Garth VII Gardener

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Gardner.PNG
Garth VII Gardener
House Gardner.PNG
459px-Magali VilleneuGarth VII Gardener.jpg
Karakter Bilgisi
Tam isim Gardener Hanesi'nden İsminin Yedincisi Garth
Lakap Garth Altınel
Altınel
Unvan Menzilin Kralı
Kültür İlk İnsanlar
Aile
Hane Gardener Hanesi
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Garth VII Gardener, Altınel veya Garth Altınel diye de çağrılır, Menzilin Kralı ve Gardener Hanesi'nin başıydı. Savaşta ve barışta yaptıklarıyla Menzil tarihinde ki en büyük Gardener Kralı sayılır. On iki yaşında kral oldu ve seksen bir yıl boyunca -ölene kadar- hükmetti.

Tarih

Genç bir delikanlı olarak, Kral Ferris Fowler'ın yönettiği bin adamla Geniş Yol üzerinden fetih amacıyla gelen Dornelu istilasını kovdu. Bir müddet sonra, Sisli Adadaki kalede bulunan son Demirdoğumlular'ı oradan sürdü. Sonra oraya Kalkan Adaları ismini verdi ve onları oraya kendisinin acımasız savaşçılarıyla ve iyi denizcilerle yeniden yerleştirdi. Onlara, demirdoğumlu istilacılara karşı savunmanın ilk hattına dönüştürmek amacıyla özel muafiyetler bahşetti. Bu büyük bir başarı gösterdi.

Son ve en büyük savaşında, Gart VII, Menzili aralarında bölüşmek isteyen Fırtına Kralı ile Kayanın Kralı ittifakıyla yüzleşti. Altınel, ikisini de bozguna uğrattı, ve ardından kurnaz sözlerle müttefiklerin arasına öyle anlaşmazlıklar ekti ki Üç Ordunun Savaşı'nda büyük bir kıyım ile birbirlerine döndüler. Savaştan sonra Garth, kızlarını iki kralın veliahtları ile evlendirdi ve her biriyle bir antlaşma imzaladı, böylece üç krallığın sınırlarını sabitledi.

Ama Garth'ın en büyük başarısı krallığına ve halkına eşi benzeri görülmemiş bir refah getiren yetmiş beş yıllık altın bir barış vermesidir. İktidarının uzun yılları boyunca, Menzil on yıldan az savaşta kaldı. Erkek çocukları doğdu, erkekliğe geçti, kendi çocuklarının babası oldu ve mızrak kavramanın, kalkan tutmanın ve savaşa gitmenin ne demek olduğunu bilmeden öldü. Ve bu uzun barış ile eşi benzeri görülmemiş bir refah geldi. Bu devir Altın Saltanat diye bilindi ve Menzil gerçekten çiçeklendi.

Garth VII, doksan üç yaşında öldü, bedeni narindi ama aklının sesiyle, seksen bir yıl hükmetti. Yerine Meşekoltuk tahtına büyük torunu geldi. Garth Altınel'in altın barışı bir daha asla yaşanmadı.