Harrenhal

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harrenhal
Kale
Harrenhal manzara.jpg
Konum Nehir Toprakları, Westeros
Yönetim Harrenhal-Baelish Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi 1 Fs
Kurucu Kara Harren
Önemli Yerler Dehşet Kulesi, Çığlık Kulesi, Kralateşi Kulesi, Hayalet Kulesi, Dul Kulesi

Harrenhal, Yedi Krallık’taki en büyük kaledir ve Nehir Toprakları’nda Tanrıların Gözü'nün kuzey kıyısında bulunur, Harrenhal-Baelish Hanesi’nin yerleşkesidir. Ancak Fetih Savaşı'ndan beri karanlık ve harap bir yer haline gelmiştir.

Düzen

Kale devasa büyüklükte beş kule ve bir o kadar büyük perde duvarlardan oluşmuştur. Duvarlar olağanüstü kalın; kapılar, merdivenler ve salonlar ise insandan çok bir dev için yapılmış gibi görünür. Ayrıca kalenin toprakları çok verimlidir ve göl kıyısında kurulduğu için ayrı bir gelire sahiptir. Kale Kışyarı'nın 3 katı büyüklüğünde alana kurulmuştur, ahırları binlerce atı içine alabilir, tanrı korusu 20 hektarlık alana kurulmuştur ve mutfakları Kışyarı'nın büyük salonundan daha geniştir.

Karadan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı inşaa edildiğinden bir milyon kişilik bir ordu gelse dahi iyi bir savunmayla kalenin düşmesi çok zordur.

Harrenhal'ın Haritadaki hali
Harrenhal'ın Haritadaki hali
Harrenhal
Harrenhal'ın Haritadaki hali

Duvarlar ve Kuleler

Yerden bakıldığında Harrenhal dev bir ölçekte inşa edilmiştir, katıksız ve dağ uçurumları gibi yüksek olan devasa perde duvarlar, burçların tepesinde ahşap ve demir akrepler kendi adaşları gibi küçük görünür. Harrenhal’ın giriş kapısı Kışyarı’nın kale kapısı kadar büyük ve renksizdir. Kapının dışından kulelerin sadece tepeleri görülebilir çünkü duvarın yüksekliğinden kuleler belli olmaz.

Kalenin en küçük kulesinin yarısı, Kışyarı’nın en uzun kulesi kadar yüksek olmasına rağmen Targaryen Ejderhalarına karşı duramamış ve bazıları ejderha ateşine mağruz kalmıştır. Bu nedenle bazı kuleler taşların erimesiyle eğilmiş, kırılmış gibi bir görüntüsü vardır. Kulelerin orijinal isimleri Kara Harren’in ölümüyle kaybolmuştur.

Harranhal'un bir tasviri

Beş Kule

Dehşet Kulesi

Dul Kulesi, taş bir köprüyle Kralateşi Kulesi’ne bağlanır, altında mahkûmları tutmak için büyük hücreler vardır.

Kralateş Kulesi, Kale Kumandanlarının odaları bu kulededir, bir köprüyle Dul Kulesi’ne bağlanır.

Çığlık Kulesi, zemininde büyük mağaramsı depolar vardır

Hayalet Kulesi, harap haldeki sept ve arka kapının yanındadır.

Bilinen Kapılar

Ana Kapı, katil çukurlarından bile geniş çok kalın duvarlar vardır. İçeri girebilmek için bir avluyu aşmak gerekir.

Doğu Kapısı, Küçük kapıdır, Hayalet Kulesi’nin yanındadır.

Bilinen Önemli Yerler

Yüz ocaklı Salonu, Kalenin en büyük salonudur. Aslında sadece 34-35 ocak vardır ama bir ordu burada ağırlanabilir. Yerler düzdür ve yukarıdaki galerilere merdivenler vardır.

Mutfak, sadece mutfakta kubbeli çatı bulunur ve yuvarlak taş binada yer almaktadır. Kışyarı’nın Büyük salonu kadar geniştir.

Kışla, cephaneliğin üstünde bulunur, askerler yemeğini burada yiyebilirler.

Cephane : Kışlanın altındadır, demirhane de buradadır.

Tanrı Ormanı, duvarlı tanrı ormanı 20 dönümlük araziyi kaplar. İçerisinden bir dere akar. Çarpık ağız ve korkunç gözleriyle yürek ağaçları korkunç gözükür. Kışlanın ve cephaneliğin karşısında yer almaktadır. Ejderhaların Dansı 130 Fs'de Daemon Targaryen ile Aemond Targaryen'in mücadelesinde yüre ağacına on üç derin iz oyulmuştur. Bu kesik işaretlerden hala kan kırmızı bir sıvı akar.

Avlu, ordu antrenmanlarını ve yaverler her türlü zırh temizliğini burada yaparlar. Pütürlü bir zemine sahiptir ve Çığlık Kulesi’nin yanında yer alır. Kemeler avluya dpğru bakar, üzerinde kapalı bir galeri vardır.

Ayı Çukuru, 5 ile 10 metre boyutlarında taş duvarlı, kum zeminli mermerlerle çevrili altı kat şeklinde düzenlenmiştir. Orta avluda bulunmaktadır.

Banyo Odası Özgür Şehirlerde moda olduktan sonra konulan 6-7 kişinin sığabileceği büyük taş küvetler vardır. Alçak tavanlıdır. Odanın yalnızca bir girişi vardır.

Harrenhal'ın Aegon tarafından yakılışı

Tarih

Kara Harren

Kral Kara Harren'in babası Kral Halleck Hoare'un kalesi Fairmarket çok mütevazi bir kaleydi. Demir Adaların ve Nehir Toprakları’nın Kralı Kara Harren diğer kaleleri cüce konumuna düşürecek Westeros’un en büyük kalesini Harrenhal'i inşa ettirmek istemişti. Rüyasının yapımı kırk yıl sürmüştür. Diğer bölgelerden birlerce tutsak zincirlenerek ve beş kulenin çalışanları öldürülmüştü. Kışın donmuş, yazın terlemişlerdir. Binlerce yıllık büvet ağaçları kiriş ve kolonlarda kullanılmak için kesilmiştir. Harren'in rüyası gerçekleştiğinde Westeros'un en büyük kalesi bitti.

Rüyasını tamamlayan Kara Harren burasının zapt edilemez olmasıyla övünmeye başladı. Ancak tam da o sırada Fatih Aegon Ejderhalarıyla Westeros’a geldi. Harren'in kalesine yerleştiği gün Aegon ve ejderhalar Kral'ın Şehri'ne çıkmışlardı. Nehir Lordları’nın da yardımıyla kaleyi kuşatan Aegon, Kara Harren’i oğullarıyla birlikte Kralateşi Kulesi’nde kızartmıştır. Devasa kuleleri ve kale duvarları Harren’in canını kurtarmasına yetmemiştir. Harren ve bütün soyu yokolmuştur. Ejderha ateşiyle kavrulan kuleler hala görülebilir.

Fetih Savaşı Sonrası

Fetih Savaşı sonrası kale uğursuz olarak anılmaya başlandı. Aşırı büyük garnizona ve geçindirilmesi çok masraflı bir alana sahip bir kale oldu. Harren’in ölümünden sonra kaleyi soylu Qoherys, Harroway, Towers, Strong, ve Lothston Haneleri hükmetmiştir. Ancak hepsi bir talihsizlik sonucu yokolmuştur. Kalenin lanetli olduğuna ve Kara Harren’in ruhunun kalede dolaştığına inanılır. Kara Harren’in kalenin yapımında insan kanı kullandığı iddia edilir. Kalenin hakimi olan herkesin lanetleneceği söylenir.

Ejderhaların Dansı Prens Viserys Targaryen kral seçildiğinde 101’İn Büyük Konseyi Harrenhal’da gerçekleştirildi.

Prens Daemon Targaryen Ejderhaların Dansı’nın başlarında Güçlü Sör Simon Strong’dan Harrenhal’ı aldı, yakınlardaki saldırılarda burası Siyahlar’ın bir üssü oldu. Prens Aemond Targaryen ve Sör Criston Cole kaleyi geri almak için büyük bir Yeşiller ordusu topladılar ama onlar geldiğinde Siyahlar tarafından kalenin terk edildiği görüldü. Göl Kıyısı Savaşı’ndan sonra, Criston askerlerini güneye sürdü. Aemond Vhagar’ı sürdü ve Nehir Toprakları’nda Harrenhal’ın tüm ahşap yapıları da dahil her yeri yaktı. Sonra Daemon ve Aemond Harrenhal'ın üzerinde savaştı, her iki prens ile ejderhaları Caraxes ve Vhagar Tanrıların Gözü’nde yaptıkları düelloda öldüler, Daemon’un cesedi ise bulunamadı.

Harrenhal Turnuvası

Whent Hanesi 281 ‘de Harrenhal’da büyük bir turnuvaya ev sahipliği yaptı. Turnuvanın sonunda Prens Rhaegar Targaryen şampiyon seçildi ve gizemli Gülen Ağaç Şövalyesi turnuvaya katıldı. Turnuva sırasında Sör Jaime Lannister Kral Aerys II’nin Kral Muhafızı olmuştur.

Haritada Harrenhal

Son Olaylar

Taht Oyunları

Beş Kralın Savaşı’nın başında yeterli kuvveti olmadığı için Leydi Shella Whent kaleyi Tywin Lannister’a teslim etmiştir. Ayrıca hizmetlerinden ötürü kale Janos Slynt’e verilmiştir.

Kralların Çarpışması

Tyrion Kral Eli olarak göreve başladıktan sonra Janos Slynt’i Sur’a yollayarak tüm unvanlarını elinden almıştır.

Aslında kale savaş sırasında birçok sefer el değiştirmiştir. Tywin Lannister’in yönetimindeyken Sör Amory Lorch ve Sör Gregor Clegane şövalyeleri olarak kendi gruplarını yönetiyorlardı. Cesur Dostları da keşif birliği olarak kullanıyorlardı. Bu üç cani grubun yolu Harrenhal’da kesişmişti. Küçük halk acımasızca katlediliyordu. Lorch’un adamları ile Cesur Dostlar arasındaki kavgalar daha çok ölüme sebep oluyordu. Tywin ayrılırken kale kumandanı olarak Sör Lorch’u bıraktı. Bu sırada Cesur Dostlar’ın yakaladıkları kuzeyli tutsaklar zindana tıktılar. Kalede saklanan Arya Stark Jaqen H'ghar’ın yardımıyla kuzeylileri serbest bıraktı ve kaledeki Lannister hakimiyetine son verildi.

Cesur Dostlar kaledeki tüm Lannister sancaktarlarını öldürerek kaleyi Lord Roose Bolton’a teslim etti.

Karasu Savaşı'ndan sonra Lannister ve Tyrell Haneleri'ni birleştirdiği için Petyr Baelish'e Harrenhal Lordluğu verilmiş ve Nehirova'nın unvanı olan Nehir Toprakları'nın ve Üç Dişli Mızrak'ın Azam Lordluğu'da kendisine verilmiştir. Ancak kale Lord Roose Bolton komutasındaki kuzeylilerin hakimiyeti altındaydı.

Harrenhalda arya.jpg

Kılıçların Fırtınası

Roose kaleyi bir süre yönetti. Vargo Hoat, Roose’un Lannisterlar tarafına geçeceğinden şüphelendiği için tutsağı Jaime Lannister’ı sakat bırakır. Ancak bu hile başarısız olur ve kuzeyliler kaleyi Cesur Dostlara bırakarak kaleden ayrılırlar. Lannister misillemesiyle başları tehlikeye girer, sebepsiz sadist davranışlarda bulunmaya başlarlar ve kurbanlarını ayı çukuruna atarlar. Sonun Yürüyen Dağ kaleyi tekrar ele geçirdi ve kaçamayan paralı askerleri katletti. Tyrion Lannister’in dövüşle yargılanmasında Cersei Lannister’ın şampiyonu olarak çağırılınca kaleyi yönetmesi için küçük bir garnizon bırakır.

Kaleye adım dahi atmamasına karşın kalenin halen lordu Petyr Baelish'tir. Kalenin büyük hakimiyeti Arryn Vadisi'nin Leydi'si Lysa Tully ile evlenmesi için yeterliydi.

Kargaların Ziyafeti

Gregor Clegane gibi Harrenhal'ın eski leydisi Shella Whent de ölmüştür.

Jaime Lannister kaleyi kontrol etmek için gittiğinde kalenin lidersiz olduğunu görür. Gregor kendi kale muhafızı olarak Polliver'ı atamış ama Polliver Kavşaktaki Han'da Sandor Clegane tarafından öldürülmüştür. Jaime Gregor'un adamlarını kaleden temizler ve Kutsal Yüz olarak bilinen garnizonu kaleye getirir. Liderleri Sör Bonifer Hasty Harrenhal'a huzur getireceğini söylemiş ve kale muhafızı olmuştur.

Dizide Harrenhall

Lanet

Harrenhal'ın ünlü laneti aslında doğru olabilir. Harrenhal'a sahip olan birçok hane ve kişilerin sonu kötü bir şekilde bitti.

Harrenhal’ı Yöneten Haneler

298 Fs’den beri Harrenhal’ı yöneten kişiler

Harrenhal Hakkında Söylenenler

Ve Kral Harren ejderhalara karşı kalın duvarlı ve yüksek kuleli kalesinin işe yaramadığını anladı. Ejderhalar uçardı.

Yaşlı Nine'den Catelyn Stark'ın çocuklarına

Alayne: Sizin kaleniz var.

Petyr: Ah evet bir kale. Deliklerle dolu salonları, harap kuleleri, hayaletleri, ısıyla harap olmuş mangaları, oluşturulması imkansız bir garnizon... Ve birde küçük meselesi lanet.

Alayne Taş ve Petyr Baelish

Casterly Kayası'nın üç bin yılda gördüğü dehşeti Harrenhal üç yüz yılda gördü.

Jaime Lannister'ın düşünceleri

Jaime: Bu kalenin kötü bir ünü vardır ve bunu hakediyor. Kara Harren ve oğulları bu salonlarda yandılar gece salonlarda yürüdükleri söylenir. Onlara bakabilirsiniz, onlar alevlerde boğuldu.

Bonifer: Sör, ben hiçbir gölgeden korkmam. Bu Yedi Köşeli Yıldız'da yazar; ruhlar, wight'lar ve diğer şeyler inançın zırhını giymiş dindar insanlara zarar veremez.

Jaime: İnançın zırhını giyin ama aynı zamanda demirdende bir zırh giyin. Bu kaleyi yöneten herkesin sonu kötü bitmişe benziyor. Dağ, Keçi ve hatta babam...

Jaime Lannister ve Bonifer Hasty