Geçitler Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Geçitler Savaşı
Tarih FS 299
Yer Kızıl Çatal, Üç Dişli Mızrak
Sonuç Tully zaferi
Taraflar
Tully Hanesi Lannister Hanesi
Kumandanlar
Sör Edmure Tully
Lord Jason Mallister
Lord Karyl Vance
Lord Tywin Lannister
Sör Flement Brax
Sör Gregor Clegane
Sör Addam Marbrand
Sör Lyle Crakehall
Lord Leo Lefford
Güçler
8000 yaya
3000 atlı
20.000'den daha az, kabaca üç grup
Kayıplar
Bilinmiyor Ağır kayıplar verildi.
Leo Lefford
Lyle Crakehall (Esir)

Geçitler Savaşı, Beş Kralın Savaşı sırasında Tully Hanesi'nin güçleri ile Lannister Hanesi'nin güçleri arasında gerçekleşen savaştır.

Başlangıç

Lord Tywin Lannister Kral Robb Stark'ı yenmek için Batı Toprakları'na dönmeye çalışıyordu. Bunun için Üç Dişli Mızrak'ın Kızıl Çatal'ından geçmek için harekete geçer. Sör Edmure Tully, Lord Tywin'in niyetini öğrenir ve Lord Tywin'in nehir geçidinden geçmesini önlemek için kendi sancaktarlarını çağırır.

Savaş

Her iki orduda kuzey geçitlerine hareket etti böylece Sör Edmure ordularını düzenli bir şekilde organize etti, Nehirova'nın güneyini ise güvenli hale getirdi. Lord Jason Mallister geçitlerden dördünü savunan birliklere komuta ederken Lord Karly Vance Nehirova'nın kuzeyindeki geçitleri koruyordu. Kızıl Çatal'ın batı kıyısındaki arazi doğu kıyısına göre çok daha ağaçlık ve yüksekti. Sör Edmure geçitleri savunmak için ağaçlık ve yüksek olan bu bölgeye okçuları ve mancınıkları gizler. Sör Edmure'un kendiside en çok ihtiyaç duyulan yere desteğe gitmek için en iyi şövalyeleriyle yedek kuvveti komuta eder.

Başlangıçta Lord Tywin savunma olmadığını düşünerek uygun bir geçit aramaya başlar. Sör Flement Brax'ı saldırması için Nehirova'nın güneyine gönderir, bu sırada kuzeyde ise savaş çoktan başlamıştır. Birkaç gün sonra Lord Tywin savaşı yaptığı saldırılarla başlatır. Edmure ana savaşın Taş Değirmen çevresinde olduğunu düşünüyordu çünkü orada Sör Gregor Clegane bulunuyordu. Sör Gregor ve adamları korkunç kayıplarla batı kıyısını kazanmayı başarır ancak Sör Edmure'nin komutasındaki yedek kuvvet tarafından parçalanırlar. Başka bir geçitte Sör Addam Marbrand üç kere geri püskürtüldü, Lord Leo Lefford boğuldu ve Sör Lyle Crakehall esir alındı. Günün sonunda Lord Tywin Lannister ordusunu güneye yürüttü.

Sonuç

Geçitlerdeki mağlubiyetin ardından üç gün sonra Stannis Baratheon'un Kral'ın Şehri'ne saldırdığı haberini alan Lord Tywin Lannister aceleyle güneye doğru ilerler ve Stannis'in ordusuna arkadan saldırır. Daha sonra Robb Stark Edmure Tully'nin kazandığı zaferin Tywin'i batıya çekme planını bozduğunu iddia eder ve Kral'ın Şehri'nde Stannis'in savaşı kaybetmesine yol açtığını söyler.

Alıntılar

Edmure: Nehirova'yı korudum ve Lord Tywin'in burnunu kanla-

Robb: Yani onun burnunu kanla doldurduğun için savaşı kazanmış mı oluyorsun? Öküzağzı'ndan sonra neden bu kadar uzun zamandır batıda kaldığımı hiç kendine sormayı düşündün mü ? Casterly Kayası'nı ve Lannis Limanı'nı alacak kadar askerim olmadığını biliyordu.

Edmure: Neden... Başka kaleler.... Altın, sığır....

Robb: Sen yağma mı yaptığımı sanıyorsun? Dayı, ben Lord Tywin'i batıya çekmeye çalışıyordum.

Robb Stark'dan Edmure Tully'e