Gece Kralı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gece Gozculeri.png
Gece Kralı
Gece Gozculeri.png
Gecekrali.png
Karakter Bilgisi
Lakap Gece Kralı
Unvan Gece Gözcüleri Lord Kumandanı
Bağlılık Gece Nöbetçileri
Irk İlk İnsanlar
Doğum Kahramanlar Çağı
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası
Kargaların Ziyafeti
wolverrian tarafından çizilen gece kraliçesi

Gece Kralı, Gece Nöbetçileri'nin efsanevi Lord Kumandanı'dır, Kahramanlar Çağı'nda yaşamıştır.

Tarih

Efsaneye göre, Gece Kralı Sur'un tamamlanmasından kısa süre sonra Kahramanlar Çağı'nda yaşamıştır. Korkusuz, güçlü bir savaşçıdır. Gece Nöbetçileri'nin 13. Lord Kumandanı seçilmiştir. Ardından hakkında "ay kadar beyaz tenli, yıldız kadar mavi gözlü" denilen bir kadına aşık olmuştur. Derisi buz gibi soğuk olsa bile onu sevmiş ve tohumlarıyla birlikte ruhunu da ona vermiştir. (Kadının tanımı Ötekiler ile eşleşir.)

Daha sonra kadını Gece Kalesi'ne getirmiştir ve kendini kral, onu kraliçesi ilan etmiştir. Gece Kalesi'ni kendi kalesi olarak 13 yıl boyunca yönetmiştir. Saltanatının karanlık yıllarında Kuzey'de hala anlatılan korkunç zulümler işlemiştir. Kardeşi olan Kuzey Kralı ile Surun Ötesindeki Kral Joramun güçlerini Gece Kralı'na karşı birleştirmiştir ve onu devirip Gece Nöbetçilerini serbest bırakmıştır. Düşüşünden sonra onun da Ötekiler'e kurban verdiği ortaya çıkmıştır. (Büyük ihtimalle Craster ile aynı yoldan.) Hakkındaki tüm kayıtlar silinmiştir ve adının anılması yasaklanmıştır. Kuzeyin Lordları, Gece Nöbetçileri'nin inşaa edecekleri kalelere öncülük etmiş, her zaman güneyden ulaşılabilmesini engelleyecek şekilde duvar örülmemesini güvence altına almıştır.

Yakın Tarih

Kuzeye giderken Bran Yaşlı Dadı'nın Kışyarı'nda anlattığı Gece Kral'ının hikayesini hatırlar. Bazı insanlar gece kralının bir Bolton, Skagos'un dışından bir Magnar, bir Umber, Flint, Norrey ya da Demiradamlar gelmeden önce Ayı Adasına hükmeden Woodfoot'lardan biri olduğunu düşünür. Ancak Yaşlı Dadı onun bir Stark olduğunu ve Kuzey Kralı'nın kardeşi olduğunu söyler.