Greyjoy Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Pyke'ın Greyjoy Hanesi
Greyjoy sigil.jpg
Hane arması siyah zemin üzerine altın sarısı kraken
Sözler Biz Tohum Ekmeyiz
Yerleşke Pyke
Şimdiki Lord Kral Euron Greyjoy
Bölge Demir Adalar, Westeros
Unvan Tuz ve Kaya Kralı
Deniz Rüzgarının Oğlu
Pyke'nin Orakçısı
Varis Theon Greyjoy
Bağlılık Yok (eskiden Kral Toprakları-Baratheon Hanesi)
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Pyke'nin Greyjoy Hanesi, Westeros'un Büyük hanelerinden biridir. Westeros'un batı kıyılarında bulunan Demir Adaların sert ve kasvetli toprakları üzerindeki aynı adda bulunan Pyke'nin Deniztaşı Tahtı'nın sahibidirler. Hanenin lordu Pyke'nin Orakçısı olarak bilinir.

Hanenin arması siyah zemin üzerine altın sarısı krakendir ve sözleri ise Biz Tohum Ekmeyiz'dir. Hane üyelerinin siyah saçlı, yapılı ve çekici olma eğiliminde olduğu bilinir.

Tarih

Greyjoy'ların, Kahramanlar Çağı'nda yaşayan Gri Kral'ın  soyundan geldikleri iddia edilir. Efsaneye göre Gri Kral'ın sadece Demir Adalar'a hüküm sürmediği, denizlere de sahip olduğu ve bir deniz kızıyla evlendiği söylenir.

Demirdoğumluların yöneticilerini Kral Şurası ile belirlediği dönemde sadece Greyiron Hanesi ve Goodbrother Hanesi Greyjoy'lardan daha fazla kral üretmişlerdir. Örneğin Eski Kraken Loron Greyjoy, bir Kral Şurası sırasında Demir Adaların Kralı seçildi. Demir Adalar Andallar tarafından işgal edildikten sonra Greyjoy'larda dahil demir lordlar Andallar ile evlilik yoluna gitmişlerdir.

Fetih Savaşı geldiğinde Kral Kara Harren, Boğaz ile Karasu Koyu arasındaki tüm topraklara hükmediyordu. Harren ve oğulları Harrenhal'da ölünce Aegon Targaryen Nehir Topraklarını Tully Hanesi'nden Edmyn Tully'e verdi. Demir Adalar’daki lordlar kaos içine düşünce Aegon düzen sağlamak için Demir Adalar’ı işgal etti.  Diz çöktükten sonra, Aegon tarafından kadim liderliği kendi aralarında seçmeleri için izin verdi. Onlarda Pyke'den Lord Vickon Greyjoy'u seçtiler.

Böylece kasvetli topraklarına kral barışı gelmiş oldu. Greyjoy'lar yeşil topraklar olarak bahsettikleri anakarada ki olaylara çok nadiren karıştılar, diğer büyük hanelerle ilişki içerisinde olmadılar.

Bazı zamanlarda Greyjoy'lar kadim gelenekleri olan batı sahillerini istila etmeye devam etmişlerdir. Ejderhaların Dansı'nın başında Pyke'nin Orakçısı Lord Dalton Greyjoy, Sör Tyland Lannister yerine donanma başı olmayı teklif etmiş ancak Kral Aegon II Targaryen tarafından hazine başı görevine getirilmiştir. Kızıl Kraken bunun yerine görevinden ayrılıp Lannis Limanı kıyılarına demirdoğumluları gönderdi, Güzel Ada üzerindeki Güzel Kale'yi ve Kayce'ı ele geçirdi. Dalton iki yıl daha Demir Taht'a meydan okudu ama Güzel Kale'de öldürüldü.

Lord Dagon ve demirdoğumlular Westeros'un kıyı alanlarına baskınlar düzenlediler, Küçük Dosk kasabasını yağmaladılar. Lord Beron Stark ve Lannister Hanesi'nin topladığı kılıçlar, Lord Dagon ve gemilerle gelen demirdoğumlu yağmacıları Demir Adalar’a geri püskürtmek için çabaladılar sonunda Dagon geri çekilmek zorunda kaldı.

Lord Quellon Greyjoy, demirdoğumlulara reform yapmaya ve anakara ile entegre etmeye çalıştı ancak Robert'ın İsyanı'nın sonlarına doğru öldürüldü. Oğlu Lord Balon Greyjoy babasının reformlarını reddetti ve eski yola dönüşü istedi. Ataları gibi Demir Donanma'yı kurdu ve Demir Taht'a isyan etti, kendini Demir Adaların Kralın ilan etti. Birkaç güçlü saldırı yaparak limana demirli Lannister filosunu yakmasına rağmen yenildi. Kardeşi Victarion komutasındaki donanması yandı, iki büyük oğlu Rodrik ve Maron savaş sırasında öldürüldü. Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'ne biat ettikten sonra son oğlu Theon Lord Eddard Stark tarafından rehine olarak alındı ve vesayetinde büyümeye başladı.

İsyandan sonra Greyjoy'lar hala büyük hane olarak adaları yönetirler. Theon'un yeşil topraklara götürülmesinden sonra Lord Balon kızı Asha'yı varisi olarak yetiştirmiştir. Balon'un kardeşi ve Demir Donanmanın Lord Kaptanı Victarion Greyjoy'un tuz karısı Euron tarafından tecavüze uğrar ve Euron sürgün edilir. Victarion onurunu korumak için karısını öldürmek zorunda kalır. Balon hayatta olduğu müddetçe Adalara ayak basması yasaklanan Euron ise gemisi Sukunet'le dünyayı gezer. Bir diğer kardeşi Aeron Güzel Ada Savaşı'ndan sonra denizde kaybolmuş ve sonra bir kayaya çıkarak kurtulmuştur. Adalara döndükten sonra Boğulmuş Tanrı'nın rahibi olmuş ve Buharsaçlı ismini kazanmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunlar

Theon, 9 yıl önceki Greyjoy İsyanından beri hala Kışyarı'nın tutsağıdır. Lord Eddard Stark, güneye Kral Eli görevi için gittiğinde Kışyarı'nda kalır. Stark çocuklarını kardeşleri olarak görür ve Robb'a, Bran'ın hayatını Kurt Ormanı'nda kurtarırken yardım eder, ne var ki bu eylemin bitişinde Robb tarafından azarlanır. Lord Eddard zindana atıldığında, Theon Robb ile birlikte savaşa gider; savaşlarda çarpışır, Jaime Lannister'ın tutsak edilişinde ve Nehirova'daki kuşatmanın kaldırılmasında rol oynar.

Viserys Targaryen, Westeros'a geldiğinde ona destek verecek büyük haneler arasında Greyjoy Hanesi'ninde olacağını düşünür.

Kralların Çarpışması

Lord Eddard Stark'ın idam edilişinden sonra, Robb Stark sancaktarları tarafından Kuzey'deki Kral olarak ilan edilir. Theon, Robb'un önerisiyle, Pyke'ye gider ve Balon'ın Demir Adalar Kralı olarak kendisiyle birlikte Lannister Hanesi'ne karşı savaşmasını teklif eder. Theon, Asha'nın varis olduğunu öğrenir ve "yeşil diyarların yumuşatması" gerekçesiyle aşağılamalarla karşılaşır. Balon Greyjoy, Robb Stark'ın teklifini elinin tersiyle iter ve kendisini Demir Adalar ve Kuzey Kralı olarak duyurur. Aile üyelerini çıkarmalara gönderir: Victarion'ın Moat Cailin'i Starklar yerleşkelerine geri dönemesin diye almasını, bu süre zarfında da Asha'nın Derinorman Kalesi'ni ve Theon, Aeron Greyjoy ve Dagmer Yarıkçene'ye Taşlı Kıyı'yı almasını emreder.

Bütün plânlar başarıyla uygulanır. Fakat, Theon, kendini kanıtlama arzusuyla Kışyarı'na el koyar. Orada, zorlanarak yönetmeye başlar ve işi iki tane çocuğu öldürmeye kadar getirir. Öyle ki, onların Bran Stark ve Rickon Stark olduğunu duyurur. Asha, Theon'a Demirdoğumluların asla merkezi bir kaleyi ele geçirmeyeceğini söyler. Stark kuvvetleri, Theon'un kökünü kazımaya azimlidirler ancak, Ramsay Kar'ın ihanetine uğrarlar ve iş bu olay, Theon'un ele geçirilmesi ve Kışyarı'nın yağmalanmasıyla sonuçlanır.

Kılıçların Fırtınası

Greyjoy ataklarına göre, Kral Robb güneydeki savaşlarına ara verip Kuzey'e dönmesi gerekiyordu. Bran ve Rickon için yas tutulurken, Jeyne Westerling ile evlenerek Lord Frey'e verdiği sözü bozar. Böylelikle, Greyjoyların yarattığı karışıklığı düzeltmeye Kuzey'e giderken, Lord Frey ile anlaşmayı onarmak maksadıyla İkizler'de, dayısının düğününe katılır. Düğün öncesinde, Lord Roose Bolton, Theon'un Dehşet Kalesi'nde, Ramsay Kar tarafından derisinin yüzüldüğünü söyler. Robb pek önemsemez fakat, düğün sırasında Lord Bolton tarafından acımasızca öldürülür.

Kargaların Ziyafeti

Kral Balon'ın Pyke'da düşerek ölmesinden sadece bir gün önce, Euron Greyjoy uzun sürgününden döner. Aeron, bin yıl aradan sonra Kral Şurası yapılmasını, Victarion'un Balon'u Deniztaşı Tahtı'nda takip etmesi umuduyla, önerir. Euron şurayı, Asha'yı, Victarion'u ve birkaç talibi daha geçerek; bütün yeşildiyarı elinde bulundurduğu Ejder Borusu ile fethedeceğini vaat ederek kazandı. Aeron, ortalıktan kaybolur ve tanrıtanımaz Euron'u tahttan indireceğine dair laflar savurur. Euron bütün bir demirdoğum ahalisini kızıştırarak Kalkan Adaları'nı, Arbor'un bir kısmını ele geçirdi ve Eski Şehir'i tehdit etmeye başladı.

Euron Kalkan Adaları Savaşı sonunda Victarion'un güvendiği adamlarına toprak verdi ve adamları onun safına geçti. Victarion, Euron'un ricasıyla Doğudiyar'a yelken açar ve Kral Euron adına Daenerys Targaryen'e evlenmeye teklif etmeye gider. Ancak, Euron'un hediyelerinin zehirli olduğunu düşünen Victarion, Daenerys'i içten içe kendisi için ister.

Ejderhaların Dansı

Bu çetin sefer sırasında Victarion, kırmızı bir rahibi, Moqorro'yu kurtarır. Moqorro da Victarion'un R'hllor inancına bağlanmasına ön ayak olur. Kuzey'de, Theon, Ramsay Kar, artık Ramsay Bolton tarafından gördüğü akıl bozan korkunç işkenceler ardından Dehşet Kalesi'nde insan içine çıkmaya başlar. Theon, Ramsay tarafından verilen bir görevle Moat Cailin'deki Greyjoy birliklerini kandırır ve Ramsay'in tutsağı olmalarını sağlar. Ramsay, acımasızca onların canlı canlı derilerini yüzer.

Theon, Ramsay'in karısının gerçek Arya Stark olmadığını, Jeyne Poole olduğunu bütün eylemlerden ve duruşlardan anlar. Ancak bunu kimseye can korkusundan dolayı söyleyemez. Daha sonra Theon, gönülsüzce Mance Rayder'ın da içinde bulunduğu bir ekiple Dehşet Kalesi'nden Jeyne ile kaçar fakat, Kral Stannis Baratheon'a bağlılık yemini eden Mors Umber tarafından yakalanırlar. Bu arada, Asha Derinorman Kalesi'ne geri döner. Orada, ani bir atakla kaleyi Stannis Baratheon'a kaptırır. Rehineliği süresince, Kral Stannis ile Kışyarı Kuşatması'na doğru ilerler. Yolda Theon Greyjoy ile karşılaşır fakat artık onu, Leş'i, tanıyamaz.

Kış Rüzgarları

Asha, Stannis'den Theon'u fidye karşılığında serbest bırakmasını ister. Fakat Stannis, Kuzeylilerin Theon'u ölü olarak görmek istediklerinden dolayı bunu reddeder. Asha, Stannis'e Theon'u yürek ağacının önünde, tıpkı Eddard Stark'ın yaptığı gibi, idam etmesini teklif eder.

Aeron ağabeyi Euron tarafından yakalanır. Euron kardeşleri Harlon, Robin ve Balon'u öldürdüğünü itiraf eder. Redwyne Donanması ile savaşa hazırlanılırken Aeron gemi direğine bağlanır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Greyjoy Hanesi

Diğer Hane Üyeleri

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon
 
 
 
 
 
 
 
 

Hane Halkı

Tarihi Greyjoylar