George R. R. Martin

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
George R. R. Martin

Asıl adı George Raymond Richard Martin'dir.20 Eylül 1948'de doğmuştur ve GRRM olarak da adlandırılır. Amerikalı fantastik,korku ve bilim kurgu yazarıdır. Buz ve Ateşin Şarkısı romanı en çok satan serisidir, son yıllarda hala devam eden dramatik serisi Taht Oyunlarına uyarlanmıştır. TIME dergisi tarafından '2011 yılında dünyanın en etkili 100 insanından birisi olarak seçildi. 2012 yılında Dünya Fantezi Ödüllerinde Yaşam Boyu Başarı ödülünü kazandı. Gale Burnick ile 1975'ten 1979'a kadar evli kaldı.2011 yılında ise Parris McBride ile evlendi.

Biyografi

George R.R Martin 20 Eylül 1948'de Bayonne, New Jersey'de bir liman işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. İşçi sınıfı ailesinin yaşadığı Bayonne limanına yakın yaşadı.Gençken Martin, hevesli bir okuyucuydu ve 1960'ların Gümüş Çağ, Komik kahraman kitapları, Fantastik Dörtlü gibi kitap koleksiyonları vardı. Komik çizgi romanlar ve fanzinler bir yazar olma ilgisini arttıyordu. 1970 yılında Martin, B.S mezunu olmuştur ve Northwestern Üniversitesinde Gazetecilik okumuştur. 1971 yılında Gazeteciliğini tamamlamak için Northwestern'e gitmiştir.

Martin, 1970li yıllarda kısa bilim kurgu hikayeleri yazmaya başladı. Ve profesyonel bir yazar olmak için kariyerinin başlangıcı kolay değildi (öyküleri dergiler tarafından kırk iki defa reddedildi) Asla vazgeçmedi; birkaç yıl sonra Hugo Ödüllerinde ve Nebula Ödüllerinde kısa romanı için ilk ödüllerini aldı. Hugo ve Nebula ödüllerinde With Morning Comes Mistfallile kazandı ve 1973'te Analog Magazin tarafından yayınlandı. Hikaye iki ödül kaybetti ama Martin çok önemsemedi, Hugo ve Nebula Kaybedenleri klubu onun için yeterince büyük bir başarı oldu.

1976'da Kansas'ın MidAmeriCon*'ı için Martin arkadaşı ve yazar olan Gardner Dozois ile birlikte ilk Hugo Kaybedenler Partisini tasarlayıp organize etti. MidAmeriCon kaybeden yazarlar için (ve onların arkadaşları ve aileleri için) son akşam düzenlenen bir buluşma noktası oldu. Martin 1976 yılında yine kaybetmişti; Bu sefer iki Hugo ödülü; Lisa Tuttle ile birlikte yazdığı "...and Seven Times Never Kill Man" ve "The Storms of Windhavena adaydı.Her ne kadar çok fantastik veya korku üzerinde çalışsa da daha önceki çalışmalarında bir dizi bilim kurgu vardır.

Night of the Vampyres adında siyasi-askeri kurgu hikayesi vardır ve Harry Turtledove'in 20. Yüzyılın En İyi Askeri Bilim Kurgu koleksiyonlarındandır. 1980'lerde Martin aynı zamanda televizyon için yazmak ve kitap editörü olarak çalışmaya başladı. Televizyon için Hollywood'da Twilight Zone ve yeni Beauty and the Beast serisini yeniden canlandırdı. Uzun soluklu Vahşi Kartlar dizisine Pat Cadigan, Stephen Leigh, Lewis Shiner, Howard Waldrop, Walter Jon Williams ve Roger Zelazny dahil edildi. Martin'in editörlüğü altında devam etti ve 2012 yılında seri yirmi beşinci yılını kutladı.


Martin'in kısa romanı, Nightflyers, 1987 yılında filme uyarlandı. 1991 yılında Martin romanlar yazmaya geri döndü ve sonunda serisi Buz ve Ateşin Şarkısını yazmaya başladı.İlk cilt Taht Oyunları 1996'da yayımlandı. 2005 Kasım ayında ise serinin dördüncü kitabı olarak Kargaların Ziyafeti yayımlandı ve The New York Times'ın en çok satılan listelerinde 1 numaraya yükseldi. 2006 Eylül ayında Kargaların Ziyafeti hem Quill Ödüllerine hemde Britanya Fantezi Ödüllerine aday olmuştu. Serisi yazarlar,oyuncular ve eleştirmenlerden övgü aldı.

HBO, 2007 yılında Buz ve Ateşin Şarkısı serisi için televizyon haklarını satın aldı.Taht Oyunlarının ilk sezonu 17 Nisan 2011'de başladı.Dört saatlik bölüm için on saat çalışılıyordu; bu serinin ilk romanına dayanıyordu. İlk sezon prömiyerinde fragmanlar ve çok sayıda kamera arkası gösterildi ve çeşitli internet sitelerinde paylaştı.ilk sezonunda bugüne kadar dizinin 60 milyon dolar maliyeti olduğu tahmin ediliyordu. 3 Nisan 2011'de serinin galasından önce bir saat süren bölümün ilk on dört dakikası gösterildi.17 Nisan 2011 tarihinden sonra Taht Oyunları olumlu eleştiriler almıştı.Üç akşam gösterimleri sayesinde 4.2 milyonluk izleyiciye ulaşmışlardı.

2003 yılında Fantasy Flight Oyunları Taht Oyunları adlı masa oyunu ve 2010'da ise Westeros Savaşları adlı minyatür masa oyununu yayımladı.Ek oyunlar ve ilgili ürünleri yayımlamaya devam ettiler.

Martin gazetecilikte bir üniversite hocası olmuştu ve gençken de bir satranç turnuvası yönetmenliğini yapmıştı. Boş zamanlarında bilim kurgu,fantezi ve korku kitapları okuma ve ortaçağ minyatürlerinin koleksiyonunu yapmakla uğraşır. Ve hâlâ Gümüş Çağ, Örümcek Adamve Fantastik Dörtlü koleksiyonları vardır.

15 Şubat 2011 tarihinde Martin, Meksika'da hayat arkadaşı Parris McBride ile evde küçük bir tören yaparak evlenir.Birkaç yerel esnaf tarafından kendilerine özel olarak yaptırılmış alyansları vardır.

Eserleri

Romanları

 • Dying of the Light (1977)
 • Windhaven (1981, Lisa Tuttle ile birlikte)
 • Fevre Dream (1982)
 • The Armageddon Rag (1983)
 • Tuf Voyaging (1986)
 • Hunter's Run (2007, Gardner Dozois ve Daniel Abraham ile birlikte)
 • Buz ve Ateşin Şarkısı
 1. Taht Oyunları (1996)
 2. Kralların Çarpışması (1998)
 3. Kılıçların Fırtınası (2000)
 4. Kargaların Ziyafeti (2005)
 5. Ejderhaların Dansı (2011)
 6. Kış Rüzgarları (gelecek)
 7. Bahar Rüyası (gelecek)

Buz ve Ateş'in Harita Kitabı

 • Buz ve Ateş'in Diyarı

Çocuk Romanı

 • Buz Ejderha

İletişim

Resmi Sitesi
Not A Blog