Gece Nöbetçileri

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Marc Simonetti ©'den Sur

Gece Gözcüleri, Yedi Krallığın kuzey sınırını güçlendiren büyük Sur’u, Sur'un Ötesi'nden gelecek tehlikelere karşı korumakla görevli askeri bir birliktir. Diyarı Sur'un arkasındakilerden korurlar. Bu birlik, Ötekilerin püskürtüldüğü zamanlarda kahramanlar çağında kurulmuştur. Gece Gözcüleri sadece siyah giyerler ve Kara Kardeşler olarak bilinirler. Gece gözcülerine katılan birisi için siyahlara büründü denir.

Organizasyon Yapısı

Bünye

Koruyucular Sur'u yabanıllar ve diğerlerinden korur.
İnşaatçılar Sur'u yükseltirler.
Kâhyalar kritik görevlerin paylaştırılmasını üstlenir.

Gece gözcüleri üç gruptan oluşur: Korucular, İnşaatçılar ve Kahyalar. Bunların hepsi Lord Kumandana bağlıdır ve her biri Korucu Başı, Baş İnşaatçı ve Baş Kahya olarak adlandırılan kendi kumandanına sahiptir. Bu kumandanlar Gece Gözcüleri Lord Kumandanı tarafından atanır.

 • Kahyalar Gece Gözcüleri'nin en geniş birliğidir. Kritik görevlerin paylaştırılması, her gün hayati hizmetlerin sağlanması gibi görevleri vardır. Avcı, çiftçi, toplayıcı (odun), aşçı, terzi, demircilerden oluşur. Ayrıca gözcülerin ihtiyaçlarını karşılamak için ve sura adam toplayan görevliler de bu birlikte çalışır. Güneyle yapılan alışverişler bu kişilerden sorulur. Diğer üyeler gibi zamanı geldiğinde savaşmak için basit savaş eğitimi almışlardır. Kahyalar arasında okuma, yazma, hesaplama gibi yeteneği olanlar, kendilerine en uygun görevlere getirilirler. Kahyalar aynı zamanda lord kumandan gibi rütbelilere hizmetle görevlidirler. Bowen Marsh şu anki baş kahya yani Lord Kahyadır.

Gece Nöbeti'ne adam toplama işini gezici kargalar yapar. Organizasyon aynı zamanda Septonları, Üstatları ve Kıyıdaki Doğugözcüsündeki denizcileri içerir. Gözcülerin boruyu bir kere üflemesi devriyeye çıkan korucular'ın geri döndüğü anlamına gelir, ikinci üfleme yabanıl saldırılarını haber verir, üçüncü üflenmenin anlamı ise Ötekilerdir.

Liderlik

Gece Gözcülerinin Lord Kumandanı’nın seçimlerinde yetkili kişi yine Gece Gözcülerinin kendisidir. Gece gözcülerini her adamı lord kumandan olmak için adaylığını koyabilir. Bir lord kumandan ölene kadar görevini yürütür, ölünce de yeni lord kumandan gece gözcüleri tarafından seçilir.

Gece nöbeti Kara Kale'den yönetilir. Lord Kumandan Jeor Mormont, Korucu Başı Benjen Stark, Baş İnşaatçı Othell Yarwyck ve Baş Kahya Bowen Marsh tan tavsiyeler alırdı. Bazı zamanlar liderliğini Sör Jarman Buckwell, Sör Mallador Locke, Sör Jaremy Rykker, Thoren Smallwood ve Sör Ottyn Wythers'a emanet ederdi. Sör Denys Mallister Gölge Kule'nin, Cotter Pyke Kıyıdaki Doğugözcüsünün komutanlığını yapmaktadır. Üstatlar kale kumandanlarına danışmanlık yaparlar. Üstat Aemon vefat edene kadar Kara Kalede görev yapmaktaydı. Üstat Mullin Gölge Kulede ve Üstat Harmune Kıyıdaki Doğugözcüsünde görev yapmaktadır.

Lord kumandan ve rütbelilerin çoğu Westeros’un üst tabakasından toplanır. Bir aristokratın ve ya şövalyenin üst rütbeden bir pozisyonda yeri garantidir ama bazı alt tabakadan gelmiş güçlü ve etkili kardeşlerden Qhorin Yarımel, Blane ve Cotter Pyke (bir korsaın piçi, Kıyıdaki Doğugözcüsünün komutanı) önemli rütbelere gelebilmişlerdir. Gözcüler, halktan birinin liyakata göre yükselebildiği, lordlar ve şövalyeler üzerinde kontrol sağlayabildiği, hatta Gece Gözcülerinin Lord Kumandanlığına kadar yükselebildiği, Feodal Westeros’taki birkaç yerden biridir.

Nöbete Dahil Olma

Yeni askerlerin Sur'a yürüyüşü - Sanatçı: Tim Truman. © FFG

Daha önceleri, Gece Nöbeti'ne hizmeti bir onur ve özverili bir görev sayan birçok şövalye ve soylu gönüllü olarak siyahları giyerdi. Bugün, Gece Nöbetçileri sadece bir cezalandırma yöntemi olarak görülmeye başlamıştır; Gece Gözcülerine katılmak Westeros’un önemsiz şövalyeleri ve gezici kargalar tarafından zindandan kurtulanlar için bile daha az uygundur . Gözden düşen soylular, piçler ve soyluların istenmeyen meşru çocukları siyah giymeye “teşvik” edilir, bugünün gözcüleri öfkeli ve halinden memnunsuzdur.

Gönüllü gelenler yemin etmeden önce eğitimler devam ederken ayrılmakta özgürdür ama yemini ettikten sonra ayrılamazlar. Her firari ölümle yargılanır. Yeminleri ettikten sonra gözcüler evlenemezler, çocuk sahibi ve ya toprak sahibi olamazlar. Kardeşler, aileleriyle bağlarını koparmaya teşvik edilir, tabii eğer bir aileye sahip olabilecek kadar şanslılarsa.

Gece gözcülerinin adamları tamamen siyah giyer, bir gelenek olarak yabanıllar arasında “kargalar” olarak anılırlar. Yabanıllar bu lakabı küçümsemek için kullanılırken Gece Gözcüleri’nin çoğu bu lakabı kendileri de kullanarak benimsemiştir. Kendilerini genellikle “ kara kardeşler” olarak anarlar, şarkılarda “Sur'un kara şövalyeleri” olarak geçerler.

Yemin

Ben karanlıktaki kılıcım. © FFG

Bir acemi siyahları giymeye hazır hale geldiğinde,Yedi'ye inanıyorsa bir septte,Eski Tanrılar'a inanıyorsa da bir yürek ağacının önünde diz çökerek şu sözlerle yeminini eder :


"Gece çöker ve şimdi benim nöbetim başlar. Bu ölümüme kadar sona ermeyecek. Eş almayacağım, Toprağa sahip olmayacağım, hiçbir çocuğa baba olmayacağım. Taç giymeyeceğim ve ihtişamdan sakınacağım. Görevimle yaşayacak ve görevimle öleceğim. Ben karanlıktaki kılıcım. Ben duvardaki gözcüyüm. Ben soğuğa karşı yanan ateşim, şafağı getiren ışığım, uyuyanları uyandıran narayım, krallıktakileri koruyan kalkanım. Bu gece ve gelecek tüm gecelerde yaşamımı ve onurum Gece Gözcüleri’ne adıyorum."

Gece Gözcülerin de kardeşler hayatlarının sonuna kadar hizmet eder. Bir kara kardeşi kaybettiklerinde, cenazesinde onu şu sözlerle övmek adettendir; "Ve şimdi onun nöbeti sona erdi." Kara Kale bir Mahzen Mezar içerir ve ölen şövalyeler Mahzen Mezarlarda dinlenmek için serilir ve mezarlarının başlarına bir ateş yakılır.

Askeri güç

Gece Gözcülerinin asker sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Aegon'un Fethi sırasında Gece Gözcülerinin on bin kişiye yakın gücü vardı. Bununla birlikte, FS 298 itibariyle Gece Gözcüleri güçleri bin kişiden daha azdı. Bunlardan altıyüzü Kara Kale'de, iki yüzü Gölge Kule'de ve geriye kalanı Kıyıdaki Doğugözcüsünde konuşlandırılıyor.

Varlık

Gece Gözcüleri Kaleleri

Gözcüler tarafından terkedilmiş bir kale(MarcSimonetti ©).
Sur'un ve Kalelerin Haritada yeri

Gece Gözcüleri’nin yüz birliğe yetecek on dokuz kalesi vardır ama şimdiye kadar en fazla on yedisi aynı anda kullanılmıştır. Bugün azalan gücüyle sadece birkaçı kullanılabilir durumdadır. Kaleler garnizonlara kapalı, kışlalar birleştirilmiş, ambarlar, kuleler ve dış binalar kapalıdır. Yerel halkı Gözcülerden korumak için duvarları yoktur. Sur’a tüm tehditler kuzeyden gelir. Güneyden gelebilecek saldırılardan korkmalarına gerek yoktur, çünkü yeminleri gereği yedi krallığın savaşlarından uzak dururlar.

Şimdilerde, insan gücü sıkıntısından dolayı sadece Gölge Kule, Kara Kale ve Kıyıdaki Doğugözcüsü kullanılır. Lord Kumandan Kar ve Stannis'in desteğiyle Gece Kalesi ve daha birçok kaleye yeni garnizonlar yerleştirilmeye başlandı. Kaleler arası devriyeler düzenli olarak yapılır, ama sayı azlığından dolayı devriyeler seyrekleşmiştir. Gözcüler Sur'un üstünde yük taşımak için katırları kullanırlar. çünkü kaleler arasında çakıl dökülmemiş eski yollar vardır. Katırlar Kıyıdaki Doğugözcüsünde yetiştirilir ve görevleri için doğu gözcüsünde eğitilirler.

Batıdan Doğuya Gece Gözcüleri Kaleleri:

Lütüf ve Yeni Lütüf

Kuzey kralı Brandon Stark tarafından Sur’a verilen, Sur’dan güneye 25 km uzaklıktaki alan arasında kalan bölgeye lütuf denir. Yıllarca lütüf toprakları Gözcüler tarafından sürüldü, ama sayı azalınca saban süren, arılarla ilgilenen, meyve yetiştiren ve daha fazla toprağı ıslah eden kişi sayısı da azaldı. Arabulucu Jaehaerys’ın karısı Alysanne tarafından, diyarı korumalarının ödülü olarak gözcülerin isteğiyle Gözcülerin topraklarını iki katına çıkarmışlardır. Kasabalılar ve köylüler; vergilerini, iyiliklerini ve işçiliklerini sunmaları ve Gece Gözcüleri’ni desteklemeleri için yeni lütüfa yerleştirilmiştir. Zamanla, insanlar yabanılların saldırılarından korkup yeni lütüftan güneye, dağlara ve ya Umber topraklarına, Kral Yolunun doğusuna göç etmek zorunda kaldılar. Böylece Sur’a ve Gece Gözcüleri’ne yapı desteği azaldı.

Kara Kale’ye en yakın yerleşke olan Köstebek Kasabası, Gece Gözcülerinin uğrak yeri olan olan genelevlerin bulunduğu bir yer altı yerleşimidir.

Gemiler

Gece Gözcülerinin Kıyıdaki Doğugözcüsünde küçük ve hızlı gemileri mevcuttur. Bunlardan bazıları: Karakuş, Fırtına Kargası ve Talon'dur.

Tarihi

Uzun Gece

Gece Gözcüleri muhtemelen ilk insanların krallıklarının düşmesinden sonra ayakta kalan, Andal İstilası9 ve Fetih Savaşları sonrasında da devam eden Yedi krallıktaki en eski birliktir. Yaklaşık 8,000 yıl önce Uzun Gece olarak bilinen dönemden sonra kurulmuştur. Uzun Gece'de Sur'un Ötesi'nden gelen Ötekiler, Gece Gözcüleri’nin Şafak Savaşı’na kadar Westeros’un büyük kısmını harabe haline getirmişlerdir. Tehdit geri püskürtüldükten sonra Mimar Brandon Stark tarafından Yedi Krallığı korumak için ve Ötekiler'in geri dönmesini önlemek için Sur inşa edilmiştir. Kahramanlar Çağı boyunca Ormanın Çocukları Gece Gözcülerine düzenli olarak Ejderhacamı (obsidian) hançer verirdi.

Ama ardından Gece Kralı olarak anılan onüçüncü Lord Kumandan’ın yozlaşmasıyla asla gelmeyen Ötekiler tekrardan saldırıya geçmiştir. Ayrıca, bazen yabanılların kralları kuzey topraklarına saldırı girişimlerinde bulundular.

Yedi Krallık Dönemi

Bir zamanlar Gece Gözcüleri on binin üstünde kuvvetli adam, yüz birliği ve ondokuz kalesiyle övünürdü. Sadece Kara Kale bütün hizmetlileri, teçhizatları, beş bin dövüşçüsü ve atlarıyla dörde bölünürdü. Kuzeyin yüksek doğumluları geleneksel olarak onurla hizmet etmek için Sura giderdi. Varislik sırasında geride olan bir çok kuzey hanelerinin genç çocukları siyahlara bürünürdü. Westeros'un Yedi Krallığı'ndan soyluların kalkanları, Kara Kale'deki Kalkan Yolunda gururla gösterildi. Yavaş yavaş, Gece Gözcüleri asıl misyonlarınını unutarak sadece yabanıllar ile savaştı, asıl görevlerinin Ötekiler ile savaşmak olduğunu unuttular.

Demir Taht

Westeros'un Yedi Krallığı, Aegon’ın Fethi ile birlikte Targaryenler tarafından istila edildi. Lord Kumandan Hoare, Kara Harren'in kardeşi olmasına rağmen, Harrenhal'ın yakılması sırasında ve Harren öldüğünde bile on bin kara kardeşi ile tarafsızlığını korudu. Kral Aegon I Targaryen, Yedi Krallığın lordu oldu ve demir tahtta hüküm sürdü.

Yıllar sonra, Gözcülerin amacı daha az belirgin hale geldi ve yedi krallığın çoğunun Sur'u boşlamasıyla günden güne insan gücü azaldı. Sadece kuzeyde, Starklar eski günleri hatırlar ama onlar bile çocukları korkutmak için anlatılan Ötekiler figüründen fazlasına inanmazlar. Starklar, Arabulucu Jaehaerys'in Yeni Lütüf'u Nöbete vermesine gücenirler. Gece Gözcüleri, Sur'un ötesindeki Kral olarak bilinen Raymun Kızıl sakal ile yapılan savaşta Uzun Göl'e gelmekte gecikmiştir ve Kızılsakalı Starklar ve Umberlar beraber yenmiştir.

FS 297 yılında Robert I Baratheon zamanında sadece üç kale kullanılıyordu ve gece gözcülerinin sayıları binin altına indi. Gece gözcülerinin büyük kısmı Yedi Krallığın istenmeyen adamlarından oluşuyor; köylüler, borçlular, kaçakçılar, tecavüzcüler, hırsızlar ve piçler. Sadece birkaçı boğazın güneyinden gelen asil ve şövalye ailelere mensup ki onların Sur'a gelme sebebi de savaşta yanlış tarafa hizmet etmeleri ve politik entrikalarda yanlış yapmalarıdır.

Üstat Pycelle‘e göre Sur dünyanın diğer tarafındadır ve haberler oraya geç ulaşır. Gece Nöbeti hikayeleri Harmune'nin Surdaki Gözcü kitabında toplanmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jon Kar ve Samwell Tarly kahya olarak gece nöbetine katıldılar. Jon'un amcası Korucu Başı Benjen Stark Sur'un Ötesine kaybolmuştur. Othor ve Jafer Çiçek adlarındaki iki kara kardeşin katledilmesi üzerine hem Benjen Stark'ın bulunması için hemde Sur'un ötesindeki Kral Mance Rayder ve Ötekiler hakkında istihbarat toplamak için büyük bir keşif yapılması planlandı.

Kralların Çarpışması

Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Jeor Mormont, Kara Kaleden 200 adam, Gölge Kuleden 100 adam ile birlikte Sur'un Ötesine keşif harekatı düzenlemiştir. Tekinsiz Orman ve İlk İnsanların Yumruğunda üsler kurmuşlardır. Jon Kar, Qhorin Yarımel ile birlikte bir grup yabanılın saldırısına uğrar ve Qhorin Yarımel, Jon'u kendisini öldürmek ve yabanılların arasına sızmak için ikna eder.

Gezici Karga Yoren, içinde Arya Stark'ın da bulunduğu gece nöbetine katılacak adamlardam oluşan kafileyi Kral'ın Şehrinden çıkarmakla görevlidir. Tanrıların Gözü yakınlarında öldürüldü

Kılıçların Fırtınası

Ötekilerden oluşan bir ordu, İlk İnsanların Yumruğunda Gece Nöbetçilerine saldırmış ve çoğunu katletmiştir, kurtulan gece nöbetçileri Craster'ın Kalesine kaçmıştır. Daha sonra, Lord Kumandan Mormont ve Craster, Craster'ın Kalesindeki isyan sırasında öldürüldü.

Jon Kar içerisine sızdığı yabanıl grubundan kaçtı ve Mance Rayder'ın Sur'a saldırma planlarını Kara Kaledeki az sayıda kara kardeşe anlattı. Jon Kar ve Donal Noye, Styr komutasındaki Thennlere karşı Kara Kale'nin savunmasında bulunmuştur, Bowen Marsh ise Kurukafa Köprüsü Savaşındaki savaşa katılmıştır. Büyük Keşif'e gönderilen üç yüz adamın yalnızca on altısı hayatta kalmış ve Sur'a'a geri dönebilmiştir. Gece Nöbeti ve Stannis Baratheon Kara Kale Savaşında Yabanıllar'a karşı için birleştiler.

Gece Nöbeti, Jeor Mormont'un yerini alacak yeni bir Lord Kumandanı'ı seçtmek için toplandı toplamda 588 oy kullanıldı, Sur'un savunması sonrasında, Gece Nöbetiçilerinin mevcudu altı yüz kişiden ibaretti. Birkaç tur oylamadan sonra Jon Snow Gece Gözcüleri Lord Kumandanı seçildi.

Kargaların Ziyafeti

Jon, Üstad Aemon'u Melisandre den korumak ve Samwell Tarlyyi Lord Kumandanın değiştiğini haber vermesi için onları Eski Şehirdeki Hisar'a göndermiştir. Jon, DareonYoren'in yerine Gezici Karga olarak tayin etti. Dareon, Braavos'ta firar etti ve Arya Stark tarafından öldürüldü.

Ejderhaların Dansı

Gece Kalesi ve diğer kalelerin yeniden açılıp garnizon yerleştirilmesi planlanmaktadır. Bu boş kalelerin kimin sorumluluğunda olacağı konusu, Jon ve Kral Stannis Baratheon arasında gerginlik olmasına sebep olmuştur.

Kardeşlerin birçoğu, [[Jon Kar]'ın yabanılları Surdan geçirip onları boş kalelere garnizon olarak yerleştirilmesinden dolayı endişeliler. Jon, Çetin Ocak'taki Yabanılları kurtarmak için Cotter Pyke'i tehlikeli bir göreve gönderir. Jon, Ramsay Bolton'dan bir tehdit mektubu alır ve sonra Kışyarı'nı Boltonlardan almak için savaşacağını söyler ve yanına gönüllüler arar. O gece Kara Kaledeki isyanda kardeşleri tarafından bıçaklandı.

Tanınmış Üyeler

998. Lord Kumandan Jon Kar(Marc Fishman ©)

Bilinen Lord Kumandanlar

 • Lord Jeor Mormont, Gözcülerin 997. Lord Kumandanı, nam-ı diğer “Yaşlı Ayı”. Son yıllara doğru başta Baş Koruyucu Benjen Stark olmak üzere birçok koruyucunun Sur’un diğer tarafında kaybolmasından endişelenmiştir. Ayrıca daha çok yabanılın hem surun güneyine kaçması, hem de daha büyük miktarlarda toplulukların ortadan kaybolması ve tehditlerin buluşması endişeleri arttırmıştır. Bunlardan dolayı yaşayan kardeşlerin gördüğü en büyük keşif birliğiyle (üç yüz kişi) birlikte duvarın arkasına geçmiştir. İlk İnsanların Yumruğu Şavaşı sırasında kardeşleri tarafondan katledilmiştir.
 • Lord Jon Kar, Gece Gözcülerinin 998. Lord Kumandanı.

Eski Lord Kumandanlar

 • Gece Kralı, 13. Lord Kumandandır. Kardeşliği kendi Ordusu haline getirmiştir ve Kuzey Kralı ve Sur’un arkasındaki kral Joramun’a karşı savaşmıştır
 • Lord Kumandan Qorgyle, Lord Jeor Mormont’tan önceki Gece Gözcüleri’nin 996. Lord Kumandanı ve Qorgyle Hanesi'nin bir üyesiydi. İlk adı bilinmiyor.
 • Runcel Hightower, kendi yerine oğlunu getirmeye çalışarak Lord Kumandanlığı saltanat haline çevirmek istemiştir.
 • Rodrik Flint, kendini Sur’un arkasındaki kral yapmayı düşünmüştür.
 • Tristan Mudd, Deli Marq Rankenfell and Robin Hill; bu üç Lord Kumandan hırsları ve gururlarından dolayı yeminlerini unuttuklarında Gözcüleri yok etmeye çalışmışlardır.
 • Osric Stark, Kuzey Kralı’nın oğlu ve ya kardeşi, 10 yaşında lord kumandan seçilerek en genç Lord Kumandan olmuştur., 60 yıl Gözcülere hizmet vermiştir.
 • Brynden Rivers, Nam-ı diğer kan kuzgun, 233 AL’da kral V. Aegon tarafından duvara gönderilmiştir.
 • Kara Harren’in adı bilinmeyen kardeşi, kardeşi Harrenhal’da yakıldığında Sur’da kalmıştır.
 • Uykulu Jack, Raymund Kızılsakal Sur’u geçtığındeki Lord Kumandan, Uzun Göl Savaşı’na geç kalmıştır.

Kardeşler

 • Sakalsız Dick, bir koruyucu.
 • Benjen Stark, Baş Koruyucu, Lord Eddard Stark’ın en küçük kardeşi, Sur’’un arkasında kayboldu, öldüğü düşünülüyor
 • Blane, halk arasından gelen bir kıdemli koruyucu, öncü ve Qhorin Yarımel’e yardım ediyor.
 • Bowen Marsh, Gece Gözcülerinin Lord Kâhya’sı. Gölge Kule’nın batısında Gorge’de yabanıl atlılarına karşı savaşı çok değerlidir.
 • Chett, Samwell Tarly’ye kuzgunlarla görevi verilene kadar Üstat Aemon’un kâhyasıydı. Sonra köpeklerle ilgilenme görevi verildi.
 • Cotter Pyke, Kıyıdaki DoğuGözcüsü’nün komutanı, bir korsanın piçi.
 • Donal Noye, tek kollu Kara Kale’nin Demircisi. Kardeşliğe katılmadan önce Baratheon Hanesi’nin demircisiydi ve Greyjoy İsyanında kolunu kaybetmeden önce Robet’in savaş çekicini dövmüştür.Kara Kale Savaşı'nda Kudretli Mag tarafından öldürülmüştür.
 • Dareon, eskiden şarkıcıydı, soylu bir lordun eşiyle basılınca sura gönderildi.
 • Eddison Tollett, Efkarlı Edd diye çağırılan kahya
 • Jarmen Buckwell, bir kıdemli koruyucu
 • Sör Denys Mallister, Gölge Kule’nin Kumandanı.
 • Janos Slynt, alt tabakadan gelen, Kral Toprakları’nda Altın Pelerinliler’in önceki komutanı, sonra Harrenhal Lordu ve en sonunda Gece Gözcülerinin bir kardeşi. Lannister’ın politik bir dalkavu’u. Kral Toprakları’nı yozlaşmadan ve Lord Slynt’ın kendisinden kurtarmak isteyen Tyrion Lannister tarafından Sur’a sürgün edilmiştir.
 • Üstat Aemon, Kara Kale’nin Üstadı, son Targaryen’lerden biri.
 • Sör Mallador Locke, şövalye ve koruyucu
 • Othell Yarwyck, Gece Gözcülerinin Baş İnşaatçısı.
 • Qhorin Yarımel, Gölge Kule’nin ikinci komutanı ve çok saygın bir koruyucu
 • Thoren Smallwood, Benjen Stark’ın kaybolmasından sonraki baş koruyucu.
 • Samwell Tarly, şanlı savaş komutanı Randyll Tarly’nin oğlu. Şişko ve kuşkusuz bir şekilde korkak
 • Grenn, Jon ile aynı zamanda gelen şimdinin koruyucusu
 • Pypar, genellikle Pyp diye çağırılır., Jon ile aynı zamanda geldi, aslında aktör.
 • Sör Jaremy Rykker, kıdemli bir koruyucu ve şövalye, Kara Kale’de bir wight tarafından öldürüldü.
 • Sör Waymar Royce, soylu bir koruyucu ve şövalye, Diğerleri tarafından katledildi.
 • Sör Wynton Stout, yaşlı bir koruyucu
 • Minik Paul, aklı kıt bir kardeş.
 • Taşyılan, Gölge kuleden bir koruyucu. Qhorin’in yardımcısı ve dağa tırmanmada en becerikli kardeştir.
 • Ulmer, gri sakallı kanunsuz, Kral Ormanı Kardeşliğinin eski bir üyesi, okçu.
 • Yoren, kıdemli gezgin karga. Kardeşlik için yeni üye toplar. Arya Stark’ kuzeye kaçırmaya çalıştı ama kanunsuz Beric Dondarrion’u arıyan Lannister’larla dövüşürken öldürüldü.