Greyiron Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyiron Hanesi
Greyiron.png
Hane arması yeşil zemin üstünde at kafası
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Orkmont
Şimdiki Lord Soy Tükendi
Bölge Demir Adalar, Westeros
Unvan Demir Adaların Yüksek Kralı
Bağlılık yok
Yok olma Andal İstilası sırasında

Orkmont'un Greyiron Hanesi, Demir Adalar'ın Orkmont adasında yaşamış soyu tükenmiş hanelerden biridir. Greyiron'lar bin yıl boyunca Demir Adaların Yüksek Kralı olarak hüküm sürdüler. Yarı kanun kaynaklarına göre armaları gri zemin üzerine deniz kralının beyaz başı, koyu yeşil renkte saçları ve sakalları ile başında siyah bir taçtır. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Antik Greyiron'lar Orkmont'un tuz ve kaya krallarıydılar. Urras Demirayak Gri Kral'dan beri ilk Demir Adaların Yüksek Kralı seçildi. Urras'ın ölümünden sonra oğlu Erich I Greyiron olarak tahta çıkar. Ancak rahip Galon Beyazasa herhangi bir Kral Şurası olmadığı için onu ölümle tehdit eder ve Erich tahttan feragat eder. Sonrasında yüzyıllar boyunca Demir Adaların Yüksek Kralı kaptanlar, lordlar ve krallar arasından seçilir. Aliüstat Haereg'e göre Greyiron'lar diğer hanelerden iki kat fazla olarak 38 yüksek kral çıkarmışlardır.

Kahramanlar Çağı'nda Kral Urragon III Greyiron öldüğünde en büyük oğlu Torgon Mander'de baskınlar düzenliyordu. Kardeşleri kendilerinden birinin seçilmesi umuduyla Torgon'a Kral Şurası ile ilgili haber göndermediler. Bununla birlikte Urrathon IV Goodbrother yeni kral seçildi ve Torgon'un kardeşlerini öldürür. Torgon döndüğünde Kral Şurası'nı kanunsuzlukla suçlamış Urrathon IV Goodbrother'a karşı rahipler, lordlar ve kendi kaptanlarıyla birlikte isyan etmiştir.

Torgon ve oğlu Urragon IV Greyiron Kral Şurası olmadan seçilmiş yüksek krallardandır. Urragon IV kendinden sonra büyük yiğeni Urron Greyiron'un tahta geçmesini ister ancak Boğulmuş Adamlar Kral Şurası için zorlar. Urron Nagga'nın Tepesi üzerine demirdoğumluların arasına baltalı askerlerini yerleştirir ve tüm rakiplerini öldürür, Beş Kralın Savaşı'dan yaklaşık beş bin yıl önce kendini kral ilan eder.

Urron Demir Adaların Kralı unvanını saltanat haline getirmiş bu yüzden öldüğünde Deniztaşı Tahtı'ta Kral Şurası yapılmadan kendi varisi seçilmiştir. Yüksek Kralların kullandığı bireysel taçları bir kenara bırakmış, tahta parçaları ve siyah demirden bir taç takmıştır. Demir Adalar'daki her adanın kralı lord seviyesine inmiş, diz çökmeyenlerin soyları yok edilmiştir. Urron Kızılel ve soyunda gelenler, yarım düzine büyük isyan ve en az iki köle isyanı bastırır. Bununla birlikte anakaradaki lordlar bu iç savaştan yararlanarak teker teker işgal altındaki toprakları ele geçirirler.

Bununla birlikte Kral Rognar II Greyiron'un Andallı korsanlar, paralı askerler, Demir Adalar'a gelen savaş komutanları, Orkwood'lar, Drumm'lar, Hoare'ler ve Greyjoy'lar arasındaki ittifakla düşürülmesine kadar Greyiron'lar bin yıl daha adaları yönetir. Efsaneye göre bir parmak dansı yarışmasında Harras Hoare kazanmış ve Hoare Hanesi hükümdar olmuştur.

Tarihi Üyeler