Geçit Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Geçit Savaşı
Ejderhaların Dansı devamı
Yer Geçit
Sonuç Yeşiller/Üç Kız Kardeşler(Troyka) zaferi
Driftmark 'ın yağmalanması
Savaş Tarafları
SiyahlarYeşiller
Üç Kız Kardeş Krallığı
Önemli Kumandanlar
Prens Jacaerys VelaryonAmiral Sharako Lohar
Güçler
Velaryon Donanması
Vermax
Gümüş Kanat
Koyun Hırsızı
Seasmoke
Vermithor
90 gemilik bir donanma
Kayıplar
Prens Jacaerys Velaryon
Vermax
Velaryon Donanması'nın üçte biri
62 savaş gemisi

Geçit Savaşı Ejderhaların Dansı sırasında gerçekleşmiştir. Tarihin gelmiş geçmiş en kanlı deniz savaşı olarak hafızalara kazınmıştır.

Savaş Öncesi

Harrenhall ’un Prens Daemon Targaryen ’e geçmesinden ve Yeşiller ’in püskürtülmesinden sonra Kral Aegon II. Targaryen ’in Eli Sör Otto Hightower Geçit’de bir kuşatma kurarak Velaryon donanmasını dağıtmayı planlamıştır. Sör Otto, Prens Daemon’u Deniz Yılanı’na doğru yönlendirmek için Üç Kız Kardeş Krallığı boyunca gemilerini dizdi.Sör Otto’nun planı çok zaman aldı, en nihayetinde Kral Aegon dedesinin kaçamak cevaplarından yıldı ve zincirini boynundan koparıp Sör Criston Cole ’a fırlattı. Sonunda Sör Otto’nun planları meyvesini verdi ve Troyka’nın Yüce Konseyi Tyrosh ’daki bir toplantıda anlaşmayı kabul etti. Lys ’in deniz kumandanı Sharako Lohar tarafından yönetilen doksan savaş gemisi Üç Kız Kardeş’in sancakları altında Basamaktaşı ’nda Geçit ’e doğru kürek çekmeye başladılar. Bu sırada Ejderkayası ’nda Jacaerys Velaryon üvey kardeşleri olan Aegon III Targaryen ve Viserys’ın Rhaenys tahtı alana kadar Pentos Prensi’nin yanında yetişmeleri gerektiğine karar verdi ve iki prens Gay Abandon adlı Pentos tarzı gemiyle yola koyuldular. Deniz Yılanı savaş gemilerinden yedisini onlara refakatçı olarak yolladı.

Gay Abandon'un Ele Geçirilmesi

Targaryen prenslerini taşıyan Gay Abandon, Basamaktaşı’ndan yola çıkmış Geçit’e giden Üç Kız Kardeş donanmasının tesadüfen tam üstüne gitti. Gay Abandon ele geçirildi, yanındaki gemiler de aynı kaderi paylaştılar ya da batırıldılar. Elde bulunan son ejderha yumurtasıyla birlikte Prens Viserys’ın kaçmaya şansı olmadı ve esir alındı.Dokuz yaşındaki Genç Aegon Gay Abandon’ın ele geçirildiği sırada genç ejderhası Fırtına Bulutu’na binerek kaçmayı başardı. Gemiciler durdurmaya çalıştılar ve bu sırada Fırtına Bulutu ağır yaralandı. Onlarca ok karnına saplandı ve boynuna da bir akrep oku girdi. Tüm bunlara rağmen Ejderkayası’na varmayı başardılar ve Aegon doğudaki yeni tehlikeyi bildirdi.

Savaş

Prens Jacaerys’ın Vermaxla Varışı

Prens Jacaerys Üç Kız Kardeş donanmasını durdurmak için ejderhasını uçurdu. Lysli kadırgaların bir kısmını süpürdü ve mızrak ve ok yağmuru Vermax ve Jacaerys’ı indirmek için yükseldi. Troyka’nın denizcileri daha önce Basamaktaşı’nda savaşırken ejderhalarla yüzleşmişlerdi ve ejderhayı yok etmek için hazırlıklıklarını yapmışlardı. Kaptanları, sürücüyü öldürmelerini, böylelikle ejderhanın başıboş kalacağını söyledi. Bir gemi alevlere kapıldı, sonra başka bir tanesi fakat Özgür Şehirler ’in adamları savaşmaya devam ettiler ta ki Ejderdağı ’nın üstünde ejderhalar belirene ve gemilere doğru yönelene kadar.

Dört Ejderhanın Daha Gelişi

Sürücüleriyle birlikte Gümüş Kanat, Koyun Hırsızı, Seasmoke ve Vermithor gemilerin üstüne doğru inişe geçtiler ve Troyka’nın adamlarının cesaretinden geriye eser kalmadı. Bir sıra boyunca gemiler yandı ve kadırgalar teker teker ejderhalardan kaçmaya başladılar. Beş ejderha şimşek gibi çaktılar, ateş topları püskürttüler. Gemiler bir bir parçalanmaya başladılar. Ateşle kaplı adamlar çığlıklar içinde suya atladılar ve sudan büyük siyah dumanlar yükseldi.

Vermax ve Prens Jacaerys’ın Savaşta Düşüşü

Vermax çok alçak uçtu ve denize çakılana kadar Üç Kız Kardeş için her şey çoktan bitmişti. Ejderhanın nasıl veya ne için öldüğü hakkında birçok hikaye anlatıldı. Hayatta kalanların dediklerine göre ejderha yükselmeye çabaladı fakat kafalama yanan bir kadırgaya çarptı ve halatlara dolandı. Gemi ters dönüp alabora olduğunda Vermax da onunla birlikte battı. Söylentilere göre Prens Jacaerys ejderhasından zıpladı ve üstünde dumanlar tüten bir gemi enkazına tutundu ta ki en yakındaki Myrliler arbaletlerini vızıldatana kadar. Prens birçok kez sıkıştırıldı ve sonunda oklardan biri boğazına saplandı ve deniz suyunu yuttu.

Driftmark’daki Saldırı

Ejderhkayası’nın kuzeyinde ve güneyinde geceleyin savaş şiddetlendi. Üç Kız Kardeş donanması Ejderkayası’na uğramadan geçip gittiler, muhtemelen savunmayı kıramayacaklarını ve çok ağır hasarlar alacaklarını düşündüler ve Driftmark adasında çok ağır şeyler yaptılar. Spicetown’ı hayvanlar gibi yağmaladılar. Adamlar, kadınlar, çocuklar sokaklarda koyun gibi doğrandılar ve çürümeye bırakıldılar. Spicetown bir daha inşaa edilmedi. Velaryon donanması kuvvetinin yaklaşık üçte birini kaybetti. Fakat Siyahlar için acıların hiçbiri Prens Jacaerys Velaryon’un ölümü kadar derinden hissedilmedi. Prens Viserys ve ejderha yumurtasının akıbetinden hiç bahsedilmedi.

Üç Kız Kardeş savaşı kazanmasına rağmen büyük zaiyat verdikleri için daha çok acı çektiler. Troyka’nın amirali Lysli Sharako Lohar Basamaktaşı’ndan 90 gemiyle ayrılmıştı fakat yalnızca 28 tanesi eve dönebilecek durumdaydı yani bu demek oluyor ki 62 savaş gemisi kaybedildi. Bu zor kazanılmış savaş karşısında Troyka Yönetim’in tepkisi bilinmiyor fakat 130 yılında Bakireler Günü’nde Troyka bölündü.