Gezgin Şövalye

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gezgin Şövalye
px
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim The Hedge Knight
Çevirmen Yok (Bağımsız Çeviri)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce (Orijinal)
Türkçe (Çeviri)
Kitap Serisi Dunk ile Egg'in Hikayeleri
Tür Fantastik
Sonraki Yeminli Kılıç

Gezici Şövalye, George R. R. Martin tarafından yazılan bir kısa hikayedir ve ilk olarak Legends antolojisinde yayımlanmıştır. Hikaye daha sonra Mike S. Miller tarafından çizgi romana uyarlanmıştır. Hikaye, "Dunk ile Egg'in Hikayeleri" serisinin ilk hikayesidir.

Hikaye 209 FS yılında, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden yaklaşık 90 yıl önceki Westeros'ta geçiyor. Dunk'ın nasıl gezici şövalye olduğu ve Ashford Çayırları'nda yaveri Egg ile nasıl tanıştığı anlatılıyor.

Özet

Bir gezici şövalye olan Pennytree'li Sör Arlan gece yarısı ölür. Adı Dunk olan yaveri, onu gömer ve ona saygılarını sunar. Birkaç farklı seçeneği düşündükten sonra Dunk Ashford'a gitmeye ve turnuvada şövalye olarak yarışmaya karar verir. Eskiden Sör Arlan'ın olan zırhları, üç atı ve kalan parasını alır. Yoldaki bir handa onu Ashford'a doğru takip eden, saçları kazınmış bir çocuk olan Egg ile tanışır. Çocuğun istekliliğinden etkilenen Dunk, onu turnuva için yaver olarak alır.

Ashford'da, Dunk atlarından birini, turnuvaya katılış ücretini ödemek için satar. Şövalyeliği kesin olmadığı için, ilk başta turnuvaya alınmaz. Daha sonra Prens Baelor Targaryen, Dunk için kefil olur. Dunk turnuvanın ilk gününü sıradan insanlarla birlikte, omuzlarında Egg ile izler. Birkaç mükemmel dövüşten sonra gün, Prens Aerion Targaryen'in Sör Humfrey Hardyng'in atını öldürmesiyle sona erer.

O gece Egg, Dunk'a daha önce tanıştığı kuklacı kızın Prens Aerion tarafından dövüldüğünü söyler. Dunk kızı korumak için önüne atlar ve Aerion'a saldırır. Aerion'un yüzüne vurur. Kraliyet muhafızları Dunk'ı tutuklarken, Egg, kendisinin Aerion'un kardeşi Prens Aegon Targaryen olduğunu söyler. Hapiste, Dunk, elini kaybetmektense dövüşle yargılanmayı seçer. Prens Aerion, tıpkı kardeşi Prens Daeron gibi Dunk'un kardeşini kaçırdığını söyler ve dövüşün Yediler Yargısı olmasını talep eder. Dunk 7 şövalyeye karşı onun adına dövüşmesi için altı şampiyon bulmalıydı, yoksa yargılanmayı kaybedecekti.

Dunk ilk olarak Steffon Fossaway'ı ikna eder. Steffon, Dunk'a tıpkı kuzeni ve yaveri olan Raymun Fossaway'ın bulacağı gibi ona daha fazla şampiyon getireceğine söz verir. Egg de Dunk adına dövüşmesi için şampiyon bulacağını söyler. Raymun yanında Sör Humfrey Hardyng ve Sör Humfrey Beesbury ile döner. Aegon yanında Sör Robyn Rhysling ve Gülen Fırtına Sör Lyonel Baratheon ile döner. İkisi de yüzyıldan beri ilk kez yapılacak olan Yediler Yargısında dövüşme onuruna erişmek istemektedir. Steffon, sadece, lordluk karşılığında karşı taraf için dövüşeceğini söylemek için gelir. Yeğeninin ihanetine sinirlenen Raymun, şövalye olmak ve Steffon'un yerine savaşmak ister. Dunk tereddüt eder ama bir cevap veremeden Lord Asford tarafından çağrılır. Bu sırada Lyonel, Raymun'u şövalye ilan eder. Hala yedinci bir şampiyona ihtiyaçları olduğu için Dunk kalabalığa seslenir ama bir cevap alamaz. Nihayet, Prens Baelor, üç aile üyesine ve üç Kral Mufafızı'na karşı yedinci şampiyon olacağını duyurur.

On dört şampiyon, turnuva alanının uç taraflarına karşılıklı olarak dizilir ve birbirlerine saldırırlar. Dunk Aerion'a saldırır ancak atından düşürülür. Neredeyse dövüşü kaybedecekken, Dunk Aerion'la boğuşur ve boyut avantajını kullanarak Aerion'u mağlup eder. Aerion suçlamasını geri çeker ve yargılama biter. Dövüş iki Humfrey'nin de hayatına mal olur. Prens Baelor'un zırhı kırılmaz ama kafasına ağır bir topuz darbesi alır. Dövüşten sonra, Baelor, Dunk'ı kutlamak için yanına geldiğinde, sarhoş gibi davranır. Zırhını çıkardığında, oğlu için yapılan zırhın kafatasına aldığı darbeyi engelleyemediği görülür. Cenazeden sonra Aerion'un babası Maekar, onun topuz darbesinin Baelor'u öldürdüğünü itiraf eder. Aerion'un davranışlarından dolayı üzgün olduğunu söyler ve Dunk'a Egg'i eğitmesi için kalesinde bir yer vermeyi teklif eder. Dunk ise seyahat etmekte özgür olduğu için, Aegon'u yaveri yapmayı ve ona Aerion'dan daha iyi bir şövalye olmayı öğretmeyi ister. Maekar, Aegon'un Egg gibi davranmaya devam etmesi şartıyla bunu kabul eder. Dunk ve Egg, Dunk'un sevdiği kuklacıyı aramak üzere Dorne'a doğru yola koyulur.

Yayımlanma

Gezici Şövalye ilk olarak 1998'de Legends antolojisinde yayımlandı. Orijinal Legends karışıklığı engellemek için iki, üç veya dört bölüme ayrıldı. İkinci kitap tamamen farklı bir antolojiydi, aynı editör olmasına rağmen 6 farklı yazarı bir araya toplamıştı ve ikinci Dunk ile Egg hikayesi olan Yeminli Kılıç hikayesini içeriyordu. Legends ile Legends II arasında değişen 5 yazara dikkat çekmek yerinde olur: Stephen King, Terry Pratchett, Terry Goodkind, Robert Jordan ve Ursula K. LeGuin Legends kitabına katkıda bulundu ancak bu yazarların Legends II kitabında bir eserleri yer almadı. Onların yerine Robin Hobb, Neil Gaiman, Terry Brooks, Diana Gabaldon ve Elizabeth Haydon Legends II kitabına katkıda bulundu.

Gezici Şövalye daha sonra 2007 yılında, daha sonra çizgi roman koleksiyonuna dönüştürülecek olan Martin'in kısa hikaye koleksiyonu Dreamsongs ve Volume II'de de kendine yer buldu.

Bantam'ın ilk dört Dunk ile Egg hikayesinden, Gezici Şövalye'yi de içeren, oluşan bir derlemeyi yayımlaması bekleniyor. Şu anda, ilk üç kitabın toplandığı Bir Yedi Krallık Şövalyesi derlemesi 2015 yılında yayımlandı.