Harlen Tyrell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TyrellHanesi.PNG
Harlen Tyrell
TyrellHanesi.PNG
Karakter Bilgisi
Lakap Harlan Tyrell
Unvan Yüksekbahçenin Lord Kahyası
Menzil’in Azam Lordu
Yüksek Bahçe Lordu
Güney Muhafızı
Bağlılık Tyrell Hanesi
Kültür Menzil
Ölüm 5FSDorne
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Harlen Tyrell, Harlan Tyrell diyede bilinir, Tyrell Hanesi'nin bir üyesi ve Yüksekbahçenin Lord Kahyası idi. Fetih Savaşı'ından sonra Menzil'i Yüksek Bahçe Lordu olarak yöneten ilk kişidir.

Tarih

Menzilin Kralı Mern IX Gardener, Ateş Tarlası'ında öldüğünde Harlen Tyrell onun kahyasıydı. Tyrell Hanesi kökenini Garth Yeşilel' e dayandırabiliyordu ama sadece kadın soyundan. Aegon I Ateş Tarlası'ndan sonra Yüksek Bahçe'ye saldırdığında Harlen diz çöktü ve bağlılık yemini etti. Bunun için, Aegon onu Yüksek Bahçe Lordu ilan etti ve ona Menzil’in Azam Lordu ve Güney Muhafızı olarak Menzil egemenliğini verdi.

Aegon'un hükmünün doğruluğu, Harlen'in Targaryenlere sadık bir şekilde hizmet etmesiyle kanıtlandı ve "Yukarıya zıplayan bir kahyaya" hizmet etmek zorunda kaldıkları için bazı sancaktarlarının kızmasına rağmen, Menzilin azam lordluğunda ehil olduğu da kanıtlandı. Menzilin diğer Haneleri daha iyi soya ve Gardener Hanesi soyu ile daha yakın bağlara sahip olmasına rağmen Aegon Harlen'i seçti çünkü Tyrelller kendisine ve kız kardeş-eşleri Rhaenys ve Visenya'ya karşı ordu göndermemişti ama diğerlerinin çoğu bunu yapmıştı.

Harlen Targaryenlerin Dorne'u fetih planına karşı şüpheliydi ama yine de Fatihlerin çağrısına cevap verdi ve Birinci Dorne Savaşı'ında yer aldı. O ve ordusu 5FS yılında Dorne kumlarında kayboldu. Lord Harlen'in yerine oğlu Theo Tyrell geldi.