Game of Thrones - Sezon 4

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Game of Thrones 4. Sezon
GoTSezon4.jpg
Tanımlama
Toplam Bölüm 10
Yayın Tarihi (HBO) 6 Nisan 2014 – 15 Haziran 2014
Sezon Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"Sezon 3" "Sezon 5"

Sezon 4, Game of Thrones dizisinin 2014 yılında yayınlanan dördüncü sezonudur. George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin üçüncü kitabı olan Kılıçların Fırtınası'nın, Game of Thrones - Sezon 3'de gösterilenlerin haricinde kalan kısmı ve dördüncü ve beşinci kitapların, Kargaların Ziyafeti ve Ejderhaların Dansı, ufak ufak detaylarını temel almıştır. Ancak büyük çoğunluk üçüncü kitap üzerinde şekillenmiştir.

Dördüncü sezonun ilk bölümü 6 Nisan 2014'de seyirciyle buluşmuştur. 12 Ocak'da yayınlanan fragman, iki günde 10 milyon izleyici tarafından izlenmiştir.

Bölümler

  • Bölüm özetleri cnbce.tv'den alıntıdır.
# Bölüm İsmi Yönetmen Yazar Orjinal Yayın Tarihi
1 Two Swords D. B. Weiss David Benioff & D.B. Weiss 6 Nisan, 2014
Tyrion’ın King's Landing’de yeni bir misafiri vardır. Jon Snow ise Castle Black’de pek sıcak karşılanmaz. Bu arada Arya eski bir arkadaşına rasgelir.
2 The Lion and the Rose Alex Graves George R. R. Martin 13 Nisan, 2014
Tyrion, Jaime’ye yardım eli uzatır. Joffrey ve Margaery bir kahvaltıya ev sahipliği yaparlar. Bu arada Dragonstone’da Davos, Stannis’in sabrını taşırır. Sur’un ötesinde ise, Bran nereye gitmeleri gerektiğini anlamıştır.
3 Breaker of Chains Alex Graves David Benioff & D.B. Weiss 20 Nisan, 2014
Joffrey’nin ölüdürlmesinin ardından Tyrion gözaltına alınır. Tywin, Tommen’ı kral olmaya hazırlar. Cersei intikam peşine düşer. Fakat istediği Tyrion’ın cezasını çekmesi değil, öldürülmesidir. Sansa, Petyr Baelish’in gemisine ulaşır ve kaçma planının arkasında onun olduğunu öğrenir. Davos, Stannis’e bir ordu kurmak için çalışmaktadır. Jon Snow, Yabanıllar’ın yolculuğunun beklediğinden daha yıkıcı olduğunu görür.
4 Oathkeeper Michael McLaren Bryan Cogman 27 Nisan, 2014
Daenerys, Meereen'i ele geçirir ama nasıl bir hükümdar olacağını belirleyecek önemli bir karar vermek zorunda kalır. Serçe Parmak Sansa'ya Joffrey'nin öldürülmesiyle olan ilişkisini açıklar. Olenna, Margaery'yi Tommen'ı baştan çıkarması için ikna eder. Jaime sonunda tutsak Tyrion'ın yanına gider.
5 First of His Name Michael McLaren David Benioff & D. B. Weiss 4 Mayıs, 2014
Cersei ve Tywin, tahtın bir sonraki hamlesi için hazırlık yapar. Jon yeni bir göreve başlar. Bu arada Daenerys de gelecekle ilgili planlar yapar.
6 The Laws of Gods and Men Alik Sakharov Bryan Cogman 11 Mayıs, 2014
Stannis ve Davos yeni bir stratejiyle yelken açarlar. Daenerys kendisinden talepte bulunanları kabul eder. Bu arada Tyrion taht odasında babasıyla yüzleşir.
7 Mockingbird Alik Sakharov David Benioff & D. B. Weiss 18 Mayıs, 2014
Cersei'nin Gregor Clegane'la anlaştığını öğrenen Tyrion, kendi adına dövüşmesi için Bronn'la anlaşmak ister. Jon Snow yaklaşan Yabanıl tehditi konusunda Alliser Thorn'u uyarır. Daenerys, ardında bıraktığı şehirlerdeki karmaşalar hakkında güç bir karar verir. Arya ve Tazı, yolculukları sırasında Arya'nın geçmişinden biriyle karşılaşırlar. Brienne ve Pod, Arya'nın hayatta olduğunu öğrenirler.
8 The Mountain and The Viper Alex Graves David Benioff & D. B. Weiss 1 Haziran, 2014
Yabanıllar Gilly'nin bulunduğu yere gelir ve etrafı kakıp yıkmaya başlarlar. Ygritte, kucağında bebeği olduğunu farkettiği için onu öldürmez. Bu sırada King's Landing'de yaşanacak büyük dövüşü bekleyen Jaime ve Tyrion kardeşler belki de son olacak konuşmalarını yaparlar. Daenerys, belkenmedik bir haber alır. Tazı ve Arya, Vadi'ye varmalarına karşılık Arya'nın teyzesi Lysa'nın öldüğünü öğrenirler.
9 The Watchers on The Wall Neill Marshall David Benioff & D.B. Weiss 8 Haziran, 2014
Gece Nöbetçileri yaklaşmakta olan Yabanıl saldırısı için hazırlanmaktadır. Ancak tam olarak neyle karşı karşıya olduklarını saldırı gerçekleşene kadar anlamaycaklardır. Gilly, Mance Rayder'ın ordusundan kısa bir süre önce Castle Black'e gelmeyi kaçmayı başarır. Yabanıllar ve Gece Nöbetçileri arasında geçecek bu mücadelede Ygritte ve Jon'un karşı karşıya gelmesi de an meselesidir.
10 The Children Alex Graves David Benioff & D.B. Weiss 15 Haziran, 2014
Sezon finalinde Jon Snow, anlaşma yapmak üzere Mance Rayder'ın yanına gider. Bu sırada Gece Nöbetçileri kaybettikleri yoldaşlarının cesetlerini yakmaktadır. Bran ve dostları Kalp Ağacı'nı bulurlar. Fakat burada onları bekleyen büyük bir tehlike vardır. Brienne ve Podrick, Arya'yla karşılaşır. Daenerys, ejderhalarını kontrol edemediği gerçeğiyle yüzleşir. Jaime, Tyrion'a kaçması için yardım eder.