Gripul

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Jon Connington gripulu inceliyor.
Shireen Baratheon'un yüzünde kalan gripul.

Gripul hastalığı geçiren kişilerin derisi sert, ölü, kırık pullar ile kaplanır. Deriye dokunduğunuzda taşa dokunmuş gibi olursunuz. Dil ve dudaklar ise tamamen taşa dönüşür.

Hakkında

Genellikle soğuk, nemli bölgelerde bulunan çocukları etkiler. Kurbanların derilerinin biçimleri bozulur fakat daha ölümcül olan gri veba salgınına karşı da bağışıklık kazandırır. Özgür Halk, hastalığı atlatanları bile kirli olarak tanımlar. Tyrion Lannister, Garin'in Lanet'inin sadece gripul hastalığı olduğuna inanır.

Eğer bir kişi gripula maruz kalır ise, her gün bıçak ile parmaklarını ve derisini kontrol edebilir. Bıçak canlarını yaktığı sürece sorun yok demektir. Fakat eğer derilerinde bıçağı hissedemiyor ise, gripul hastalığına yakalanmış demektir.

Tedavi

Üstatlara göre tedavi süreci kireç, hardal lapası ve kaynar sıcaklıktaki banyolardan oluşuyor. Rahiplere göre ise tedavinin tek çaresi dua, kurban ve oruç tutmaktır. Ayrıca hastalığa maruz kalmış uzuvları kesmenin de işe yaradığına inanılıyor, fakat bu tedavi her zaman işe yaramaz.

Bazılarına göre ise hastayı sirke ile yıkamak gripulun önüne geçebiliyormuş. Heldon'a göre bu doğru bir şey değil fakat denemekten de zarar gelmeyeceğimi söylüyor.

Gripul Hastalığı Olan Kişiler

Son Olaylar

Ejderhalarla Dans

Utangaç Hizmetçi, Rüya Köprüsü'nün altından geçtiği sırada taş adamlar tarafından saldırıya uğrar. Tyrion Lannister, Rhoyne'a düşer fakat Jon Connington onu kayığa geri çıkarır ve hayatını kurtarır. Bu sırada ise Jon gripul hastalığına yakalanır.

Sur'da ise Val, Shireen Baratheon'u gördükten sonra daha dikkatli olmaya başlar. Val, Jon Kar'a çocuğun kirli olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini, elinde olsa çocuğa merhamet hediyesini çoktan vermiş olacağını söyler.