Gezici şövalye

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bu makale bir şövalye çeşidi hakkındadır. Aynı isimli hikaye için Gezici Şövalye sayfasına bakın.
Bir gezici şövalye.

Gezici şövalyeler ona eğitim veren bir ustası olmayan göçebe şövalyelerdir. Çoğu fakirdir. Gezici şövalyeler, iyi para kazandıran bir iş bulmak için Westeros'un dört bir yanını dolaşırlar.

Gezici Şövalyeler Hakkında

Gezici şövalye diye adlandırılmalarının sebebi çoğunun sahip olduğu şeyin, zırhları ve atları olması ve çoğu zaman bir çit altında uyumalarıdır. Yerleşik şövalyelere kıyasla, gezici şövalyelerin kendi toprakları yoktur. Daenerys Targaryen, kardeşi Viserys'in şövalyeler hakkında söylediklerini hatırlar. Şövalyeler çok fakirdi ve çoğu zaman karanlık yollardaki eskimiş çitlerin arasında uyurlardı.

Ancak bir gezici şövalye iyi bir çatının altında da uyuyabilir. Örneğin Nehir Toprakları'ndaki şövalyeler en eski ve en iyi gezici şövalyelerdendir. Yüz yaşındaki bir gezici şövalyeyi hiçbir şey yenemez. Bu adamlardan biri Yedi Krallık'ta herhangi bir barınakta korkusuz ve piresiz bir şekilde uyuyabilir. Pennytree'li Sör Arlan, yaveri Dunk ile hiçbir zaman kuzeye gitmemiştir çünkü kuzeyin kurtlarla dolu ormanlardan ibaret olduğunu ve orada hiç gezici şövalye olmadığını düşünmüştür. Çoğu gezici şövalye iş arayışı içerisindedir ve para kazanmak, güçlerini sergilemek ve şan kazanmak için turnuvalara katılırlar.

Az sayıda vicdanlı gezici şövalye eşkıyaya dönüşmez. Bu yüzden gezici şövalyelere çoğu zaman güvenilmez ve onursuz olarak kabul edilirler. Ancak "gezici şövalye" terimi aşağılayıcı sayılır, çünkü ilk Kral Muhafızları'ndan olan Sör Humfrey bir gezici şövalyeydi. Bazı gezici şövalyeler "dengesiz" olarak nitelendirilebilir. Brienne Tarth'a göre gezici şövalyelerin diyarda kötü bir şöhreti var. Bu konu hakkında şöyle diyor,

Bir gezici şövalye ile bir hırsız şövalye aynı kılıcın iki yüzüdür.

Bununla birlikte, ettikleri yeminleri ve onurlarını bazı yüksek seviye şövalyelerden daha çok ciddiye alan gezici şövalyeler de yok değil. Kral Muhafızları'nın bile kendilerini hizmetçi kızlarla kirlettikleri biliniyor.

Gezici Şövalye

George R. R. Martin, gezici şövalye Sör Uzun Duncan ve, daha sonradan Kral V. Aegon olacak olan, yaveri Egg ile ilgili birkaç hikaye yazmıştır. Dunk ile Egg'in buluştuğu ilk hikayenin adı Gezici Şövalyedir.

Bilinen Gezici Şövalyeler


Alıntılar

Diğer şövalyeler onları koruyup kollayabilecek lordlara hizmet ederler. Ancak biz nerede olursak olalım, inandığımız insanlara hizmet ederiz.

- Pennytree'li Sör Arlan

Gezici şövalyeler, diye düşündü Brienne. Yaşlı, değersiz, şişman ve yarı körler ama düzgün adamlar.

- Brienne Tarth'ın Sör Meteliksiz Illifer ve Sör Creighton Longbough hakkındaki düşünceleri.