Hayalet

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hayalet
Hayalet.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap Beyaz Kurt
Bağlılık Jon Kar
Irk Ulukurt
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Görüldü)
Jon Snow ve Hayalet Sur'da
Jon Snow'un Azor Ahai olduğuna inananlardan bir çalışma
Jon Snow ve Hayalet
Jon Snow, Hayalet'i buluyor.

Hayalet Jon Kar'a bağlı albino bir ulukurttur. Bozrüzgar, Leydi, Nymeria , Yaz ve Tüylüköpek ile kardeştir.

Görünüm ve Karakter

Hayalet, beyaz kürklü kırmızı gözlü gür kuyruklu albino bir ulukurttur. Başlangıçt Hayalet sürünün en cılızıydı fakat daha sonrasında kardeşlerini geçecek şekilde büyür. Jon adını kürkünün renginden ve neredeyse hiç ses çıkarmamasından dolayı Hayalet koyar. Ulukurt hiç sızlanmaz veya ulumaz ama bazen dişlerini göstererek sessizce hırlar. Jon, kurdun kırmızı gözlerini ormanın çocukları tarafından yıllar önce oyulmuş büvet ağaçlarına benzetir. Hayalet Jon’u eli ile oynamaktan ve taze karlarda yuvarlanmaktan çok hoşlanır. Kurt, Robert Baratheon’un Kışyarı'na gelmesi nedeni ile yapılan ziyafette, yiyecek için kavga ettiği üç tazıyı kolaylıkla defeder.

Taht Oyunları

Anneleri geyik tarafından öldürülen kardeşleri, Stark çocukları tarafından bulunduğunda, Hayalet onların uzağında kalmıştır. Ned Stark annesiz kalan yavruların acı çekeceğini düşünüp öldürmek istediğinde, Jon Snow kendini dışarıda tutarak ,beş Stark çocuğu için beş ulukurdun sahiplendirmesi içi babasını ikna eder. Çünkü ulukurt Stark ailesinin sembolüdür ve Jon ise bir piç. Oradan eli boş ayrılacakken sadece Jon’un duyduğu bir ses onu geri döndürür ve bir süre sonra elinde beyaz bir ulukurtla kafileye döner. Bu kurdun gözleri kardeşlerinin aksine çoktan açılmıştır. Theon Greyjoy en cılızları olan beyaz yavrunun hepsinden önce öleceğini söyleyerek alay eder ama Jon bu konuda ona katılmıyordur çünkü beyaz kurt artık onundur. Hayalet, Gece Nöbeti görevine katılacak olan Jon’a eşlik eder.Jon ile birlikte Gece Nöbeti Lort Kumandanı’nın yiyecek malzemeleri için ava katılır. Sam’in daha fazla zorbalığa uğramaması için Jon, Rast’ı Hayalet ile korkutarak tehdit eder. Duvarın ötesinde Hayalet, ölmüş olan gece nöbeti üyesi Jafer Flowers’ın sağ elini kopararak Tanrı korusuna getirir. Artık iyice büyümüş olan ulukurt gece vakti uyurken Jon’un kapsını şiddetle tırmalayarak onu uyandırıp bir tehlikenin olduğunu anlatmaya çalışır. Jeor Mormont akgezer saldırısına uğramıştır, Hayalet akgezerin kopuk koluna saldırır ve karnını parçalayarak Lort Kumandanı kurtarır. Bu olay sonrası Kumandan Jon’a ve Hayalet’e minnettarlığını göstermek için aile yadigarı Valyria çeliğinden yapılma kılıcını hediye eder. Kendi aile arması olan ayı başını kaldırarak kılıcın kabzasına beyaz bir kurt başlığı taktırır. Jon asıl onurlandırılması gereken kişinin Hayalet olduğunu düşünür. Jon Gece Nöbetini terk ettiğinde Hayalet Köstebek Kasabası yakınlarında kaybolur. Ulukurt sonrasında geri döner ve o sırada arkadaşlarından saklanan Jon’un yerini bildirerek onu bulmalarını ve ikna etmelerini sağlar. Bu sayede Jon Nöbete dönmek durumunda kalır.

Kralların Çarpışması

Büyük Keşif sırasında Hayalet sık sık kafileden ayrılarak büyük bir alanda avlanır. Craster’ın kalesinde, Gilly iki tavşanı öldüren Ulukuttan çok korkar. Large Hayalet'den Tavşanlardan birini ister, kurt onun yerine Jon’a gider ve tavşanı Jon’a verir. Hayalet İlk İnsanların Yumruğu yakınlarına gömülmüş bir şekilde ejderha camları keşfeder ve onları alması için Jon’u oraya doğru yönlendirir. Qhorin Yarımel ile Frostland'a yapılan yapılan keşifte Jon' eşlik eder. Bu yolculuk sırasında Jon farkında olmadan warg bağı ile Hayalet'e bağlanmaya başlar. Kayıp kardeşlerinin hayallerini kurar ve yaslı bir şekilde uluduğu bir rüya görür. Bir derideğiştiren olan Orell'in kargası Hayalet'e pençeleri ile saldırarak onu yaralar ama boynunabir zarar veremez. Jon ve Qhorin Çığşlık geçidi yakınlarında Çıngıraklı ve diğer yabanıllar tarafından yakalanır. Qhorin, Jon'u düelloya zorladığında Hayalet Qhorin'in baldırından ısırarak afallatır, bundan yararlanan Jon korucuyu öldürür.

Kılıçların Fırtınası

Jon Mance Rayder'ın güvenini kazanmasının ardından geceleri yatağını Ygritte ile paylaşmak durumunda kalır. yeminini bozmamak ve Ygritte'i uzak tutmak için aralarına Hayalet'i yatırır,bu bir süre sonra bir işi yaramaz ve Ygritte Jon'u baştan çıkarır. Styr'ın gurubu ile Sur'a tırmanmadan önce Jon talimantlarla birlikte Hayalet'i önden Kara Kale'ye gönderir.Talimatları anladığından şüpheli olan Jon, Hayalet'i uzun süre görüp hissedemez. Kara Kale'ye dödüğünde aralarındaki warg bağını kısmen kabullenmiştir. Nöbete dönüşünün ardından bir kaç gün sonra Hayalet de döner ve sevinçle birbirlerine kavuşurlar. Jon Gece Nöbetinin yeni Lort kumandanı olarak seçilir.

Ejderhalarla Dans

Hayalet Jon'un yeni odasında kilimin üzerinde uyur. Oda eskiden Donal Noyne'un cephaneliğidir. Jon Hayalet'e warg bağı ile bağlandığında kardeşlerinden ikisinin hala hayatta olduğunu görür. Nymeria Nehir Toprakları'nda yüzlerce kuzeni ile birlikte aya şarkı söylerken, erkek kardeşi Tüylüköpek Skagos'ta tek boynuzlu at ile savaştığını görür. Yaz hayatta olsa bile duvarın ardında olduğundan Hayalet onu hissedemez. Melisandre Jon'u Hayalet'i yakınından ayırmaması konusunda uyarır. Jon ve Hayalet duvarın kuzeyindeki Tanrı korusuna gittiğinde orada bir grup yabanıl ve Wun Wun ile karşılaşır. Hayalet, Kara Kale'ye gelen deri değiştiren Borroq ve domuzundan çok rahatsız olur öfke ile hırlamaya başlar. Kraliçe Selyse Florent, Prenses Shireen Baratheon'u korkuttuğu iddiası ile Hayalet'i kale yakınlarında istemez. Hayalet öfkelenerek Mully'i ısırır, Jon bu öfkenin sebebini Borroq ve domuzuna bağlar ve Hayalet'i odasında tutmaya başlar. Jon, Bowen Marsh ve diğer kardeşleri tarafından bıçaklanırken sessizce Hayalet'in adını fısıldar.

Alıntılar

"Bu yavrunun tüyleri bembeyazdı. Gözleri kan kadar kırmızıydı. Bran, diğer yavruların gözleri henüz açılmamışken, bu beyaz yavrunun gözlerinin neden açık olduğunu merak etti."

Taht Oyunları Bran Stark POV

“Diğerlerine hiç benzemiyor,” diyerek karşılık verdi Jon. “Hiç ses çıkarmıyor. Ona bu yüzden Hayalet adını verdim ve bembeyaz tüyleri yüzünden. Diğer yavrular siyah ya da gri, hepsi koyu renk.”

Taht Oyunları Jon Snow POV

"Tek başıma olmam daha iyi,” dedi Jon inatla. “Diğerleri Hayalet’ten korkuyor.”

“Bir ulu kurt,” dedi Jon. “Adı Hayalet. Ulu kurt babamın hanedanının armasıdır.”

Jon Snow'dan Samwell Tarly'ye

"Kurdun kırmızı gözleri lal taşından daha koyu, insanlardan daha bilge bakıyordu."

Jon Snow'un düşünceleri

"Ulu kurt yanındayken daha iyi uyuyordu; hayvanın kokusunda teselli ve beyaz kürkünde sıcaklık buluyordu."

Jon Snow'un düşünceleri

"Kurt rüyalarımda kokular daha keskin, diye düşündü Jon, yiyeceklerin tadı da daha yoğun. Hayalet benden daha canlı."

Jon Snow'un düşünceleri

"Hayalet, Jon’un ihtiyacı olan tek korumaydı. Ulukurt, düşmanları koklayabilirdi, düşmanlıklarını gülümsemelerinin ardına saklayanları bile."

Jon Snow'un düşünceleri

"Kırmızı gözler, diye fark etti Jon, ama Melisandre’nirı gözleri gibi değil. Kırmızı gözler, kırmızı ağız, beyaz kürk. Kan ve kemik, bir yürek ağacı gibi. Bu hayvan eski tanrılara ait. Ve bütün ulu kurtların içinde yalnızca bu kurt beyazdı. Robb ve Jon yaz karlarının arasında altı yavru bulmuşlardı; beş yavru gri, siyah ve kahverengiydi, Starklar için beş yavru. Ve bir beyaz yavru, Kar gibi beyaz."

Jon Snow'un düşünceleri

“Kurt Ormanı,” demişti Benjen Stark ve gerçekten de, geceleri uzaklardan ve bazen o kadar da uzak olmayan yerlerden korkunç kurt ulumaları duyuluyordu. Jon Kar’ın beyaz ulu kurt yavrusu gelen seslere kulak kabartıyor ama asla kendi ulumasıyla cevap vermiyordu. Tyrion bu hayvanda çok rahatsız edici bir şeyler olduğunu düşünüyordu.

Taht Oyunları Tyrion Lannister POV

"Kurdun daha önce nerede olduğunu, nasıl yaklaştığını göremedi. Jon’a doğru yürürken bir anda sırtüstü kayalık zemine düştü. Elindeki kitap yuvarlandı. Ani ve şiddetli darbe soluğunun kesilmesine sebep olmuştu. Ağzı kan, çürük yaprak ve toprak doldu. Doğrulmaya çalıştığında sırtında korkunç bir kasılma hissetti. Düşerken kemikleri burkulmuş olmalıydı. Dişlerini öfkeyle gıcırdattı, bir ağaç köküne tutunup kendini çekti ve oturur hale geldi. Elini uzattı ve, “Yardım et,” dedi çocuğa.

Kurt birdenbire aralarına girdi. Ses çıkarmıyordu. Lanet olası hayvan hiçbir zaman ses çıkarmıyordu zaten. Parlak kırmızı gözleriyle dimdik bakıyor ve keskin dişlerini gösteriyordu. Tyrion elini geri çekti. “Öyleyse yardım etme. Siz ikiniz uzaklaşana kadar burada böyle oturacağım.” Jon, Hayalet’in kalın beyaz tüylerini okşadı. Artık gülümsüyordu. “Bana nazikçe sor,” dedi. Tyrion Lannister’ın içi öfkeyle kabardı ama bastırmasını bildi. Hayatında ilk kez aşağılanmıyordu ve bu son da olmayacaktı. Bu seferkini biraz hak etmişti hatta. “İnce yardımlarınızı benden esirgemezseniz size daima müteşekkir olurum Jon,” dedi abartılı bir nezaketle.

“Otur Hayalet,” dedi çocuk. Ulu kurt oturdu ama gözlerini Tyrion’dan ayırmıyordu."

Taht Oyunları Tyrion Lannister POV