Greyjoy İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
Greyjoy İsyanı
Greyjoy Rebellion1.png
Tarih 289FS
Yer Demir Adalar, Nehir Toprakları, Batı Toprakları
Muharebeler Lannister Donanmasının Yakılması
Denizgözcüsü Taaruzu
Güzel Ada Deniz Savaşı
Büyük Wyk Kuşatması
Eski Wyk Kuşatamsı
Pyke Kuşatması
Sonuç Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'nin belirleyici zaferi.
Rodrik ve Maron Greyjoy'un ölümü.
Theon Greyjoy, muhafız olarak Stark Hanesi'ne verildi.
Savaş Tarafları
1. Greyjoy Hanesi
2. Demir Taht

Greyjoy İsyanı ya da Greyjoyların Ayaklanması, Balon Greyjoy tarafından Demir Taht'a karşı çıkarılmış olan bir ayaklanma olarak Fetihten sonra 289 yılında, yani Taht Oyunları'nın başlangıcından dokuz yıl önce gerçekleşti. Balon, üç yüz yıl önce Aegon'un Fethi sırasında yitirmeye başladıkları eski geleneklerini geri getirmek ve Demir Adalar 'a güvenli bir bağımsızlık sağlamak amacıyla, Yedi Krallık'tan ayrılmaya çalıştı. İsyan başarısızlıkla sonuçlandı ve Balon zorunlu olarak teslim oldu. Bu başarısız ayaklanma Robert Baratheon'un Westeros'ta ki iktidarını sağlamlaştırdı.

Başlangıç Dönemi

Pyke 'lı Quellon Greyjoy, Yedi Krallık'ın geri kalanı ile Demir Adalar'ın bağlarını kuvvetlendirmeyi hedefliyordu, ancak Robert'ın İsyanı'nın sonlarına doğru Kalkan Adaları'nda öldü. En büyük oğlu ve varisi olan Balon Greyjoy ise, babasının isteklerini reddetti ve Demir Adalar için bağımsızlık arayışına girdi. Beş yılı aşkın bir süre boyunca Demir Donanma olarak bilinen büyük bir donanma hazırladı. Robert'ın İsyanın'da büyük ölçüde tarafsız kaldıkları için, diğer büyük haneler gibi ağır kayıplar vermemişlerdi. Balon, Robert Baratheon'un isyandan sonra tüm büyük hanelerin desteğini toplayamadığını düşündü. Donanmasının büyüklüğüne ve gücüne çok güvendi, Robert'ı denizde yenebileceğini düşündü.

Fetihten sonra 289 yılında, yani Robert'ın Targaryen hanesini devirmesinden altı yıl sonra, Balon, Demir Adalar'ın bağımsızlığı ve kendini de Demir Adaların Kralı ilan etti. Böylece tahta karşı bir ayaklanma çıkarttı.

Lannister Donanmasının Yakılması

(Haritada 1 ile gösterilen) Balon Greyjoy, Gün Batımı Denizi'nin kontrölünü ele geçirmek amacıyla kardeşleri Euron ve Victarion Greyjoy ile Lannis Limanı'nda bulunan Lannister Filosunu yaktı. Demir Donanma Lord Kaptan'ı Victarion Greyjoy bu baskında limandaki gemilere ilk meşaleyi atan isim oldu. Bu süpriz saldırı karşısında Lord Tywin Lannister çaresizdi.

Lannis Limanı Baskını
601px-Greyjoy Rebellion.png
Savaşın sonunda Balon, Kral Robert'a diz çökmüştür.

Denizgözcüsü Taaruzu

(Haritada 2 ile gösterilen) Lannis Limanı'ndaki bu başarı, Kral Balon'a Denizgözcüsü'nde bir saldırı düzenlemek için yeterli özgürlüğü tanıdı. Balon, bu saldırının küçük baskınlar halinde etrafa yayılmasını ve bu şekilde büyük bir zafer elde etmeyi hedefliyordu ve bunun için en büyük oğlu Rodrik'i görevlendirmişti. Ancak Rodrik, Lord Jason Mallister tarafından öldürüldü ve Demirdoğumlular'ı deniz döktü. Kalan istilacılar ise geri çekilmek zorunda kaldılar.

Güzel Ada Deniz Savaşı

(Haritada 3 ile gösterilen) Kral Robert'ın, Kral Balon'a karşı sayısal ve maddi olarak bir üstünlüğü vardı ve bunu isyanı bastırmak için kullandı. Ejderha Kayası Lordu Stannis Baratheon, yani Robert'ın kardeşi ve Donanma Başı, Paxter Redwyne ve Menzil'de ki diğer lordlarla birlikte, Victarion Greyjoy önderliğindeki Demir Donanma'yı yakalayıp ezecek güce sahip oluyordu. Bu durum Robert ve güçlerinin Demir Donanma ile karşılaşmasına izin verdi. Diyarın en büyük üç donanmasının bulunduğu bu deniz savaşında Kraliyet Donanması, Demir Donanma'yı tuzağa düşürerek yendi ve Westeros'ta ki en büyük deniz savaşlarından birini kazandı. Bu savaştan sonra Aeron Greyjoy boğulmaktayken bir balıkçı teknesi tarafından kurtulur ve artık kendini Boğulmuş Tanrı'ya adar.

Pyke Kuşatması

(Haritada 4 ile gösterilen) Son savaş Kral Robert Baratheon ve arkadaşı Eddard Stark tarafından Pyke Adası'nda gerçekleştirildi. Robert'ın kuvvetleri güneydeki duvara istila makineleriyle saldırdı ve sonuç olarak en büyük gözlem kulesini yıkmayı başardı. Balon'un üç oğlundan ikincisi olan Maron Greyjoy, üstüne yıkılan bir duvarın altına kalıp öldü. Bu sırada Balon'un en küçük oğlu Prens Theon Greyjoy, Jorah Mormont tarafından yakalanıp Eddard Stark'a götürüldü. Kale içerisindeki savaş da aynı şekilde çetin ilerledi ancak sonunda kale de ele geçirildi.

Kuşatma Sonrasında

Balon Greyjoy teslim oldu, en büyük iki oğlu öldürüldü ve en küçük oğlu Theon, Stark Hanesi'ne rehine olarak verildi. Altı yıl önce Targaryen Hanesi'ni devirmiş olan Robert'ın Demir Taht'ta ki pozisyonu daha da kuvvetlendi. Sör Jorah Mormont savaştaki hizmetlerinde dolayı şövalye ilan edildi. Demir Taht'ın galibiyetini kutlamak için Lannis Limanı'nda büyük bir turnuva düzenledi.

İsyandan sonra Pyke Kalesi ağır bir şekilde hasar aldı ve bazı kısımları yeniden inşa edildi. İnanca göre ise onlara reva görülen bütün bu acı kendi uydurma tanrıları Boğulmuş Tanrı'ya taptıkları için başlarına geldi. Baelor Blacktyde, Blacktyde Lordu, babası savaşta öldürüldüğünde henüz bir çocuktu. Sonuç olarak, savaşın sonunda bir rehin olarak Eski Şehir'e götürüldü ve sekiz yıl sonra geri döndüğünde Yedi Tanrı'nın sadık bir kuluydu.

Alıntılar

Balon: Başımı alabilirsin, ama beni hain yapamazsın. Hayır, Bir Greyjoy hiçbir zaman Baratheon'a bağlılık yemini etmedi.

Robert: Şimdi bağlılık yemini et ya da o sıkıcı başını kaybedersin.