Gared

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gece Gozculeri.png
Gared
Gece Gozculeri.png
Gared.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Gece Nöbetçileri
Doğum 245FS
Ölüm 297FSKuzey
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Oyuncu Dermot Keaney
TV Sezon 1

Gared Gece Nöbetçileri'nde bir korucudur. Buz ve Ateşin Şarkısı'nın başında korucu olarak kırk yıl geçirmişti. Serideki ilk sözleri o söylemiştir; Geri dönmeliyiz. Yabanıllar öldü.

Fiziksel Görünüm

Gared yaşlı, ellisini geçmiş biri olarak tarif edilir. Soğuk ısırması yüzünde her iki kulağını, üç ayak parmağını ve sol elinin küçük parmağını kaybetti.

Dizide Gared'ı canlandıran Dermot Keaney

Duvarın Ötesinde Keşif

Gared keşfe Will ve Sör Waymar Royce ile çıktı. Bir grup yabanıl akıncısını arıyorlardı.Gece onları yakaladılar. Will bilgi toplamak için sinsice onlara yaklaştı. Will herhangi bir harekt görmedi ve hepsinin öldüğünü rapor etti, büyük ihtimalle soğuktan. Gared duvara geri dönmeleri için Royce'i ikna etmeye çalıştı ama başarılı olamadı. Üçü onları neyin öldürdüğünü öğrenmek için cesetleri aramaya gitti. Soğuktan ölmüş olamazlardı, keşfe çıktıklarında duvar ağlıyordu.

Will ve Sör Waymar, Gared'ı atların yanında bıraktılar ve yolun geri kalanını yayan yürüdüler. Cesetleri bulamadılar. Will etrafa bakmak için bir ağaca çıktı. Aniden Sör Waymar Ötekiler'in saldırısına uğradı ve öldürüldü. Will Ötekilerin gittiğinden emin olana kadar ağaçta kaldı. Will aşağı indiğinde bir Wight'a dönüşmüş Sör Waymar tarafından öldürüldü.

Gared'ın bunların ne kadarını gördüğü bilinmiyor fakat görünüşe belli ki güneye kaçtı. Sur'daki kardeşlerine geri dönmediği için kaçak olarak görüldü. Gared Sur'un güneyinde küçük bir karakolda tutuklandı ve Lord Eddard Stark tarafından sorgulandıktan sonra idam edildi. Ayrıca burada Bran,Robb, Jon, Theon Greyjoy ve Jory Cassel de bulunuyordu. Ned büyük kılıcı Buz ile Gared'ı idam ettiğinde Theon kesik kafayı tekmeledi. Gared'ın kafası Lord Kumandan Mormont'a gönderildi.

Lord Mormont, Tyrion'a Sör Waymar'ın ne kadar yeşil olduğunu ve onunla birlikte en iyi 2 adamını gönderdiğini anlattı. Mormont, Sör Waymar'ın kendi keşif grubuna öncülük etmesine babasını gücendirmemek için izin vermiştir. Mormont bunu yaptığı için kendini aptal hissettiğini söylemiştir ve kuzgunu tekrar etmiştir; aptal aptal.Mormont, Gared'ın çok uzun zamandır Sur'da olduğunu ve bir kaçak olduğuna asla inanmadığını söyler ama Lord Eddard ona Gared'ın kafasını yollamıştı. Lord Kumandan diğer iki adamı araması için Benjen Stark'ı gönderdi ancak Benjen de kayboldu.

Alıntılar

Zavallı adam yarı deliydi.Birşey onun içine öyle bir korku salmışki söylediklerimi duymadı bile.

-Eddard Stark