Glover Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Derinorman Kalesi'nin Glover Hanesi
GloverHanesi.PNG
Hane arması Kırmızı üzerine gümüş zırhlı yumruk
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Derinorman Kalesi
Şimdiki Lord Galbart Glover
Bölge Kuzey
Unvan Derinorman Kalesi'nin Ustası
Varis Robett Glover
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi


Derinorman Kalesi'nin Glover Hanesi, Kuzey'den soylu bir hanedir ve Stark Hanesi'ne bağlılık yemini etmiş önemli sancaktarlardandır. Galbart Glover, Kurt Ormanı'nın kuzeybatısında yer alan Derinorman Kalesi'nin Ustasıdır. Kurt Ormanının Bole, Branch, Forrester ve Woods klanları Gloverlar'a yeminlidir.

Armaları kırmızı üzerine gümüş zırhlı yumruktur. Mottoları kitapta geçmemiştir.

Tarih

Gloverlar, Uzun Gece'den sonra İlk İnsanlar Kralları olarak hükmettiler ancak Kış Kralları Starklar tarafından sancaktar seviyesine düşürüldüler.

Jorah Mormont'un, babası tarafından seçilen ilk karısı Derinorman Kalesi'nden bir Gloverdı. On yıl evli kaldılar ve karısı üçüncü kez düşük yaptıktan sonra öldü. Ethan Glover, Brandon Stark'ın yaveriydi ve Prens Rhaegar Targaryen ile yüzleşmek için onunla birlikte Kral'ın Şehri'ne gitti. Grupta sağ kalan tek kişiydi. Ethan daha sonra Neşe Kulesi'nde öldü.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lannisterlar'ın Bran Stark'a düzenlenen suikast girişiminde parmağı olduğunu öğrendikten sonra, Lord Eddard Stark karısı Catelyn'e, Sör Helman Tallhart ve Galbart Glover'a Moat Cailin'i güçlendirmek için yüz okçu göndermesini söyler.

Bran Stark, Robb'un çağrısına cevap verip Kışyarı'na gelen kuzeyli sancakların arasında kırmızı üzerine zırhlı gümüş Glover yumruğunu tanır. Galbart'ın kardeşi Robett, bir gülümseme ve jest ile savaşta orduyu komuta etme onuruna layık olmak istediğini söyler. Kardeşler Moat Cailin'de Robb'un ordusuna katılan Catelyn'i karşılamıştır. Robb İkizler'de kuvvetlerini bölerken, Galbart Robb'la birlikte kalmıştır. Robett ise Lord Roose Bolton'ın komutasındaki orduda görevlendirilmiştir.

Tyrion Lannister, Yeşil Çatal Savaşı'nda karşılaştığı kuzeyli orduda Gloverların zırhlı yumruğunu görür. Catelyn, Galbart'ı, Kamplar Savaşı'ndaki zaferin ardından Nehirova'nın tanrıkorusunda Robb ile dua ederken görür.

Kralların Çarpışması

Gloverler, vesayetleri altında olan Lord Halys Hornwood'un piçi Larence Kar'u destekleyerek, Hornwood toprakları için diğer hanelerle rekabet içine girerler. Robett ve Galbart Robb Stark ile birlikte güneye gittiklerinde kalenin yönetimini Robett'ın karısı Sybelle Glover'a bırakırlar. Kale kahyası hasat ziyafeti için Kışyarı'na geldiğinde, Bran onun Leydi Glover değil kahya olduğunu görür. Leydi o sırada Derinorman'ın yönetimiyle ilgileniyordu. Glover adamları ziyafet sırasında bladder ve ahşaptan yapılmış harp çalar.

Robb'un Batı Toprakları seferi sırasında Galbart ve Lord Rickard Karstark, Öküzağzı Savaşı'ndan sonra Gün Batımı Denizi kıyıları boyunca akınlar yapmıştır. Robett Harrenhal'da mahkum olarak tutuldu, söylentiye göre Cesur Dostlar tarafından hapsedildi. Aslında, kuzeyli adamlar ve paralı askerler, savunması güçlü olmayan Harrenhal'u almak için komplo kurmuştu. Robett, Kuzeyin Kralı Robb'dan emir aldığını söyleyen Lord Roose Bolton'un Duskendale'i almak için gönderdiği kuzeyli komutanlardan biridir.

Kuzeyin Demir Adamlar tarafından işgali sırasında, Asha Greyjoy, kuvvetleriyle Derinorman Kalesi'ni alır ve Sybelle ve çocuklarını rehine olarak tutar. Theon Greyjoy, Sör Rodrik Cassel tarafından yönetilen orduda, kendi kaleleri kız kardeşi Asha tarafından işgal edildiği için hiç Glover adamı görmez.

Kılıçların Fırtınası

Robett Glover, Duskendale Savaşı'nda hayatta kaldı ve geri çekilmekte olan diğer hayatta kalanlara liderlik etti ancak kendisini Kral Yolu'nda bekleyen Sör Gregor Clegane ile karşılaştı ve esir alındı. Robb, Duskendale'de bir gemiye konan Robett'a karşılık genç Martyn Lannister'ı takas etmek için Lord Tywin Lannister ile bir anlaşma ayarladı.

Robb'un, Roslin Frey ile İkizler'de evlenecek olan Edmure Tully'nin düğününe olan yolculuğu sırasında Galbart Glover, önceden Sör Brynden Tully'ye ait olan öncü kuvvetlerin ve eskortların kumandanlığını yapar. Catelyn Stark tarafından iyi bir adam, sadık ve istikrarlı ancak amcası Brynden'ın parlaklığından uzak olarak tanımlanmıştır. Robb, Moat Cailin'i Demir Adamlar'dan almak için düzenleyeceği sefere hazırlık için, Leydi Maege Mormont ve Galbart'a Mallister dargemileriyle Boğaz'ın etrafında dolaşmalarını ve Howland Reed'i aramalarını söyler. Ancak Robb, daha sonra İkizler'deki Kızıl Düğün'de öldürülür.

Kargaların Ziyafeti

Asha, Derinorman Kalesi elindeyken Leydi Glover'e iyi davranır. Leydi Sybelle Asha'ya Galbart'ın onunla konuşabileceği ve kuzeyli adamların Derinorman Kalesi'ni, Torrhen Kalesi'ni ve Moat Cailin'i, Deniz Ejderi Burnu ve Taşlı Kıyı'yla takas etmeyi kabul edebileceğini söyler. Asha, Leydi Glover ve çocuklarını da alarak Harlaw'a gider. Yolculuk sırasında, Leydi Glover'in sütü kurur ve küçük Erena'yı kıyıda buldukları bir keçinin sütüyle beslemek zorunda kalırlar. Erena, Harlaw'a vardıklarında hastadır.

Brienne Tarth, Duskendale etrafındaki ölülerden toplanan eşyaların arasında bir Glover nişanı görür.

Ejderhaların Dansı

Stannis Baratheon, Demir Adamlar'dan Derinorman Kalesi'ni geri alır ve Asha'yı tutsak eder. Leydi Sybelle Glover, Stannis'e bağlılığını bildirir ve Derinorman Kalesi'ne yeminli klan askerlerinin, şu anda yeni Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton tarafından tutulan Kışyarı'na yürüyüşünde, Stannis'e katılacaklarını söyler.

Robett, Beyaz Liman'da asker toplamaya çalışır ama pek başarılı olamaz. O ve Lord Wyman Manderly, Lord Davos Seaworth'ün, kaçakçılık becerilerini Rickon Stark'ı geri getirmek için kullanmasını ister.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Glover Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylarlardan bilinen Gloverlar:

Hanenin ana dalı ile bağlantısı bilinmeyen üyeler:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Galbart
Glover
 
 
 
Robett
Glover
 
Sybelle
Locke
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gawen
Glover
 
Erena
Glover
 Hane Halkı

Larence Kar, Hornwood Piçi, Derinorman Kalesi'nin vesayetinde.

Tarihi Üyeler

Yeminli Haneler