Game of Thrones - Sezon 5

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Game of Thrones 5. Sezon
Sezon-3-poster.jpg
Tanımlama
Toplam Bölüm 10
Yayın Tarihi (HBO) 12 Nisan 2015 – 14 Haziran 2015
Sezon Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"Sezon 4" "Sezon 6"

Sezon 5, Game of Thrones dizisinin 2015 yılında yayınlanan beşinci sezonudur. George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin dördüncü kitabı olan Kargaların Ziyafeti ve beşinci kitabı olan Ejderhaların Dansı üzerinden şekillenmiştir.

Bölümler

  • Bölüm özetleri cnbce.tv'den alıntıdır.
# Bölüm İsmi Yönetmen Yazar Orjinal Yayın Tarihi
1 The Wars to Come Michael Slovis David Benioff & D.B. Weiss 12 Nisan, 2015
Cersei ve Jaime, kendilerini Tywin’siz bir dünyaya alıştırır. Varys, Tyrion’a bir entrikadan bahseder. Öte yandan Dany, saltanatına yönelik yeni bir tehditle karşılaşır. Jon ise iki kral arasında kalacaktır.
2 The House of Black and White Michael Slovis David Benioff & D.B. Weiss 19 Nisan, 2015
Arya, Braavos’a varır. Pod ve Brienne yolda sorunla karşılaşır. Bu arada Ellaria Kum Oberyn'in ölümü nedeniyle intikam peşinde olduğundan, Cersei Dorne’daki kızının güvenliğinden endişe etmektedir.
3 High Sparrow Mark Mylod David Benioff & D.B. Weiss 26 Nisan, 2015
Arya, Braavos’ta istediği yere ulaşmayı başarır. Kings Landing’de ise Kraliçe Margaery yeni kocasıyla mutlu mesut yaşarken Cersei'den kurtulma planları yapmaktadır. Bu arada Tyrion ve Varys, Volantis’teki Uzun Köprü’den geçer.
4 Sons of the Harpy Mark Mylod Dave Hill 4 Mayıs, 2015
İnanç Ordusu, şiddetin dozunu iyiden iyiye artırır. Bu arada Jaime ve Bronn Güney’e doğru yola koyulur. Ellaria ve Kum Yılanları intikam yemini eder.
5 Kill the Boy Jeremy Podeswa Bryan Cogman 10 Mayıs, 2015
Danny Meereen’de güç bir karar alır. Bu arada Jon beklenmedik birinden yardım alırken Brienne de Sansa’nın peşindedir. Theon ise Ramsey’nin kontrolünde kalır.
6 Unbowed, Unbent, Unbroken Jeremy Podeswa Bryan Cogman 17 Mayıs, 2015
Jaqen, Arya’yı tapınağın altındaki bir salona götürür; tapınakta ölen herkesin yüzü bu salonda saklanmaktadır. Su Bahçeleri’ne varan Jaime ve Bronn, Kum Yılanlarının saldırısına uğrar. Bu arada Jorah ve Tyrion da köle tacirleriyle karşılaşır. Cersei’ye buluşan Petyr, ona Roose’un Sansa’yı Ramsay’le evlendirme planından bahseder.
7 The Gift Miguel Sapochnik David Benioff & D. B. Weiss 24 Mayıs, 2015
Jon çatışma için hazırlık yapar. Sansa Theon’la konuşmaya çalışır. Brienne bir işaret bekler. Stannis inat etmeyi sürdürür. Bu arada Jaime, kızı-yeğeniyle konuşup durumu düzeltmeye çalışır.
8 Hardhome Miguel Sapochnik David Benioff & D. B. Weiss 31 Mayıs, 2015
Arya eğitiminde ilerleme kaydederken kendini ahlaki bir ikilemin içinde bulur. Sansa içinde bulunduğu çıkmazın sorunlusuyla yüzleşir. Cersei mücadeleyi bırakmaz. Jon yollara düşer ve Yabanıllar'ı Gece Nöbetçileri ile gelmeye ikna etmekte zorlanır.
9 The Dance of Dragons David Nutter David Benioff & D.B. Weiss 7 Haziran, 2015
Arya, Jaqen'in verdiği görevi yerine getirebilmek için harekete geçer. Jon Snow, Yabanıllar'la birlikte Sur'a geri döner. Stannis'in ordusu gece bir saldırıya uğrar ve atlarının büyük bölümü ile yiyecek stoklarını kaybederler. Jaime, Doran Martell'in huzuruna çıkarılır. Daenerys, Tyrion, Missandei, Daario ve müstakbel eş adayı Hizdahr ile Daznak'ın Çukuru'ndaki dövüşlerin açılışına katılır. Ancak bu açılış beklenmedik olaylara vesile olacaktır.
10 Mother's Mercy David Nutter David Benioff & D.B. Weiss 14 Haziran, 2015
Dizinin sezon finalinde, ordusunun yarısı Stannis'i yüzüstü bırakır. Kalan askerleriyle kuşatma için harekete geçen Stannis, Boltonlar'ın beklenmedik saldırısıyla yüzleşir. Brienne, Stannis’i sağ olarak ele geçirir; odasından kaçmayı başaran Sansa ise Myranda’ya yakalanır. Bu arada sonunda günahlarını itiraf eden Cersei, Kızıl Kale’ye yürürken ağır bedeller ödeceyecektir. Yabanıllar'a yardım eden Jon Snow, Gece Nöbetçileri'nin ağır tepkisiyle mücadele etmek zorundadır.