Gendry

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gendry
Gendry Amoka.png
Karakter Bilgisi
Lakap Tepe Mağarası'ndan Sör Gendry
Boğa
Unvan Sör
Bağlılık Sancaksız Kardeşlik
Doğum FS 285Kral Toprakları'nda
Kitap(lar) Taht Oyunları (görüldü)
Kralların Çarpışması (görüldü)
Kılıçların Fırtınası (görüldü)
Kargaların Ziyafeti (görüldü)

Oyuncu Joe Dempsie
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 7
Sezon 8

Görünüşü

Gendry, Robb Stark'la hemen hemen aynı yaştadır.Uzun boylu ve kaslıdır. Mavi gözleri ve sık, siyah saçları vardır.

Hayatı

Gendry, babasının kim olduğundan habersiz, Kral Toprakları'nda doğmuştur. Meyhanede çalışan annesi Gendry daha çok küçükken ölmüştür. Gendry'nin annesiyle ilgili hatırladığı tek şey sarı saçları olduğudur. Kimliği gizli bir adam, onun için normalin iki katı kadar para ödedikten sonra demirci ustası Tobho Mott Gendry'i çırak olarak işe aldı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Eddard Stark, Jon Arryn'in ölümünü soruştururken, içinde Gendry'nin de bulunduğu Jon Arryn'in ölmeden kısa bir süre önce görüştüğü kişilerle konuşmaya başlar. Ned, Gendry'i ilk gördüğü anda Robert Baratheon'la arasındaki benzerliği farkeder ve onun piçi olduğunu anlar. Eddard Tobho Mott'a, Gendry bir gün kılıçları işlemek yerine kullanmaya karar verirse onu kendi yanına göndermesini ister. Gendry, ona yaptığı boğa biçimideki kaskı gösterir, Ned kaskı överek satın almayı ister ama Gendry reddeder, Tobho Mott ona kızar.

Kralların Çarpışması

Eddard Stark'ın infazının ardından, Gendry'i, Gece Nöbetçileri'nden Yoren ve içlerinde Arya Stark, Lommy Yeşilel, Al Turta, Rorge, Isırgan'ın da bulunduğu 30 acemiyle birlikte Sur'a gönderme hazırlıkları yapılır. Ekip, Kral Toprakları'ndan çok da fazla uzaklaşmamışken Altın Pelerinliler tarafından durdurulurlar. Kraliçe'nin emriyle, Yoren'den Gendry'i teslim etmesini isterler. Yoren Gendry'i vermeyi reddeder ve adamların gözlerini korkutup kaçırırlar. Daha sonra Tanrı Gözü yakınlarındaki terkedilmiş bir kalede Sör Amory Lorch'un liderliğindeki adamlar tarafından saldırıya uğrarlar. Yoren öldürülür. Gendry, Arya, Lommy ve Al Turta kaçmayı başarır. Yemek ararlarken Gendry, Arya'nın kız olduğunu anladığı gerçeğini onun yüzüne vurur. Sonradan onun asil doğumlu bir kız olduğunu anlar ve önceden onun yanında yapmış olduğu terbiyesiz hareketler yüzünden kendinden utanır. Ardından Gendry ve arkadaşları, Gregor Clegane'in adamları tarafından yakalanır. Adamlar, bir demircinin işlerine yarayabileceği düşüncesiyle Gendry'nin hayatını bağışlarlar. Tatlı Raff, Lommy'i öldürdükten sonra Harrenhal'a götürülürler ve Gendry demirci olarak çalışmaya başlar. Arya Harrenhal'dan kaçmaya karar verir ve Gendry'le Al Turta'yı da kendisiyle gelmeleri için ikna eder.

Kılıçların Fırtınası

Arya, Gendry ve Al Turta, Nehirova'ya doğru giderlerken Sancaksız Kardeşlik tarafından ele geçirilirler. Gendry, Myr'li Thoros'un Kardeşlik'in ideallarını anlattığı konuşmadan çok etkilenir ve onların arasına katılmak ister ve Beric Dondarrion tarafından şövalye ilan edilir. En sonunda Gendry, ekibin bir parçası olarak, Yol Ağzındaki Han'da demirci olarak çalışmaya başlar.

Kargaların Ziyafeti

Sansa Stark'ı bulmak için soruşturma yapan Tarth'lı Brienne, handa Gendry'e rastlar ve onun Renly Baratheon'a olan çarpıcı benzerliğini görerek şok olur. Hana gelen Rorge Brienne'e saldırır ve onu yaralar ama en sonunda Brienne tarafından öldürülür ama bu seferde Isırgan ona saldırır ve suratını ısırmaya başlar. Gendry, Isırgan'ın boynuna mızrak saplayarak Brienne'in hayatını kurtarır.