Gri Kral

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gri Kral
Grey King.png
Karakter Bilgisi
Saltanat Kahramanlar Çağı sırasında
Unvan Demir Adalar Yüksek Kralı
Ölüm Boğulmuş Tanrı'nın ıslak salonları (Boğulmuş)
Kültür Demirdoğumlu
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Gri Kral, Demir Adalar'ın efsanevi hükümdarıdır ve 1.007 yıl hüküm sürdüğü iddia edilir. Aralarında Greyjoy Hanesi'nin de olduğu adalardadaki büyük haneler Gri Kral'ın soyundan geldiklerini iddia ederler, sadece Goodbrother Hanesi kralın sadık kardeşinin soyundan geldiğini iddia eder.

Görünüş

Gri Kral'ın ismini gri olmasının sebebi saçlarının, sakallarının ve gözlerinin kış denizi gibi gri renkte olduğundandır hatta hayatının sonlarına dpğru cildi bile griye döner. Deniz yosunundan dokunmuş elbiseler giydiği ve Nagga'nın dişlerinden yapılmış uzun soluk bir taç taktığı söylenir ancak taktığı tacın denizden gelmiş kütüklerden de olması muhtemeldir.

Gri Kral ve Nagga

Efsaneler

Efsanelere göre Gri Kral'ın deniz canavarı Nagga'yı öldürdüğü ve Boğulmuş Tanrı'nın deniz ejderhasının kemiklerini taşa çevirdiği söylenir. Kemiklerden Gri Kral'ın Kalesi inşa edilmiş ve Nagga'nın yaşayan ateşi ile kale ısıtılmıştır. Çocuklarının karada yada suda yaşayabilmesi için eş olarak bir denizkızı almıştır. Ayrıca önünde diz çöken herkesin gücünün denizden ve Boğulmuş Tanrı'dan geldiği bilmesi için kütükten bir taç takmıştır.

Gri Kral Fırtına Tanrısı'na bir şimşekle ağacı ateşe vermesini alay ederek yeryüzüne ateş saçar. Adamlarına ağ örmeyi ve yelken örgülemeyi öğretir. Gri Kral söylenenlere göre ilk insan eti yiyen iblis ağacı Ygg'den gemi inşa eder.

Gri Kral'ın cildi yüzlerce senenin ardından saçları ve sakalları kadar gri renge dönüşür. Sonunda tacını bir kenara bırakır ve Tanrısı'nın sağında oturmak için denize yürüyerek Boğulmuş Tanrı'nın salolarına gider. Fırtına Tanrısı Gri Kral'ın ölümünden sonra Nagga'nın ateşini çalar, kalesini yıkar ve deniz kendisine ait olan tahtı geri alır, bir tek Gri Kral'ın Kalesi kalır.

Gri Kral'ın ölümünden sonra yüz oğlunun savaştığı söylenir. Sağ kalan on altı evladı Demir Adalar'ı kendi aralarında paylaşırlar.

Hayatı

Urras Greyiron Gri Kral'dan beri seçilen ilk Demir Adaların Yüksek Kralı olur.

Gri Kral'ın soyundan gelen Vickon Greyjoy Fetih Savaşı'nın ardından Demir Adaların Lordu seçilir.