Gerold Dayne

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dayne Hanesi.png
Gerold Dayne
Dayne Hanesi.png
Gerold Dayne.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kara Yıldız
Unvan Ser
Yüksek İnziva Şövalyesi
Bağlılık Yüksek İnziva-Dayne Hanesi
Irk Dornelu
Kültür Dorne
Doğum FS 270 ile FS 274 arasında bir tarih
Kitap(lar) Kargaların Ziyafeti(Görüldü)
Ejderhaların Dansı(Bahsedildi)
Kış Rüzgarları(Bahsedildi)

Ser Gerold Dayne, Kara Yıldız olarak da bilinir, Dayne Hanesi'nin yan kolunun bir üyesidir.

Görünüş ve Karakter

Gerold Dayne, gagayı andıran burnu, çıkık elmacık kemikleri ve güçlü bir çene yapısına sahiptir. Yüzünü hep tıraşlı tutar. Buzul gibi yakasına dökülen sık gümüş saçları vardır ve saçlarının özellikle ön kısmında kapkara tutamları vardır. Uzaktan bakıldığında kapkara gözleri vardır ama yakınlaşınca mora çaldığı görünür. Arianne Martell, Gerold'un ağzından çıkan hikayelerin yarısına inanmamaktadır ve bu sebeple onu güvenilmez bir insan olarak görür. FS 300 yılında, yirmili yaşlarının sonundadır.

Gerold öfkeli gözleriyle acımasız birisidir. Ünlü kuzenini kıskanır, merhum Sabah Kılıcı Ser Arthur Dayne. Karayıldız bir uzunkılıç taşır, şarap yerine tatlandırılmamış limon suyu içmeyi tercih eder.

Arianne, Dorne'da Gerold'dan daha yakışıklı bir erkek olmadığını düşünür. Sert bir üslubu vardır ve zalim bir adamdır. Arianne, eğer Gerold'u eşi olarak alsaydı babası bu konudaki iyi niyetini sorgulayacağını addetmektedir. Çocuklarının ejderha lordları kadar güzel olacağından emindir.

Son Olaylar

Karayıldız, Mathia Arkoniel tarafından yapılmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Ser Gerold Arianne Martell'e, Myrcella Baratheon'u Batıdiyar'ın yeni kraliçesi olarak taçlandırmaya karar verdiğinde, onun yanında bulunarak ona refakat eder. Seyahatleri sırasında, Areo Hotah'ın yollarını kesmesi ve engellemesi, ekip tarafından büyük bir sürpriz olarak yorumlanır. Ser Arys Oakheart, umutsuzca Areo Hotah'a saldırdığında, Prenses Myrcella'yı öldürme teşebbüsünde bulunur fakat; yapabildiği tek şey, prensesin kulağını koparmak olur. Daha sonra da kaçmıştır.

Ejderhaların Dansı

Ser Balon Swann, Obara Kum'un yardımıyla Kara Yıldız'ı adalete teslim etmek için arayışa koyulmuştur.

Karayıldız, Sacha Angel tarafından yapılmıştır.

Kış Rüzgarları

Arianne, Fırtına Toprakları'na giderken, Ser Gerold'dan bahseder. Daemon Kum, Oberyn Martell'in onu öldürmemesinin büyük bir şanssızlık olduğunu söyler. Arianne ise kendi kendine, Kara Yıldız'ın hayatındaki en büyük hata olduğunu söyler. Tek bir kılıç darbesiyle, büyük planımı berbat etti" diyerek de pişmanlığını tasdik eder.


Alıntılar

Karayıldız, Mathia Arkoniel tarafından yapılmıştır.

Bana Kara Yıldız derler. Gecenin ta kendisiyim.


- Gerold Dayne, Prenses Myrcella Baratheon'a.

Beni zehirle beslediler, Dalt. Beni ısıracak yılan, buna pişman olur.


- Andrey Dalt'a.

Eğer çeyrek milyon adamı ölüme götürürsem bana da Muhteşem Gerold derler mi? Ben Kara Yıldız olarak kalmalıyım sanırım. En azından ismim sadece bana ait.


- Garin'e

Gerold: Hanedanımın kökleri on bin yıl öncesine, şafak günlerine uzanır. Neden insanların tek hatırladığı tek Dayne, kuzenim?

Arys: O büyük bir şövalyeydi.

Gerold: Büyük bir kılıcı vardı.

Arys: Ve büyük bir kalbi.


- Arys Oakheart ve Gerold Dayne


Gerold Hakkında Söylenenler

Değerli bir hayat arkadaşı olacak kadar soylu. Babam aklıselimimi sorgular ama çocuklarımız ejderha lordları kadar güzel olur. Eğer Dorne’da Gerold’dan daha yakışıklı bir adam varsa, o adamı tanımıyordu


- Arianne'nin düşünceleri.

Geleneklere göre Kral Muhafızları Yedi Krallık'ta ki en iyi şövalyelerdi... ama Kara Yıldız Kara Yıldızdı.


-Arianne'nin düşünceleri.

Onu bu işe bulaştırmakla aptallık ettin. Kara Yıldız, Dorne’daki en tehlikeli adamdır. O ve sen, hepimize büyük zarar verdiniz.”


-Doran Martell'den Arianne Martell'e

Kevan: Balon Swann, Myrcella'nın Gerold Dayne'i suçladığını yazdı. Şövalyeye Kara Yıldız diyorlarmış.
Cersei: Ne derlerse desinler, o kardeşimin maşası. Tyrion'ın Dornelular arasında dostları var. İblis bunu en başından beri planladı. Myrcella'yı Prens Trystane'le nişanlayan Tyrion'dı. Sebebini şimdi anlıyorum.


- Cersei Lannister ve Kevan Lannister