Harrenhal'ın Yağmalanması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harrenhal'ın Yağmalanması
Tarih FS 299
Yer Harrenhal
Sonuç Stark zaferi
Taraflar
Lannister Hanesi Stark Hanesi
Kumandanlar
Sör Amory Lorch Lord Roose Bolton
Vargo Hoat (Taraf Değiştirdi)
Robett Glover (Serbest Bırakıldı)
Sör Aenys Frey (Serbest Bırakıldı)
Güçler
100 kişilik garnizon 100 Kuzeyli
100 kişilik Cesur Dostlar birliği
Kayıplar
Amory Lorch
Tüm garnizon
Bilinmiyor

Harrenhal'ın Yağmalanması, Beş Kralın Savaşı sırasında Harrenhal'ın kontrolünün Lannister Hanesi'nden Stark Hanesi'ne değişiminin olduğu mücadeledir.

Başlangıç

Yeşil Çatal Savaşı'nda aldığı mağlubiyetten sonra Lord Roose Bolton kuvvetlerini patikaya çeker. Galip Lord Tywin Lannister Harrenhal'daki kamplarına geri döner, Roose'da bunun üzerine Yakut Geçidi'ni ve Kavşakları ele geçirir. Roose'un efendisi Kral Robb Stark Batı Toprakları'na saldırır, böylece Lord Tywin'i Harrenhal'dan çıkartabilecektir. Tywin, Sör Amory Lorch'u kale muhafızı ilan eder ve yola çıkar, geride 100'ü Lannister askeri 100'ü de Essos'dan getirilen Vargo Hoat'ın yönettiği Cesur Dostlar birliği kalır.

Savaş

Vargo Hoat, Üç Dişli Mızrak'ı geçmeye çalışan Roose Bolton ile liderliğini Robett Glover'la Aenys Frey'in yaptığı Bolton, Cerwyn, Frey, Glover ve Karstark'lı askerlerden oluşan 100 kişiyi esir almış ve Harrenhal'a getirmiştir. Arya Stark bunu fırsat bilerek Jaqen H'ghar'dan Dul Kulesi'nde tutulan kuzeylileri serbest bırakması için yardım ister, Jaqen, Rorge ve Isırık yardım etmeyi kabul ederler. Amory'nin muhafızlarına soğan çorbası getirme bahanesiyle dört korumayı öldürürler ve kuzeylileri serbest bırakırlar.

Sör Amory Lorch'un haberi olmadan Arya ve Jaqen tarafından kurtarılmalarının ardından Vargo önce Roose'un kampına gitti ve kaleyi Stark'lara vermek için anlaşma yaptı. Serbes kalan kuzeyliler ve nehirliler kaçarlar, Cesur Dostlar eş zamanlı olarak eski müttefikleri Lannister'lıları yataklarında ve Kışla Salonu'nda kutlama yaparken öldürülürler.

Sonuç

Öldürülen  Lannister askerlerinin cesetleri Harrenhal'ın avlusunda ateşte yakılır. Lord Roose Bolton Harrenhal'a ilerler ve Vargo Hoat kaleyi ona teslim eder. Arya kendini Nan olarak tanıtır ve Roose'un kadeh taşıyıcısı olur. Sör Amory Lorch Cesur Dostlar'ın spor yaptıkları ayı çukurunda Vargo tarafından büyük siyah bir ayıya yem edilir.

Harrenhal'ın kaybedilmesi Lord Tywin Lannister'ın Harrenhal'daki Lord Roose Bolton ile Nehirova'daki Sör Edmure Tully'nin kuvvetleri arasında kalmasına neden olur. Beş Kralın Savaşı sırasında ana savaşlardan biri olan Geçitler Savaşı bu olaylar sonucunda gerçekleşir.

Alıntılar

Çorba zekiceydi. Bunu beklemiyorduk. Lord Vargo'nun fikri miydi ?

Robett Glover'dan Arya Stark'a