Harlaw

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harlaw is located in Demir Adalar
Harlaw
Harlaw'ın haritadaki yeri

Harlaw, Demir Adalar bölgesini oluşturan adalardan biridir. Demir Adalar bölgesinin doğusunda bulunan Harlaw Pyke'nin kuzeydoğusunda ve bir günlük yelken uzaklığındadır, Orkmont ile Blacktyde ise güneydoğusundadır. Batı Toprakları'nda Felaket Kalesi güneyinde Demiradamlar Koyu ise karşısındadır.

Ekonomi

Harlaw, Büyük Wyk'den sonraki en büyük adadır. Ancak gerek nüfusu gerek zenginliği ile Harlaw diğer adalardan kolay ayırt edilir. Harlaw, Demir Adalar içinde kullanılan tüylü midilliler ile ünlüdür. Kurşun, kalay ve demir; Harlaw, Büyük Wyk ve Orkmont'tan çıkarılır.

Harlaw Adası

Haneler

Harlaw'ın Harlaw Hanesi, Adalar'da gücü ve etkisi ile Greyjoy'lara rakip birkaç haneden biridir. Harlaw'lar adada beş kaleye hüküm sürmeye devam etmektedirler; Harlaw Hanesi'nin ve Lord Rodrik Harlaw'ın makamı On Kule, Mavi Boremund tarafından yönetilen Harridan Tepesi, Kambur Hotho'nun makamı Parıltı Kulesi, Sör Harras Harlaw tarafından yönetilen Gri Bahçe ve Gümüşsaç Sigfryd Harlaw'a ait antik Harlaw Kalesi'dir. Harlaw Kalesi On Kule yapılmadan önce hanenin makamıdır.

Lord Rodrik'in adadaki sancaktarları arasında Kenning, Myre, Stonetree ve Volmark'ın Volmark'ları bulunur.

Tarih

Harlaw'da bir zamanlar büyük ormanlar vardır ancak gemi inşaatında kullanılmak üzere eski Demirdoğumlu'lar tarafından yok edilmişlerdir. Harlaw'da ki gemiler, Demir Adaların Kralı olan Hoare Kralları döneminde Lannis Limanı, Eski Şehir ve Özgür Şehirler'de ticaret yapmaya başlamıştır.

Harlaw'ın Qhorin VolmarkHarrenhal'da ölen Kara Harren'in varisi olduğunu iddia ederek isyan eder ancak Kral Aegon I Targaryen tarafından öldürülür.

Victarion Greyjoy ağabeyi Balon Greyjoy'la evlenmesi için Alannys Harlaw'ı Harlaw'dan getirir.

Harlaw, Greyjoy İsyanı sırasında Kral Robert Baratheon'un destekçileri tarafından ele geçirilir.

Aliüstat Hake Harlaw'lıdır.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Yaşlı Boz Martı Aeron Greyjoy'un Eski Wyk'de ki Kral Şurası davetini Harlaw'da yaymaya başlamıştır.

Asha Greyjoy Kral Şurası öncesi On Kule'deki amcası Lord Rodrik Harlaw'ı ziyaret eder. Rodrik, Lord Baelor Blacktyde'ın Eski Wyk'e gitmeden önce Harlaw'a ziyaretinden bahseder.

Ejderhaların Dansı

Euron Greyjoy'un Kral Şurası'nda Demir Adalar ve Kuzey Kralı olarak taç giydikten sonra Asha, Eski Wyk'den Derinorman Kalesi için kaçar. Kaçışı sırasında On Kule'deki annesi Alannys Harlaw'a veda eder. On Kule'ye gittiği sıra amcası Euron vekaletinde Erik Ironmaker ile evlendirilir.