Harrenhal'ın Ele Geçirilmesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harrenhal'ın Ele Geçirilmesi
Tarih FS 299
Yer Harrenhal
Sonuç Lannister zaferi
Taraflar
Lannister Hanesi Cesur Dostlar
Kumandanlar
Gregor Clegane Vargo Hoat
Güçler
Bilinmiyor Bilinmiyor
Kayıplar
Fazla değil Vargo Hoat
Garnizonun Tamamı

Harrenhal'ın Ele Geçirilmesi, Beş Kralın Savaşı sırasında gerçekleşir. Sör Gregor Clegane ve adamları Geçitler Savaşı'nda yenilince Harrenhal'a gelirler ve ele geçirirler.

Başlangıç

Lord Roose Bolton Stark Hanesi'ne olan sadakatini Lannister Hanesi'ne gösterme kararı aldıktan sonra sadık Kuzeyli ordunun bir kısmını Duskendale'a gönderir. Kendi ordusuyla Kızıl Düğün için İkizler'e giderken HarrenhalCesur Dostlar'dan Vargo Hoat'a bırakır. Lord Roose düğüne giderken Üç Dişli Mızrak'ta Yakut Geçidi'nde Sör Gregor Clegane ile mücadele etmiş ve artçı kuvvetleri burada kalmıştır. Vargo'ysa Brienne Tarth tarafından kulağı koparıldığı için enfeksiyon kapmış ve delirmeye başlamıştır.

Ele Geçirme

Lord Tywin Lannister'ın emriyle Gregor Clegane ve adamları Harrenhal'ı ele geçirir. Onlar gelmeden önce tüm Cesur Dostlar üyeleri kaçmış ve Gregor'un kaleyi alması bu nedenle kolaylaşmıştır. Ayağı Vargo Hoat tarafından kesildiği için ona kızgın olan bir aşçı Lannister askerlerini içeriye alır, Vargo'yu delirmeye yakın bir halde Yüz Ocaklı Salon'nda yanlız başına bulur.

Gregor'un grubundaki askerler kale garnizonunun bir kısmını öldürür, sadece onları içeri alan aşçı ve Ben Siyahparmak adındaki demirci sağ kalır. Pia gibi kaledeki birçok kadına ise tecavüz ederler.

Keçi olarak bilinen Vargo Hoat Gregor Clegane tarafından tüm organları yavaş yavaş kesilmiş ve ölmemesi için yaraları ateşte yakılmıştır. Daha sonra kesilen bacakları kızartılmış ve kendisine zorla yedirilmiştir. Üç Dişli Mızrak'ta alınan Kuzeyli esirlerden başta Sör Wylis Manderly olmak üzere kızartılmış keçi eti ikram edilmiştir.

Sonuç

Harrenhal yeniden Lannister Hanesi'nin eline geçer. Cesur Dostlar üyeleri Nehir Toprakları boyunca haydutluk yaparlar. Sör Jaime Lannister Sör Gregor Clegane'in ölümünden sonra Harrenhal'a döndüğünde Leydi Shella Whent'in zamanından beri kalede olan sadece sakat aşçı, yaşlı demirci Ben Siyahparmak ve Pia'yı bulur.

Alıntılar

Tywin : Ben cömert şartlar sundum. Bize verimli her hangi bir kale bırakmadılar, birini sen söyledin.

Tyrion : Harrenhal ?

Tywin : Bölge Cesur Dostlar'dan kurtuldu. Sör Gregor Clegane komutasındaki askerler kaleyi yönetiyor.

 Lord Tywin Lannister ve Tyrion Lannister'ın konuşması