Gregor Clegane

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
CleganeHanesi.png
Gregor Clegane
CleganeHanesi.png
Komarck Gregor Clegane FFG.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yürüyen Dağ
Dağ
Büyük Köpek
Yürüyen Cinayet
Unvan Sör
Clegane Kalesi Şövalyesi
Bağlılık Clegane Hanesi
Lannister Hanesi
Doğum FS 266
Ölüm FS 300Kral'ın Şehri
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu Conan Stevens ~ Sezon 1
Ian Whyte ~ Sezon 2
Hafþór Júlíus Björnsson ~ Sezon 4 - Sezon 6
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Sör Gregor Clegane, Clegane Kalesi'nin şövalyesi, Clegane Hanesi'nin başı, topraklı şövalye ve Casterly Kayası'nın Lannister Hanesi'ne bağlı bir sancaktardır. Gregor, mantık dışı bir şekilde iridir ve bundan dolayı sıkça Yürüyen Dağ veya sadece Dağ olarak anılır. Askerleri Dağ'ın Adamları olarak bilinmektedir.

Televizyon adaptasyonu Game of Thrones 'ta Conan Stevens (1.sezon), Ian Whyte (2.sezon) ve Hafþór Júlíus Björnsson (4-6. sezon) tarafından canlandırılmıştır.

Karakter ve Görünüm

Gregor'un geçmişi kan dolu ve karanlıktır. On bir veya on iki yaşında küçük bir çocukken, küçük kardeşinin onun attığı bir oyuncakla oynadığı gerekçesiyle, ceza olsun diye kardeşi Sandor'un yüzünü sıcak bir mangala bastırarak yüzündeki yaralara neden olmuştur. Babaları Sandor'un yüzündeki yaraların yatağın ateş alması sebebiyle olduğu hikayesini yaymıştır.

Savaş alanında Gregor Yedi Krallık'taki en ağır ve kalın plaka zırhı giyer. Zırhının normal bir adamın içinde hareket edemeyeceği kadar ağır olması bir yana onu giyerken oldukça etkili dövüşmesiyle mücadelede neredeyse yenilmez olur. Plakanın altında zincir zırh ve kaynatılmış deri giyer. Ayrıca görüş için dar bir aralığı olan ve üstünde gökyüzüne doğru yumruk atan taştan bir yumruğa sahip bir plaka miğfer giyer. Gregor, meşeden yapılmış, sarı zemin üzerinde Clegane Hanesi'nin üç siyah köpeğini taşıyan fazlaca kalın bir kalkan taşır.

Gregor zalimliği ve şiddetiyle bilinmektedir. Sadist bir katil ve tecavüzcüdür. Sör Brynden Tully onu bir "kuduz köpek" ile kıyaslar. Kalın kafalı ve zalim bir adam olmasına rağmen harika savaşçı içgüdülerine sahiptir. Kasvetlidir, savaşlar veya turnuvalar dışında asla topraklarından ayrılmaz.

Yaveri Joss Stilwood'a göre, Gregor sürekli olarak şiddetli baş ağrılarından dolayı acı çeker ve aşırı miktarlarda haşhaş sütü içerek acısını hafifletmeye çalışır. Baş ağrıları devliğinden kaynaklanan bir durum olabilir, ancak sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Yine de Merrett Frey tecrübelerine dayanarak bu ağrılarının sebebinin turnuvada aldığı bir yara veya savaşta kafasına aldığı bir darbe olabileceğini belirtir. Bu, Gregor'un neredeyse kontrol edilemez öfkesini açıklayabilir. Kardeşi, Sandor Clegane'e göre, Gregor bir keresinde çok yüksek sesle horladığı gerekçesiyle kendi adamlarından birini öldürmüştür.

Geçmiş

Gregor Prens Aegon'u Prenses Elia Martell'in önünde öldürür

Gregor'un geçmişi karanlık ve kan ile doludur. On iki yaşındayken, kardeşi Sandor, Gregor'a ait olan tahta bir şövalye ile oynadığı için Gregor onu yakasından tutarak yanmakta olan şömineye götürmüş ve suratını közlere bastırmıştır. Babası Sandor'un yüzündeki yanıkların tutuşmuş yorganlar yüzünden olduğu hikayesini etrafa yaymıştır. Gregor bu olaydan 4 yıl sonra Prens Rhaegar tarafından şövalye ilan edildi. Gregor'un, babasını, kız kardeşini ve ilk iki eşini öldürdüğü hakkında söylentiler vardır. Gregor sayısız tecavüz etmiş ve soğuk kanlılıkla cinayet işlemiştir. Ve bunların en rezili Lannister Hanesi için savaştığı Robert'ın İsyanı dönemindeydi.

Dört yıl sonra, Gregor'a, Prens Rhaegar Targaryen tarafından, muhtemelen Harrenhal Turnuvası'ndan önce şövalye nişanı verilmiştir. Gregor'un babasını, kız kardeşini ve ilk iki karısını öldürdüğüne dair dedikodular vardır. Kalesinin içerisindeki hizmetçilerin sürekli ortadan kaybolduğu ve köpeklerin bile salonlara girmeye korktuğu, zalim bir yer olduğu söylenir. Gregor, Robert'ın İsyanı sırasında ve aralarındaki en rezillerini Lannister Hanesi'nin hizmeti altında gerçekleştirdiği sayılamayacak kadar çok tecavüz ve soğukkanlı cinayet suçu işlemiştir.

On yedi yaşındayken, Gregor Kral'ın Şehri'ne yağmalanması sırasında ilk giren Lannister askerleri arasındaydı. Lannister askerleri Kızıl Kale'ye ulaştığı zaman, O ve Sör Amory Lorch, Maegor'ın Malikanesi'ni ele geçirdiler. Gregor, Prens Rhaegar'ın oğlu bebek Prens Aegon'ın bakım odasına girdi, bebeğin kafasını duvara vurarak bebeği öldürdü. Daha sonra Aegon'ın annesi, Prenses Elia Martell'e, ellerinde hala çocuğunun beyinleri ve kanı varken tecavüz edip onu öldürdü. Gregor'un müdahalesi Casterly Kayası'nda yaygın bir bilgi olmasına rağmen, kayıtlı tarihte iki katilin kimlikleri açıkça doğrulanmamıştır.

Gregor, Greyjoy İsyanı'nın yok edilmesinde rol oynamıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral'ın Turnuvası sırasında Gregor'u canlandıran Conan Stevens, Game of Thrones.

Sör Gregor El'in turnuvasında yer aldı. İkinci turunda yeni şövalye ilan edilmiş Sör Hugh'u, mızrağını kaldırdığında boğazını delerek katleder. Sandor Clegane'e göre, Gregor şövalyenin gerdanlığının düzgünce bağlanmadığını fark ettmişti ve mızrağını bilerek oraya sürmüştü. Sör Balon Swann'ı yener, fakat sonunda Gregor'ın atını geren kızgın bir kısrak süren Sör Loras Tyrell tarafından atsız bırakılır. Gregor öfke içine düşer ve atını kılıcının bir darbesiyle öldürür. Daha sonra hazırlıksız Loras'a saldırır, ve eğer kardeşi Sandor onu durdurarak Loras'ı öldürmesine engel olur. Kral Robert I Baratheon durmasını emrettiğinde sonunda kendine gelir.

Turnuva sonrasında, Gregor kalesine geri döner. Yedi adamıyla evine yolculuğu sırasında, Gregor kaybını konusunda düşüncelere dalar. Taşan bir dere grubu yolundan yakınlardaki bir birahaneye saptırır, ve orada o ve çetesi biracının on üç yaşındaki kızı, Layna'ya tecavüz ederler.

Tyrion Lannister, Catelyn Stark tarafından kaçırıldıktan sonra, Gregor, Lord Tywin Lannister tarafından Nehir Toprakları'na akın etmesi ve Kral Eli Eddard Stark'ın sahaya çekmesi için görevlendirilir. Ancak, Eddard, bacağındaki yaradan dolayı Gregor'un peşine kendisi düşemez ve onu cezalandıramaz, bunun yerine Lord Beric Dondarrion ve Myr'li Thoros'u bir gruba liderlik etmesi ve Gregor'a kralın adaletini getirmesi için görevlendirir. Gregor ve Tywin bu grubu pusuya düşürür, Gregor Şarlatan Geçidi'ndeki sonraki çarpışmada Beric'i öldürür. Dağ ayrıca Taş Çit'i alır, kaleyi ateşe verir, yiyecek besinlerini alır, Lord Jonos Bracken'in hasatlarını yakar. Ve sonra Lord Bracken'ın kızlarından birine tecavüz eder.

Beş Kralın Savaşı başladığında, Gregor, Tywin'in ordusuna katılır ve Yeşil Çatal Savaşı'nda öncü kuvvetleri ve sağ kanadı askerlerine gözdağı vererek kumanda eder. İlk saldırısında, atı Karstark mızrakçıları tarafından öldürülür, fakat Gregor yaralanmaz ve savaşa devam eder. Zaferden sonra, Sör Jaime Lannister'ın Fısıltılı Orman'da yakalandığı haberini aldıklarında, Gregor, Tywin'in yol kesimindeki savaş konseyinde oturmaktadır; Dağ, gözcülerin gözlerinin çıkarılmasının ve Starkların hareketlerini izlemelerinde başarısız olmaları durumunda olacaklar hakkında bir uyarı olması açısından gözleri çıkarılan gözcülerin gözlerinin yerini alacak yeni gözcülere verilmesini önerir. Tywin Harrenhal'a geri çekilir fakat her biri üç yüz süvariyi kumanda eden Gregor ve diğer akıncıları Nehir Toprakları'nı yağmalamaları için geride bırakır.

Dağ ve Dağ'ın Adamları - Nordheimer © tarafından

Kralların Çarpışması

Sör Gregor Clegane'ın grubu Darry'i yağmalar ve Gregor henüz 8-9 yaşlarındaki Lord Lyman Darry'i öldürür. Gregor cezasız kalarak yağmalarına devam eder, bütün köylerde devasa hasarlara ve ölümlere sebep olur. Bir süreliğine kimliğinin farkında olmadığı Arya Stark'ı bir esir olarak tutar, ve Arya onun vahşetine ilk elden tanıklık eder. Grubu sağ kalan esirleri Lannister Hanesi'ne zorla hizmet ettirilecekleri Harrenhal'a getirir. Beş Kralın Savaşı sırasında Gregor'un grubu Sancaksız Kardeşlik ile sayısız kez çarpışırlar; çarpışmalardan biri Gregor'un Beric Dondarrion'ı ikinci kez öldürmesiyle sonuçlanır.

Geçitler Savaşı'nda, Gregor Clegane'in grubu Tywin'in ordusuna katılır ve Kızıl Çatal geçişinde Sör Edmure Tully'ın güçleri tarafından savunulan Taş Değirmen'e saldırırlar. Gregor'un güçleri geri püskürtülür ve geri çekilmeye zorlanır.

Kılıçların Fırtınası

Sör Gregor'un grubu, Duskendale'e saldıran ve geri çekilen kuzeyli ordusundan kalanları kuşatmak için Randyll Tarly'e katılır. İkizler'e yönelen Lord Roose Bolton'un ordusunu kovalar ve , Geçitler Savaşı'nda Sör Wylis Manderly de dahil olmak üzere birçok soyluyu tutsak alırlar. Lord Tywin Lannister daha sonra Gregor'a Vargo Hoat ve Cesur Dostlar tarafından tutulan Harrenhal'ı geri almasını, ve kaledekileri kılıçtan geçirmesini emreder. Harrenhal'da Hoat tarafından ayağı kesilen bir aşçı intikam ister ve Clegane için arka taraftaki bir geçidi açar. İçeride, Gregor'un adamları kale sakinlerini ve savunucularını katlederler. (geçidi açan aşçıyı, kale demircisi Ben Blackthumb'ı ve Dağ ve adamlarının tekrar tekrar tecavüz ettikleri Pia isimli bir kızı hapsederler). Dağ, "Keçi" olarak bilinen Vargo'ya özel muamele gösterdi ve kendi pişirilmiş uzuvlarını ("kızarmış keçi") yemeye zorladı ve tutsak kuzeyli adamlarına da servis etti.

Kral Eli olarak davranan Tyrion Lannister ile yapılan anlaşma ile Prens Oberyn Martell, Kral'ın Şehri'ne, ağabeyi Prens Doran Martell'in yerine, küçük konseydeki koltuğa oturması ve kardeşi Elia Martell'in ve çocuklarının öldürülmesi konusunda adaleti sağlaması için geldiğinde, yeni El, Lord Tywin Lannister, Tyrion'ın sözünden feragat etmek ister. Tywin Oberyn'e yalan söylemeyi ve ölü Sör Amory Lorch'un üç ölümden de sorumlu olduğunu iddia etmeyi planlar. Amory, Prenses Rhaenys'in ölümden sorumluydu, fakat Elia ve Prens Aegon'ın ölümlerinden sorumlu değildi. Tywin Oberyn Kral'ın Şehri'nde kalırken Gregor'u uzakta tutmaya niyetlenir. Dağ ve diğerlerini Nehirova'dan bırakıldığını öğrendiği oğlu Sör Jaime Lannister'ı aramaları için gönderir, fakat Jaime başkente Tarth'lı Brienne'in koruması altında varır.

Gregor Clegane, Oberyn Martell ile dövüşüyor - Zippo514 © tarafından

Tywin'in Gregor'u uzakta tutma planı, Tyrion, Kral Joffrey I Baratheon'ın cinayeti için dövüşle yargılanmayı talep ettiği zaman bozulur ve Tyrion'ı suçlayan, Kraliçe Vekil Cersei Lannister, dövüşle yargılanmadaki şampiyonunun Gregor olacağını anons eder. Cersei, Gregor'u, Tyrion'ın dövüş ile yargılanma sırasında kendisini savunması için Bronn'u veya bir başkasını kullanmasını önlemek amacıyla Dağ'ın korkunç ününe güvenerek seçer. Bu hareket, Elia'nın kardeşi, Oberyn'in Martell Hanesi tarafından uzun zamandır arzu edilen Elia'nın cinayetinin intikamının alınılması için bir fırsat olarak görmesine neden olur ve karşılaşmada Tyrion'ın şampiyonu olmayı kabul eder.

Gregor kendi alışılmadık stiliyle savaşmaktadır - ağır zırhı, kalın meşe kalkanı ve tek eliyle kavradığı uzunkılıcıyla - fakat Oberyn hızıyla ve zehirli mızrağıyla daha iyi dövüşür. Oberyn'in saldırılarının çoğunun Gregor'un plakası tarafından savuşturulmasına rağmen, Oberyn akıllıca hamlelerle zırhındaki eklemlere saldırır, ve sonunda Oberyn'i kovalamaktan yorulan Gregor'u yaralar. Zehirlendikten ve sayısız yaradan sonra sakat kalan Gregor, Oberyn'i yakalayıp kavramayı başarır ve onu ezerek öldürür. Oberyn'i öldürmeden önce, Gregor Elia'yı ve Aegon'u öldürdüğünü herkesin duyabileceği bir şekilde kükrer. Gregor'ın zaferine rağmen, Oberyn, öldürülmüş kardeşinin intikamını almayı başarır ve ölümcül zehirli mızrağı sayesinde Dağ, uzun, küçük düşürücü ve acı verici bir ölümle ölür.

Tywin Lannister yargılamanın sonucundan ve özellikle Gregor'un itirafından sonra büyük politik yansımalarla yüzleşir. Tywin, Dorne'un Stannis Baratheon'a katılabileceğini, ve bunun Beş Kralın Savaşı'nı yıllar boyu uzatabileceğinden korkar. Tywin Gregor'u idam ettirmeyi ve Martell Hanesi'ni yatıştırmayı planlar, fakat bu eylemin zehir değil de Kral'ın Adaleti tarafından gerçekleştirilmesine ihtiyacı vardır. Tywin, Pycelle'e Gregor'u iyileştirmesini emreder, fakat Pycelle'ın çabaları meyvesini vermez.

Kargaların Ziyafeti

Gregor'un durumu kötüleşmeye devam eder. Zehir Gregor'un vücudunun kangren olup kanının renginin siyaha dönmesine neden olur, ve ona değen her sülük aniden ölür. İdrarı ihtilap doludur, ve zehir Gregor'un yüzünü bir yumruk boyutunda yer. Şiddetli ağrılarından dolayı Kızıl Kale'deki herkesin duyabileceği kadar gürültülü çığlıklar atar, ve geceleyin çoğu insanı uyandırır. Qyburn onu incelediği zaman nasıl hala hayatta olduğunu merak eder.

Qyburn bilinçsiz ve ölmekte olan Gregor'u artık Dağ'ın çığlıklarının üstlerindeki siyah hücrelerdekiler tarafından duyulamayacağı yere, Kızıl Kale'nin altındaki zindanlara getirir. Qyburn, Gregor'un yaklaşan ölümünden önce onun üzerinde deneyler yapar, ve zehrin büyü ile ağırlaştırılmış mantikor zehri olduğunu ve Dağ'ın aniden ölmesi yerine yavaş yavaş, acı çekerek ve çökerek ölmesi için hazırlandığını tespit eder.

Gregor'un kafatası Elia ve çocuklarının ölümlerine karşılık Dorne'daki, Güneş Mızrak'a yollanır. Qyburn böceklerin eti kemikten temizleyebilmesinin çok fazla saat aldığını söyler. Qyburn daha sonra Cersei için yenilemez bir şampiyon yaratması üzerinde çalıştığından bahseder, ve deneylerinde birçok kadın tutsağı kullanır. Qyburn, Cersei'e, zırhı hazırlayanın, kimsenin içinde savaşamayacağı ve hareket edemeyeceği kalınlıkta ve ağırlıkta bir zırh olduğunu söylediği bir plaka zırh hazırlanması emrini verdirir.

Ejderhaların Dansı

Ser Robert Strong by Robert O'Leary

Dağ'ın kafatası Kral Muhafızları'ndan Sör Balon Swann tarafından Güneş Mızrak'a getirilmiştir, ve Prens Doran Martell'e, Prenses Arianne Martell'e, Oberyn'ın sekiz piç kızlarından en büyüklerine (Obara, Tyene ve Nymeria Kum) sunulur. Obara kafastasının gerçekten Gregor'ınki olup olmadığını sorar. Doran kafatasının onunki olması için yeterince iri olduğunu söyler ve Tyene babasının kullandığı zehrin Dağ'ı, cildini de öldürdükten sonra öldüreceğini doğrular.

Bu arada, Kral'ın Şehri'nde, Sör Arys Oakheart'ın Dorne'daki ölümü Kral Muhafızları'nda bir boş yer bırakır. Tutsak Kraliçe Cersei beyaz pelerinlinin, tepeden tırnağa parlak beyaz zırh ile kaplanmış 240 santimetrelik muazzam bir şövalyeyi kendisine tanıtan Qyburn'e getirilmesini ister.

Kral Muhafızları'nın diğer üyeleri yeni kardeşlerinin yemediğini, uyumadığını, içmediğini, veya tuvalete bile gitmediğini iddia eder. Zırhı dışında hiç görülmemiştir ve miğferini asla çıkarmaz. Asla konuşmaz ve Cersei'nin masumiyeti kanıtlanana ve krallık kötülükten arınana kadar sessiz kalacağı hakkında kutsal bir yemin ettiği Qyburn tarafından iddia edilir. İnanç'ın renklerindeki yedi tüyü taşıyan bir miğfer giyer, ve pelerinine yedi köşeli yıldız şeklindeki ikonlar tutturulmuştur. Sör Robert Strong olarak tanıtılmasına rağmen, Kızıl Kale'dekilerin çoğu uyuyan devin kimliğini tahmin eder. Dorne'a gönderilen kafatasıdan dolayı, miğferi çıkarıldığı zaman ne olacağı bilinmemektedir.

Alıntılar

Bir şey görmeyen bir adam gözlerini kullanamaz, onları kesip çıkarın ve yeni gözcülerinize verin. Ona dört gözün iki gözden daha iyi görebileceğini umduğunuzu söyleyin... ve eğer göremezse, ondan sonraki adamın altı taneye sahip olacağını.

- Gregor, Kamplar Savaşı'ndan sonra

Dorne'dan Elia. Çığlık atan eniğini öldürdüm. Sonra ona tecavüz ettim. Sonra kafasını ezdim. Bunun gibi.

- Gregor'dan Oberyn Martell'e

Gregor Hakkında Alıntılar

Kimse Gregor'a karşı duramaz.

Sandor Clegane'den Sansa Stark'a

Pycelle: Adam şövalye ilan edildi.
Marq: Sahte bir şövalye! Lord Tywin'in deli köpeği.

Pycelle ve Marq Piper

Canavarın kellesi krallığın tüm insanları için asil bir hediye olacak, yemin ederim.

Brynden Tully'den Catelyn Stark'a

Onun dışında diyardaki hiçbir şövalye düşmanlarımız üzerinde teröre bu kadar ilham veremez.

Tywin Lannister'dan Tyrion Lannister'a

Ellaria: O şeyle mi dövüşeceksin?
Oberyn: O şeyi öldüreceğim.

Ellaria Kum ve Oberyn Martell

Zehirden ölüyor, fakat yavaşça ve çok büyük bir acı içinde.

Qyburn'den Cersei Lannister'a

Babamın kullandığı zehri bilyorum, daha yavaşı veya daha çok acı vereni yok. Yakında Dağ'ın çığlıklarını, burada, Güneş Mızrak'ta bile duyabiliriz.

- Tyene Kum'dan Doran Martell'e

Et kangren oluyor ve yaralardan irin sızıyor. Bu kadar iğrençliğe kurtçuklar bile dokunmuyor. Çırpınmaları o kadar şiddetli ki kendi dilini ısırmasını önlemek için onun ağzını tıkamak zorunda kaldım. Riske girebildiğim kadar doku kestim, ve çürümeye kaynar şarap ve ekmek küfü ile müdahale ettim, fakat faydası olmadı. Kollarındaki damarlar siyaha dönüyor. Onun üzerine sülük koyduğum zaman, tüm sülükler öldü.

- Pycelle'den küçük konseye

Qyburn: Doğrusunu söylemek gerekirse, hala hayatta olması şaşırtıcı.
Cersei: Gregor çok iri bir adam. Ayrıca çok aptal biri. Görünüşe göre ne zaman öleceğini bilemeyecek kadar aptal.

Qyburn ve Cersei Lannister

O, Sör Gregor sessizlik istediğinde konuşmak gibi bir hata yaptı, o yüzden Dağ zırhlı bir yumrukla dişlerini parçaladı ve aynı şekilde küçücük burnunu da kırdı. Eğer Cersei onu Kızıl Engerek'in mızrağıyla yüzleşmesi için Kral'ın Şehri'ne çağırmasaydı, şüphesiz ki daha kötüsünü de yapardı. Jaime onun yasını tutmazdı.

- Jaime Lannister'ın düşünceleri

Eğer çığlık atarak ölmeyi hak eden biri varsa, o Gregor Clegane'di.

Doran Martell'den Balon Swann'e

Aile

 
 
 
 
 
Clegane Hanesi'nin kurucusu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Clegane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gregor, Dağ
 
Sandor, Tazı
 
Bilinmeyen kız