Harlaw Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harlaw Hanesi
250px-House Harlaw.PNG
Hane arması siyah zemin üzerine gümüş tırpan
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke On Kule, Harlaw
Şimdiki Lord Lord Rodrik Harlaw
Bölge Demir Adalar, Westeros
Unvan Harlaw Lordu
On Kule Lordu
Varis Harras Harlaw
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Diğer Kol(lar) Gri Bahçe-Harlaw Hanesi
Harlaw Kalesi-Harlaw Hanesi
Parıltı Kulesi-Harlaw Hanesi
Harridan Tepesi-Harlaw Hanesi

Harlaw'ın Harlaw Hanesi, Demir Adaların en güçlü hanelerinden biridir. Harlaw adası'nı On Kule'den yönetirler ve tüm adanın iktidarıdırlar. Armaları siyah zemin üzerine gümüş tırpandır. Sözleri bilinmemektedir.

Volmarklar, Stonetreeler, Myrelar ve Kenningler haneye biat yemini etmiş olan hanelerdir. Adada bulunan diğer hane üyelerinin yerleşkeleri ise ; Gri Bahçe, Harlaw Kalesi, Harridan Tepesi, Parıltı Kulesi'dir.

Tarihi

Geçmişte Harlaw'lar Harlaw adasının tuz ve kaya kralları olmuşlardır. Myre'lar ve Kenning'ler geçmişte hanenin düşmanları olsalarda sonunda teslim olmuşlardır.

Genç Erich V Harlaw, Demir Adaların Yüksek Kralı oldu, Güzel Ada'yı demirdoğumlular ile birlikte tekrar ele geçirdi ama sonunda adayı yine kaybetti.  Oğlu Harron Harlaw Eski Şehir'de Kral Gareth II Gardener'i öldürdü.

Lord Rodrik Harlaw'un büyük büyükbabası Lord Theomore Harlaw, On Kule'yi yaptırmadan önce, asıl yerleşkeleri Harlaw Kalesi'ydi. Sağlıksız ve rutubetli ortamı yüzünden, Lord Theomore orada üç oğlunu kaybetmiştir. Bu olaydan sonra daha iyi bir kale yapılmasını kafasına koymuştur. Ancak kolay fikir değiştirebilen birisi olduğu için, farklı farklı birçok kule yapmış ve hangisini baz alacağına karar verememişir. Daha sonra ise, bunları köprülerle birbirine bağlayıp On Kule'yi oluşturmuştur.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Kral Balon Greyjoy sancaklarını çağırdığında, Theon Greyjoy, Lord Limanı'nda yelkeninde Harlaw tırpanı olan uzungemiler görür. Babasının kaptanlarıyla büyük salona girdiğinde, Theon Greyjoy birkaç Harlaw görür.

Gevin, Dykk ve birkaç Harlaw çocuğu, Kuzey akınlarında ve Kışyarı işgalinde Theon'a yardım etmiştir. Muhtemelen Ramsay Kar ve Bolton adamları tarafından katledilmişlerdir.

Kargaların Ziyafeti

Leydi Alannys Harlaw, kardeşi Lord Rodrik Harlaw ve kız kardeşi Leydi Gwynesse Harlaw ile Harlaw'da yaşamaktadır.

Kral Balon Greyjoy'un ölümü ve Euron Greyjoy'un Deniztaşı Tahtı'nı ele geçirmesinden sonra, Lord Rodrik, Asha için kendi sancaklarını çağırır. Hotho Harlaw, Rodrik'in kızıyla evlenmek umuduyla Eski Şehir'den Aliüstat Marwyn'in Kayıp Kitaplar Kitabı'nı getirerek gözüne girmeye çalışır. Lord Rodrik Asha'yı On Kule'nin varisi yapmak istemiş (aslında varisi Sör Harras Harlaw'dır) ancak Asha tacı alma hırsı yüzünden bunu reddetmiştir. Kral Şurası öncesinde Asha ile konuşan Victarion Greyjoy, Rodrik'in varisinin Harras değil Hotho Harlaw olacağını söyler.

Lord Harlaw'ın Deniz Şarkısı adlı gemisi, Kral Şurası'nda Eski Wyk'de görülür. Aeron Greyjoy Kral Şurası için toplanan sancaklar arasında Harlaw tırpanınıda görür. Lord Rodrik Harlaw, bütün sancaklarıyla Kral Şurası'nda Asha Greyjoy'u desteklemiştir. Varisi Sör Harras da Asha'yı desteklemiş ve üç şampiyonundan biri olmuştur. Ancak bunu inancından ötürü mü yoksa Lord Rodrik'i memnun etmek için mi yaptığı bilinmiyor. Hotho Harlaw ise kızını Victarion Greyjoy'a sunmuş ve onu desteklemiştir. Euron Greyjoy planlarını anlattıktan sonra da coşkuyla onun adını bağıran ilk isim olmuştur.

Lord Rodrik, Sör Harras ve Hotho Harlaw, Euron komutasında Kalkan Adaları baskınında yer aldılar. Hotho Harlaw Grimm Kalesi'nin duvarlarında meydan okumuş ve teke tek mücadele istemiştir. Yedi kişiyi teke tek de mağlup ettikten sonra Lord Grimm'in septonu tanrılarla konuştuğunu söyleyerek Gri Kalkan'ı teslim etti.

Victarion Greyjoy, Meşe Kalkan'ın bahçesinde Lord Rodrik Harlaw, Lord Gorold Goodbrother ve Lord Dunstan Drumm'u konuşurlarken görür. Üçününde endişesi bir Tyrell misillemesidir. Sör Harras Gri Kalkan Lordu ilan edildiğinde Victarion bunun Lord Rodrik'in bağlılığını kazanmak için yapıldığı yorumunu yapmıştır. Aynı zamanda bu Hotho HarlawOn Kule'nin varisi yapıyordu. Victarion Harras'ın, Balon Greyjoy'un en büyük oğlu Rodrik Greyjoy ile arkadaş olduğunu hatırlar.

Gençliğinde Victarion, Harras'ı yenmişti ancak o zaman Harras balta kullanmıştı şimdi ise Valyrian çeliğinden Geceçöküşü isimli kılıcı vardır. Victarion bir düello olsa sonucu ne olur diye merak eder.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Harlaw Hanesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Theomore
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Harlaw
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sigfryd Gümüşsaç
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Harlaw
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Harlaw
 
 
 
 
Bilinmeyen Harlaw
 
Bilinmeyen
Serrett
 
Bilinmeyen Harlaw
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gwynesse
 
Balon Greyjoy
 
Alannys
 
Rodrik Okuyucu
 
 
 
Harras Şövalye
 
 
 
Hotho Kambur
 
 
Boremund Mavi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik Greyjoy
 
Maron Greyjoy
 
Asha Greyjoy
 
Theon Greyjoy
 
 
Blinmeyen Oğullar
 
 
 
 
Bilinmeyen Kız
 
 


Uzak Akrabaları;

  • Sör Harras Harlaw, Lord Rodrik'in kuzeni ve varisi. Gri Bahçe Şövalyesi. "Şövalye" diye çağrılır. Kişisel arması, dörde bölünmüş zeminde iki çapraz halinde bulunan Harlaw arması, diğer çapraz ikilide de annesinin hanesinin arması olan Serrett Hanesi'nin tavus kuşudur.
  • Hotho Harlaw, Lord Rodrik'in kuzeni, Parıltı Kulesi'nden. Hırslı bir adam. "Kambur Hotho" diye çağrılır. Kişisel arması, kenarları damalı bir Harlaw armasıdır.
  • Boremund Harlaw, Lord Rodrik'in kuzeni. Harridan Tepesi'nin  Ustasıdır. "Mavi Boremund" diye çağrılır. Üç tane isimsiz çocuğa babalık eder. Kişisel arması ise mavi bir zemin üstünde Harlaw tırpanıdır.
  • Sigfryd Harlaw, Lord Rodrik'in büyük amcası, Harlaw Kalesi'nin üstadıdır. Gümüşsaç Sigfryd diye anılır. Onu takip etmesi için çocukları ve torunları vardır, ve sonsuza kadar yaşamak istediği söylenir. Kişisel arması, çaprazlamasına ikiye bölünmüş, bir yüzünde Harlaw arması, diğer yüzde de beyaz zemin üzerine Harlaw tırpanıdır. Oraklar birbirine ters durur.

Ana dal ile bağlantısı bilinmeyen diğer hane üyeleri;

Hane Halkı

Tarihi Harlawlar

Yeminli Haneler