kalır.
6 The Climb Alik Sakharov David Benioff & D.B. Weiss 5 Mayıs, 2013
Tywin Lannister, Olenna Tyrell'le buluşup, Sör Loras ile kızı Cersei'yi evlendirme planını açıklar. Tyrion, Sansa'ya kötü haberi verir. Stannis'in birkaç adamını yanına alan Melisandre, Kardeşlik'in karşısına çıkar ve Beric Dondarrion'la yüzleşir. Kral Robb, Freyler'le anlaşmanın yollarını arar. Yabanıllar'ın Duvar'a tırmanışı sürerken Ygritte, Jon'un Gece Nöbetçileri'ne hala bağlı olduğunu bildiğini açık bir şekilde dile getirir.
7 The Bear and The Maiden Fair Michelle MacLaren George R. R. Martin 12 Mayıs, 2013
Jojen, Bran'i üç gözlü kuzgunu bulmak için Sur'un ötesine geçmeye ikna eder. Talisa, Robb'a hamile olduğunu söyler. Kardeşlik'ten kaçan Arya, Tazı tarafından yakalanır. Ama Tazı'nın amacı onu Kardeşlik'e geri götürmek değildir. Melisandre, Gendry'ye babasının Robert baratheon olduğunu söyler. Orell'in karşı çıkmasına rağmen Jon ve Ygritte arasındaki yakınlaşma daha da derinleşir.
8 Second Sons Michelle MacLaren David Benioff & D.B. Weiss 19 Mayıs, 2013
King's Landing'de Tyrion ve Sansa'nın düğün kutlamaları başlar. Alkolü fazla kaçıran Tyrion, Sansa'yla mihraba yürüyen Joffrey'yle tartışır. Tazı, Arya'ya onu abisine teslim etmek üzere İkizler'e götürdüğünü açıklar. Stannis, Davos'u serbest bırakır. Melisandre, Gendry'yle ilgili planlarını uygulamaya koyar. Daenerys, önündeki engeli aşmak için büyük bedeller ödemek zorunda kalabileceğini fark eder.
9 The Rains of Castamere David Nutter David Benioff & D.B. Weiss 2 Haziran, 2013
Sam ve Gilly Sur'a ulaşır. Bran, fırtına sırasında panik yaşayan Hodor'un zihnine girer ve onu sakinleştirir. Bu sırada bulundukları yerin dışında Yabanıllar'la birlikte yolculuk etmekte olan Jon Snow, masum bir adamı öldürmeyi reddeder ve Orell'i öldürüp Ygritte'i arkasında bırakarak kaçar. Daenerys, savaş stratejisi konusunda kritik bir karar verir. Robb ve adamları İkizler'e ulaşır, evlilik töreni başlar.
10 Mhysa David Nutter David Benioff & D.B. Weiss 9 Haziran, 2013
Robb ve yandaşlarını öldüren Frey Hanedanı, Roose Bolton'ı Kuzey'in Koruyucusu ilan eder. Tazı ve Arya, Frey askerlerinin Robb'un cesediyle yaptıkları gövde gösterisine şahitlik ederler. Demir Adaları'nda babasının kararına karşı çıkan Yara, Theon'u kurtarmak için harekete geçer. Stark'ların katledilmesinin Kızıl Tanrı'nın işi olduğuna inanan Stannis, Gendry'yi öldürmeye karar verir.