Hırpani Prens

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hırpani Prens
300px-DiegoGisbertLlorens tattered princeII.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Hırpani Prens
Paçavra
Paçavralı Çaput
Ağarık sakallı paçavra
Bağlılık Rüzgarla Savrulanlar
Doğum Pentos
Kitap(lar) Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Kış Rüzgarları (Bahsedildi)

Hırpani Prens, Rüzgarla Savrulanlar'ın ilk ve tek komutanıdır. Altmış yaşını geçmiştir. Adamları arasında Paçavra ve Paçavralı Çaput olarak da bilinir. Klasik Yüksek Valyria dilinde şimdi, ileri! diye komut verir.

Görünüm

Hüzünlü gözleri ve tatlı dilli bir insan olarak tanımlanır ve geniş göz altı torbaları vardır. Saçı ve zırhı gümüşi gridir fakat pelerini birçok renkle donatılmıştır. Görünüşünün oldukça sıradan olduğunu belirtir kendisi ve tüm "paçavralarını" bir kenara atıp farkedilmeyen birisi olması gerektiğini düşünür.

Hırpani Prens, gri renkli büyük bir savaş atı sürer. Kısrağının lekeli butları, binicisinin katlettiği adamların cüppelerinden yırtılmış eski püskü paçavralarla kaplanmıştır. Düz ve doğru oturur ve atına yüksek eyer verilmesini tercih eder. Sesi de, alanın en ücra köşesindeki askerlerin duyup hizaya geçebilmesini sağlayacak kadar güçlü ve etkileyicidir.

Tyrion Lannister, onun zarif biri olduğunu düşünür.

Geçmiş

Kitaplardaki olaylardan yaklaşık otuz yıl önce paralı asker birliğini kurmuştur. Yirmi üç yaşındayken Pentos'un efendileri, prenslerinin kellesini alır almaz yeni prenslerinin Hırpani Prens'in olmasını istemişlerdir. Tekliflerini kabul etmek yerine Münazaalı Topraklar'a kaçmış ve bir daha asla Pentos'a dönmemiştir. İkinci Oğullar, Demir Kalkanlar ve Bakire'nin Adamları ile at sürmüştür ve daha sonra yanına beş kişi alarak Rüzgarla Savrulanlar'ı kurmuştur. Altı kurucudan sadece kendisi şu ana kadar hayatta kalabilmiştir. Hırpani Prens ve Kanlısakal birbirlerini hor görürler.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Hırpani Prens, birliğini Yunkai'ye, Meereen ile ve dolayısıyla Daenerys Targaryen ile savaşmaya götürür. Yunkai yolundayken, Rüzgarla Savrulanlar'daki birkaç Batıdiyar doğumluya ona ihanet etmiş gibi ve Daenerys'in kuvvetlerine katılmaya gelmiş gibi davranmalarını emretmiştir. Bu plan sayesinde, eğer Yunkai kaybetse bile kendisi kazanan tarafta olmayı hesaplamıştır. Meereen'e katılmasını emrettiği tayfanın içinde Prens Quentyn Martell de vardır ve Hırpani Prens, onların gerçek kimliğini ve amaçlarının ne olduğunu bilmiyordur.

Ancak Dorne Prensi, Daenerys'in ejderhalarını almaya niyetlendiğinde, Batıdiyarlı Rüzgarla Savrulanlar'a geri dönmüştür. Paralı askerler Quentyn'in altınlarını alır ve yardım edeceklerine dair söz verir ancak öncelikle bu durumu Hırpani Prens'e rapor etmeleri gerektiğini söylerler. Prens, Quentyn ile buluşur ve ona katılmayı kabul eder ancak karşılığında Pentos'un yönetimini ister. Mor Lotus'un şarap mahzeninde gerçekleşen görüşmenin sonunda Prens, Quentyn'e Yurkhaz zo Yunzak'ın öldüğüne şahit olduğunu yani, Drogon belirdiğinde Daznak Çukuru'nda olduğunu söyler. Quentyn, ehjderhalar tarafından öldürüldüğünde ve Meereen, Yunkaililer tarafından kuşatma altına alındığında plan suya düşer.

Daha sonra Barristan Selmy, geriye kalan Dornelular'ı, Hırpani Prens ile anlaşmaya varmaları için görevlendirir. Barristan, paralı askerlerin kaptanının, Meereen'deki tutsakları serbest bırakmalarını ve karşılığında ödül olarak Pentos'u vereceğini bildirir.

Alıntı

Hırpani ve şaşırtıcı, ne serseriymişim ben.


- Hırpani Prens kendisi için.