Gizemli Şövalye

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gizemli Şövalye
px
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim The Mystery Knight
Çevirmen Yok (Bağımsız Çeviri)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce (Orijinal)
Türkçe (Çeviri)
Kitap Serisi Dunk ile Egg'in Hikayeleri
Tür Fantastik
Önceki Yeminli Kılıç
Sonraki Kışyarının Dişi Kurtları

Gizemli Şövalye 2010 yılında George R. R. Martin'in düzenlediği Warriors antolojisinde yayımlandı. Üçüncü "Dunk ile Egg" hikayesidir. Önceki hikayeler "Gezici Şövalye" ve Yeminli Kılıç hikayeleriydi. Hikaye ayrıca Warriors 1 kitabının 251-394 sayfalarında bulunabilir.

İlk üç "Dunk ile Egg" hikayesinin derlemesinin, Gizemli Şövalye'yi de içeren, 2014 yılında yayımlanması bekleniyordu. Ancak derleme 2015 yılında Bir Yedi Krallık Şövalyesi adıyla yayımlandı. Hikayenin çizgi romanı 4 Temmuz 2017'de çıkacak.

Özet

Hikaye Dunk ve ile Egg Taşlı Sept'ten ayrılırken başlar. İkili Lord Beron Stark'ın hizmetine girmek için kuzeye doğru seyahat etmektedir. Lord Stark o sıralar Greyjoy askerlerinin kuzey bölgesine olan akınlarını savuşturmakla uğraşıyordu. Yolda, ihanet vaazları veren birinin kafasının septe asılmış olduğunu görürler. Dunk, Kral Eli Brynden Nehir'in her yerde casusları olduğunu hatırlar. Yolda arması turuncu zeminde üç kara kale olan Yıldız Kargı Lordu Gormon Peake ile karşılaşırlar. Yanlarında Alyn Cockshaw adında bir lord ve iyi giyinimli, gezici şövalye olduğunu iddia eden Sör Kemancı John ile karşılaşırlar. Dunk, Peake ve Cockshaw tarafından hiçe sayılır ve küçük düşürülür ancak Kemancı ona iyi davranır. Yolları ayrılmadan önce, Sör John, Dunk'ı Lord Ambrose Butterwell'in düğününe davet eder. Butterwell'in Geçit'in Freyleri ile evlenmesi şerefine bir atlı mızrak turnuvası düzenlenecekti. Kazananın ödülü bir ejderha yumurtasıydı.

Dunk Gormon Peake'den pek hoşlanmaz; Sör Arlan'ın Dunk'dan önceki yaveri Pennytree'li Roger Kızıl Çimen Savaşı'nda Gormon tarafından öldürülmüştü. Egg Dunk'a Peakeler'in armasında 3 kale olmasının sebebinin Peake Hanesi'nin eskiden üç kaleye hükmetmesi olduğunu söyler. Ancak iki tanesi Daemon Blackfyre'ı destekledikleri için ellerinden alınmıştır.

Dunk, düğüne gitmeye karar verir. Yolculuk sırasında 3 gezici şövalyeyi arkadaş edinir: Sör Maynard Plumm, Sisli Kır'ın Kedisi Sör Kyle ve Daemon Blackfyre için savaşmış ünlü şövalye Quentyn 'Ateştopu' Ball'ın piç oğlu olduğunu iddia eden genç bir gezici şövalye Sör Glendon Ball.

Düğün Ak Sur'daydı ve Lord Frey düğüne dört yaşındaki varisi (Walder Frey) ve Lord Butterwell ile evlenecek olan on beş yaşındaki kızı ile geliyordu. Egg Duncan'a Lord Butterwell'in Blackfyre İsyanı'na dahil olmadığını, ancak bir oğlunun Kırmızı, diğerinin ise Siyah Ejder için savaştığını söyledi. Böylece hanenin kazanan tarafta olduğu garantilenecekti, ancak iki oğlu da Kızıl Çimen Meydanı'nda öldü. Egg, gördüğü birçok sancağın Siyah Ejder için savaştığını görünce düğünün bir hainler toplantısı olmasından şüphelenmeye başlar. Dunk Egg'e Kızıl Çimen'de yaşananların on yıl önce olduğunu ve geçmişin de geçmiş olduğunu söyler. Düğünde konukları bir cüce grubu karşılıyordu. Düğün sırasında Kemancı John, Dunk'un, gelini yatağa taşımasını ister. Dunk gelini yatağa taşıdıktan sonra nefeslenmek için dışarı çıkar ve Kemancı John onu yoldan hatırladığını söyler. Dunk'a onu beyaz pelerinler içinde bir Kral Muhafızı olarak gördüğünü söyler. Kemancı rüyalarının her zaman gerçeğe dönüştüğünü ve Ak Sur'daki bir ejderhada yumurtasından ejderha çıktığını gördüğünü söyler.

Dunk, herkes onu Ashford'dan tanıdığı için, Ak Sur Turnuvası'na Darağacı Şövalyesi adında bir gizemli şövalye olarak girmeye karar verir. Ancak ilk müsabakasında armasına ithafen Salyangoz Şövalyesi olarak da bilinen Sör Uthor Underleaf'e yenilir. Underleaf'ın mızrağı Dunk'ın miğferine çarpar ve onu yere düşürür, neredeyse onu öldürüyordu. Dunk daha sonra zırhını ve atını fidye olarak vermek üzere Underleaf'e gider. Dunk, Underleaf ile konuşur ve Underleaf, Dunk'a birisinin ona Dunk'ı öldürmek için altın ödediğini söyler. Underleaf, eğer daha fazla ödeselerdi bunu yapacağını ve Dunk'a bir düşmanı olduğunu söyler. Mızrak dövüşleri devam etmeden önce kalede ejderja yumurtasının çalındığı ve çalanın da Peake tarafından hapsedilmiş Sör Glendon Ball olduğu söylenir.

Dunk Egg'in kayıp olduğunu farkeder ve yaverini aramaya başlar. Ararken Alyn Cockshaw onu öldürmek isteyenin kendisi olduğunu ve onu kıskandığını itiraf eder. Tam Dunk'ı öldürecekken Dunk onu kuyuya itmeyi başarır. Maynard Plumm Duncan'ın yanına gelir ve Dunk, Plumm'ın Kankuzgun'un casuslarından biri olduğunu öğrenir. Ayrıca Kemancı John'un gerçek ismi Daemon'dur, adını babası Daemon Blackfyre'dan almıştır. Plumm Dunk'a "Kaç lordun kralının aptal ve cesur olmasını istediğini bilsen şaşarsın." der.

Dunk Egg'i septte onun gerçek kimliğini keşfeden ve zarar görmesini istemeyen Lord Butterwell ile bulur. Egg Ambrose'a Dunk ve kendisinin turnuvayı araştırmak için gönderilen casuslar olduğunu ve babası Prens Maekar'ın bir orduyla birlikte yolda olduğunu söyler. Lord Ambrose'un damadı Kara Tom Heddle Egg'e saldırmaya çalışır ama Dunk tarafından öldürülür. Dunk Egg'e Ambrose ile birlikte kaçmaları gerektiğini söyler. Egg'in kaçışına zaman kazandırmak için Dunk, Daemon II Blackfyre ile yüzleşir. Gormon Peake'in haksız yere Ball'ı tutukladığını ve onun masumluğunun bir dövüşle yargılanma ile kanıtlanmasını ister. Sör Glendon, Daemon'u başarılı bir şekilde yener ve onu çamura iter. Bazı izleyiciler Daemon'la dalga geçerek ona "Kahverengi Ejderha" derler. Bu sırada Kral Eli Lord Kankuzgun'un yönettiği büyük bir ordu Ak Sur'u kuşatır. Daemon da pek çok lord gibi dövüşmeden teslim olur.

Dunk, Kankuzgun ile, dışında Gormon Peake ve Kara Tom Heddle'ın mızrağa geçirilmiş kafaları olan çadırında buluşur. Egg de oradadır ve Sör Glendon Ball'ın, Dunk'ın ve diğer gezici şövalyelerin ödüllendirilmesini ister. Kankuzgun, kızgın ve kendine güvenen Egg'in, Daemon'un Ak Sur'da doğduğunu gördüğü ejderha olduğunu düşünür. Lord Butterwell diz çöker ve zenginliğini koruyup koruyamayacağını sorar. Kankuzgun bunun olacağını ama Ak Sur'un ceza olarak yıkılacağını söyler. Kankuzgun, Egg'in isteğine karşılık Dunk'a zırhını geri almasını sağlayacak kadar altın verir. Dunk daha sonra ejderha yumurtasına ne olduğunu sorar. Kankuzgun ejderha yumurtasının bulunduğu yerinden tuvalet boşluğu kullanılarak alındığını ve şu anda güvende olduğunu söyler. Dunk bir insanın o kadar ufak bir yerden geçemeyeceğini söyler. Kankuzgun bir çocuğun geçebileceğini söyler. Veya bir cüce diye düşünür Dunk düğündeki cüceleri hatırlayarak.