Heddle Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Heddle Hanesi
Coats of arms of None.png
Sözler Bilinmiyor
Şimdiki Lord Jeyne Heddle
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Bağlılık Harrenhal-Baelish Hanesi

Heddle Hanesi, Nehir Toprakları'ndaki şövalye hanesidir. Şuan bilinen üyeleri Yol Ağzındaki Han'ın dışında bir mülke sahip değildir ve soyadları dışında halktan ayrımları yapılamaz.

Tarihi

Sör Jon Heddle yada bilinen adıyla Uzun Jon, 1. yüzyılda bir şövalyeydi. Sakatlanıp artık kılıcı kenara koyma vakti geldiğinde Kral Yolu, Nehir Yolu ve Yüksek Yol arasında ki Kavşaktaki Han'ı devraldı. Demircilik işine başlayan adam demirden üç başlı bir ejderha tabelası yapıp hanın girişine astı. Tabela rüzgarda hareket etmesinden dolayı han Zangırdayan Ejderha adını aldı.

Uzun yıllar sonra FS 196'de Jon'un oğlu yaşlı bir adam olduğunda Birinci Blackfyre İsyanı patlak verdi. Hanın bulunduğu bölge sıkı bir Targaryen yanlısı olan Lord Darry'e aitti. Lord Darry hanın tabelasını gördüğünde öfkelendi çünkü tabelada ki ejderha isyancıların kara ejderhasını andırıyordu; Lord Darry tabelayı kesip parçaladı ve nehre attı. Sonunda ejderhanın kafalarından biri Sessiz Ada'ya pastan kıpkırmızı olmuş halde geldi.

Birkaç yıl sonra Uzun Jon'un soyundan gelen Sör Tommard Heddle Lord Ambrose Butterwell'ın kızıyla evlenmeyi talep etti ve kızın üç talibini öldürdü. İkisi evlendi böylece Kara Tom Heddle Butterwell Hanesi'nin hane halkından birisi ve Beyaz Duvarlar'ın garnizon kumandanı oldu. FS 211'de Lord Butterwell ve Kara Tom İkinci Blackfyre İsyanı'na karıştı. Kara Tom, ismini gizlemiş bir prens olan Yumurta'yı yakalamaya veya öldürmeye çalıştığında Sör Uzun Duncan'a saldırır veya Sör Duncan tarafından meydan okunma sırasında öldürülür. İsyan gün içinde bastırılır.

Zamanla hanın ismi bilinmez oldu, Lord Harroway'ın Kasabası ve Beyaz Duvarlar'a tekne yardımıyla gidilmeye başlandığında hana Nehir Hanı ismini verdiler. Ancak nehir yer değiştirdi ve bu isimde unutuldu. Nehrin yer değiştirmesi sırasında FS 220 -FS 230 tarihlerinde Masha Heddle'ın dedesi hancıydı.

Catelyn Tully küçükken Masha diğer çocuklara olduğu gibi Catelyn'e de nazikti ve ona kekler verirdi.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Catelyn Tully ve Sör Rodrik Cassel Kuzey'e doğru yol aldıklarında Kavşaktaki Han'da kalırlar. Orada Tyrion Lannister ile karşılaşırlar, Leydi Catelyn Tyrion'u tutuklar ve hep birlikte oradan ayrılırlar. Masha Heddle soyluların başka yerde mücadele etmesini ister ancak reddedilir.

Sonra, Lord Tywin Lannister Masha'dan intikamını alır ve hanın avlusunda kurdurduğu darağacında Masha'yı öldürür. Ordusuna kamp kurma emri verdiğinde kendisi için hanı alır. Tyrion Kartal Yuvası'ndan klanlarla birlikte ayrıldığında hana geri döner ve Masha'nın cesedi ile karşılaşır.

Kılıçların Fırtınası

Masha Heddle'in ölümünden sonra yeğeni hanı açar, daha fazla müşteri çekmek için hana fahişeler getirir. Şarap ve havadisler öğrenmek isteyen Sandor Clegane ve Arya Stark hana geldiğinde Sör Gregor Clegane'in üç adamını handa bulurlar. Kısa bir görüşmeden sonra Sandor hancıyı Dağ'ın Adamları'nın nerede altın olduğunu öğrenmek için işkence yapacakları konusunda uyardığında kavga çıkar. Sandor ve Sansa Polliver'ı, Vadeci'yi ve Sarsfield yaverini öldürüler; Sandor mücadelede yaralanır.

Kargaların Ziyafeti

Masha Heddle'ın yeğeni bilinmeyen bir soylu tarafından öldürülür ve han boş kalır. Daha sonra Masha'nın Uzun Jeyne ve Willow isimli yeğenleri hanı tekrar açarlar ve hanı yetim çocuklar için bir sığınma evine dönüştürürler. Heddle'ler ve han Sancaksız Kardeşlik ile bağlantılıdır; buna ek olarak Gendry handa demirci olarak çalışır.

FS 300'de Brienne Tarth, Podrick Payne, Sör Hyle Hunt ve Septon Meribald Kavşaktaki Han'a giderler. Septon Meribald, hanın ve Heddle'ların geçmişini anlatır. Kafile hana doğru giderken ağaçlara asılı cesetlerle karşılaşırlar, bu cesetlerin Tuzçukuru'nda ki saldırının failleri olduğunu iddia ederler ve Sör Hyle Hunt hanın Darağacı Hanı olması gerektiğini söyler.

Brienne ve arkadaşları, Willow Heddle, Gendry ve yetimler tarafından karşılanır. Jeyne Heddle onlarla değildir (kardeşliğin yanında) ancak yinede Septon Meribald onlara yemek verir. Cesur Dostlar'ın kanun kaçakları gelip Willow ve çocukları tehdit ettiğinde bir dövüş meydana gelir. Brienne onları savunur ve Gendry mücadeleye katılır; Rorge ve Isırgan öldürülür ancak Brienne ağır yaralanır. Savaştan sonra Jeyne Brienne'in yaralarını tedavi eder ancak sonra onu, Podrick'i ve Sör Hyle Hunt'u Leydi Taşyürek'e teslim eder.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Heddle Hanesi

Tarihi Üyeler