Garth Yeşilel

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Garth Yeşilel
Garth Gardener.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat Şafak Çağı
Tam isim Garth Yeşilel
Lakap Garth Yeşilsaç
Yeşil Garth
Unvan İlk İnsanlar'ın Yüce Kralı
Kültür İlk İnsanlar
Aile
Çocuk Garth Gardener
Meşe John
Bağcı Gilbert
Tilki Florys
Bakire Maris
Okçu Foss
Kanlı Bıçak Brandon
Owen Meşekalkan
Avcı Harlon
Boynuzlu Herndon
Kırıcı Bors
Kızıl Göllü Rose
Ellyn En Tatlı
Rowan Altın Ağaç
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Garth Yeşilel, Garth Yeşilsaç ve Yeşil Garth diye de bilinir, İlk İnsanlar'ın efsanevi Yüce Kral'ıdır ve Menzil'deki bir çok ailenin ortak atası olduğu söylenir. İlk oğlu Garth Gardener Gardener Hanesi'nin kurucusudur.

Garth söylenene göre, üzümlerden ve çiçeklerden bir taç giyerdi ve topraktan hayat fışkırtırdı.

Efsane

Bazı efsanelere göre, Garth Yeşilel İlk İnsanlarDorne'un Kolu'ndan geçirenYüce Kral'dır. Diğer hikayeler onun, İlk İnsanlar'dan gelenleri avladığını, Westeros'un sadece ilk değil aynı zamanda tek insanı olduğunu ve Ormanın Çocukları ve Devler ile etkileşime girdiğini iddia eder. Bazı hikayelerde o bir Tanrı'dır ve bunların çok azında, en eski olanlarında, onun kendine ibadet edenlerden bol hasat için kan kurbanı istediği yazar. Bazı hikayelerde, yeşil tanrı her sonbaharda ölür ve sadece ilk bahar geldiğinde yeniden doğar. Bazı hikayelerde ise, yeşil elleri, yeşil saçı vardır veya tüm cildi yeşildir veya bir erkek geyik gibi boynuzları vardır.

Garth insanlara ilk çiftçiliği öğrettiği söylenir, onlara hediye olarak tohumlar verir, onları nasıl ekip dikeceklerini ve ürünleri nasıl biçeceklerini, kaldıracakları gösterir. Bazı hikayeler onun aynı şeyi devler ve ormanın çocuklarına da yaptığını belirtir ama devler onu büyük kayalar atarak taşlamış çocuklar ise gülmüş ve ağaçların kendilerine ihtiyaçları olan her şeyi verdiğini söylemiştir. Yürüdüğü yerler, çiftlikler, köyler ve bostanlar filizlenirdi. Tohumla dolu keten bir çanta taşır ve geçtiği yerlere saçardı. Tanrıya yaraşır şekilde, çantası dünyanın tüm ağaçları, tahılları,meyveleri ve çiçekleriyle doluydu ve sonsuzdu.

Garth sadece toprağa değil aynı zamanda kadınlara da doğurganlık getirmiş, çorak toprakları bir dokunuşla bereketli kılmıştır hatta uzun zamandır ay kanı gelmeyen yaşlıları bile. Onları kutsadığında bakireler onun mevcudiyeti ile erginleşmiş, anneler ikizler hatta üçüzler doğurmuş, genç kızlar o gülümsediğinde çiçeklenmiştir. Lordlar ve sıradan halk Garth'ın gittiği her yerde bakire kızlarını aynı şekilde ona teklif ettiler böylece ürünleri olgunlaşabilir, ağaçları büyür ve meyve ile ağırlaşabilirdi. Onun kızlığını aldığı her bakire güçlü oğullar ve güzel kızlar verdi.

Bazı mitlerde Garth Mimar Brandon ve Durran Tanrıkederi ile çağdaştır ama bazılarına göre de hepsinin atasıdır. Üstatlar'a göre o İlk İnsanların Dorne Kolu'ndan gelen ilk dalgasına öncülük eden bir askeri lider veya önemsiz bir kraldı. Kuzey'deki efsaneler İlk İnsanlar'ı Westeros'a getirenin Garth değil İlk Kral olduğunu söyler.

Garth ayrıca sonradan Meşekoltuk olacak meşeyi de dikmiştir.

Çocukları

Alıntılar

Garth'ın bereketli topraklara tohum ekmekten hoşlandığını söylüyorlar. Ellerinin yeşil olmasına şaşırmamak gerekir.

-Olenna Redwyne'dan Sansa Stark'a