Haldon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Haldon
Haldon.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yarıüstat Haldon
Bağlılık Targaryen Hanesi
Kitap(lar) Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Yarıüstat Haldon da denilen Haldon, Genç Griff için hem bir bakıcı, hem de öğreticidir.

Karakteri ve Görünümü

Haldon, düzgün traşlı, çizgili, kalender bir yüze sahiptir. Saçlarını geriye doğru tarar ve topuz şeklinde arkadan bağlar. Sakin, gri gözleri vardır. Hisar'da (Citadel) çalışmış, fakat bir üstat olabilmek için yeterli halka kazanamamıştır.

Utangaç Bakire‘deki (Shy Maid) en geniş kamaraya sahiptir. Duvarları kitap raflarıyla kaplıdır. Ayrıca parşömen tomarlarıyla dolu kutular; merhemler, şifalı bitkiler ve iksirlerin konulduğu dolaplar vardır. Odası bir ranza, yazı masası, bir iskemle, tabure ve bir de cyvasse masasıyla donatılmıştır.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Illyrio Mopatis’in tahtırevanıyla buluşur ve oradan Tyrion Lannister’ı ekibin geri kalanıyla birlikte Volantis'e doğru yelken açmak için getirir. Haldon’la tanıştıktan kısa bir süre sonra Tyrion, ona karşı temkinli olması gerektiğini farkeder.

Rhoyne Nehri boyunca devam eden seyahatte Haldon, Tyrion'a karşı kaybedenin bir sırrını itiraf etme iddiasıyla cyvasse oynar. Haldon kazanacağından emindir. Üç saat boyunca oynarlar ve sonunda Haldon’un kaybettiği anlaşılmaktadır. Haldon’un Tyrion’a hangi sırrı ifşa ettiğinden bahsedilmemektedir fakat daha sonra Tyrion, Genç Griff’in kimliğini bildiğini açıklar.

Taş adamların saldırısına uğradıktan sonra Haldon Tyrion’u gri pul hastalığına karşı ayak ve el parmaklarını bıçakla yoklayarak muayene eder. Griff onu Yandra ve Ysilla’nın duyduğu söylentileri tahkik etmek için Sellhorys’e gönderir, o da Tyrion‘u yanında götürür. Orada Tyrion’un umumhaneye girmesine izin verir, içeride ise Sör Jorah Mormont Tyrion’u beklenmedik bir şekilde bulur ve kaçırır.

Gerçekte Jon Connigton olan Griff ile Akbaba Tüneği'ne (Griffin’s Roost) gider ve kuşatmada kale üstadı öldürüldüğü için onun görevini üstlenir. Kaledeki mektuplardan öğrendiği bilgileri Jon’a iletir.