Hendek Topraklar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hendektopraklar.jpg

Hendek Topraklar, Kuzey'de Kışyarı ile Moat Cailin arasında kalan geniş arazidir. Hendek Topraklar'ın kuzey sınırında Kurt Ormanı, doğusunda Beyaz Bıçak ve Isırık, güneyinde Boğaz ve batısında ise Dereler bulunmaktadır. Dustin Hanesi'nin yerleşkesi Hendek Mezarlar, Tuzlu Mızrak'ın kuzeyinde yer almaktadır. Hendek Topraklar'dan Kışyarı'na ulaşmak yaklaşık sekiz günü bulmaktadır.

Çoğu kuzeyli eski tanrılara inanmaktadır, fakat hendek şövalyelerinin Yedinin İnancını takip ettiği düşünülmektedir. İnancın bazı üyelerinin bu topraklarda yaşayıp yaşamadığı tam olarak bilinmemektedir, Hendek Topraklar bu bölgede güneye en yakın yerlerden biridir.

Tarih

Hendek Topraklar çok geniş bir bölgedir; arazi tepeler, hendekler ve İlk İnsanlar'ın mezarları ile kaplıdır. Bölgedeki en büyük tepe Hendek Mezarlar'ın yakınındaki Büyük Hendek'tir. Söylenenlere göre burada İlk İnsanlar'ın İlk Kralı veya Devlerin Kralı yatmaktadır.

Harrenhal Turnuvasına bu topraklardan katılanlar da bulunmaktadır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Eli olmayı kabul ettikten sonra Lord Eddard Stark, Kral Robert Baratheon ile Kral'ın Şehri'ne olan yolculuğu sırasında bu topraklardan geçer. Hendek Topraklar'a ilk ulaştıklarında eski dostlar olan ikili Kral Yolu'ndan ayrılarak bölgenin daha iç kısımlarına girerler.

Hendek Topraklar'dan Kara Kale'ye olan yolcuğulu sırasında Samwell Tarly ilk defa bu bölgede kar görür.

Üstat Luwin, Bran Stark'a hendek şövalyelerinin Robb Stark'ın ordusuna Hendek Topraklar yakınlarında katılacağını söyler.

Kralların Çarpışması

Luwin, Torrhen Kalesi Savaşı'nda yardımcı olması için Hendek Topraklar'dan bir birlik rica eder.

Ejderhaların Dansı

Kral Robb Stark'ın ölümünden sonra Leydi Barbrey Dustin tarafından yönetilen Hendek Topraklar ordusu Kuzeyin Muhafızı Lord Roose Bolton'a destek verirler.

Ramsay Bolton ve Piç'in Çocukları Hendek Topraklar'daki Frey elçilerini araştırdıkları sırada Hendek Mezarlar'ı ana kamp olarak kullanır, bu aramaları başarısız bir şekilde sonuçlanır. Rhaegar, Symond ve Jared Beyaz Liman'dan ayrıldıktan sonra bir daha asla görülememiştir.

Alıntılar

Robert: Bir mezarın üzerinden mi geçtik?

Ned: Kuzey'de her yerde mezarlar vardır, Majesteleri, bu topraklar çok eski.

Robert: Ve soğuk.

- Robert Baratheon ile Eddard Stark konuşurken