Hightower Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hightower Hanesi
Hightower.png
Hane arması Füme gri zemin üzerinde ateşi yanan beyaz bir deniz feneri
Sözler 'Yolu Aydınlatırız'
Yerleşke Yüksek Kule
Eski Şehir
Bölge Menzil
Unvan Eski Şehir’ın Sesi
Liman Lordu
Hightower Lordu
Hisar’ın Koruyucusu
Güney Feneri
Yüksek Kule Kralı (eskiden)
Varis Sör Baelor Hightower
Bağlılık Tyrell Hanesi
Silah Vigilance
Kurucu Uthor Hightower
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Hightower Hanesi, Tyrell Hanesi'nin (ve ondan önce Gardener Hanesi'nin) en önemli ve en güçlü sancaktarlarından biridir. Yerleşkeleri Eski Şehir'de bulunan Yüksek Kule'dir. Vigilance isminde bir Valyrian Çeliğinden yapılma bir kılıcı sahiptirler. Hightower hanesinin arması tepesinde ateş bulunan beyaz taşlı bir kule ve aynı işlevde kullanılan deniz feneridir. Sözleri; “Yolu Aydınlatırız”dır.

Hightower Hanesi, en eski ve en gururlu hanelerden biridir. Genellikle savaşmak yerine ticaretle uğraşmayı tercih ederler, İnanç'a olan destekleri sayesinde birçok savaştan uzak durmayı başarabilmişlerdir. Bazı Hightower'ların simya ve ruh çağırmayla amatörce uğraştığı söylenir.

Tarih

Hightower Kralları

Küçük bir krallık oldukları Şafak Çağı’ndan bu yana gelmiş çok eski bir ailedir. Birçok üstat Hightower'ların soyunun İlk İnsanlar'a dayandığını düşünür, Üstat Yandel'e göre Hightower Hanesi'nin ataları, çok eskiden Fısıldayan Ses'e gelen denizci ve tüccarlar olduğunu ve İlk İnsanlar'dan daha önce Westeros'a geldiklerini ve Eski Şehir'i inşa etmeye başladıklarını düşünür. Gerçek her ne olursa olsun Hightower'lar Yüksek Kule'yi inşa etmeden önce, Ballı Şarap'ın ağzında bulunan Savaş Adası'nda ki Kara Taş'tan yapılmış olan kalelerinde ikamet ettiler.

Hightower'lar başarılı bir şekilde kalelerinin üstüne dört tane tahtadan deniz feneri inşa ettiler. Efsanevi Kral Uthor Hightower'ın tamamen taştan yapılacak olan beşinci kule için Mimar Brandon Stark'ı veya onun oğlu Brandon'ı görevlendirdiği söylenir. Kral Uthor'un oğulları Kral Urrigon Hightower ve Prens Peremore Hightower ise Hisar'ın kurucuları arasındaydılar.

Eski Şehir ilk yıllarında birçok kez tehdit edilmiş ve defalarca yağmalanmıştır. Bu yağmalar ve tehditler, Demirdoğumlular, Dornelular ve Menzilin Kralları olan Gardener Hanesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Hightower Kralları işgalcileri uzak tutmak için şehre güçlü duvarlar ve kuleler inşa etmişlerdir. Eski Şehir, Gardener Hanesi tarafından savaşla fethedilmemiştir, onun yerine Kral Lymond Hightower'ın kızı ile Menzil Kralı olan Kral Garland II Gardener evlenmesiyle Menzil Krallığı'nın bir parçası olmuşlardır. Lymond, Garland'ın kızıyla evlenmiş, Kral Garland, Lymond Hightower'ın kızı ile evlenebilmek için kendi eşleri ile olan evliliklerini bozmuştur.

Andal İstilası sırasında Hightowerlar ve Gardenerlar yeni gelenlerle müttefik oldular. Bu sayede servetlerini, topraklarını ve ayrıcalıklarını muhafaza edebildiler. Yüksek Bahçe'nin kudreti tarafından korunmak, Eski Şehir lordlarının gözlerini ticarete çevirmiştir, her jenerasyonda Westeros'taki soylu hanelerin en güçlü ve en zenginlerinden biri olmuşlardır. Ayrıca Hightower'lar Yedi İnancı'nı kabul eden ilk soylu hanelerden biridir ve böylece Yüce Septon'un makamının kurulması ve İnanç'ın merkezi olarak Yıldızlı Sept'i inşa etmeleri için onlara himaye etmişlerdir.

Targaryen Dönemi

Fetih Savaşı sırasında, Manfred Hightower Yüce Septon'u dinledi ve Mern IX Gardener'ın yanında onu Ateş Tarlası'na götürecek olan savaşa katılmadı. Kısa zaman içinde, Kral Mern IX Gardener öldü, Yüksek Bahçe ise teslim oldu ve Gardener Hanesi'nin yerini Tyrell Hanesi aldı. Fatih Aegon, ejderhasının sırtında Eski Şehir'e geldiğinde Manfred şehrinin kapılarını açtı. Aegon şehri bağışladı ve Yüce Septon onu kutsayarak Targaryen Hanesi'nin Yedi Krallık üzerindeki hakkını kabul etti.

Hightower'lar, Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta Siyahlar'ın karşısında, Yeşiller'in sıkı bir destekçisiydi. Aegon II Targaryen, annesi Dul Kraliçe Alicent Hightower ve Kral Eli olan büyük babası Sör Otto Hightower tarafından desteklendi. Sör Gwayne Hightower, Şehir Gözcüleri'nde en rütbeli ikinci kişiydi. Lord Ormund Hightower Menzil'deki Yeşiller'in, içinde Bryndon ve Hobert Hightower'ın da olduğu orduyu kumanda ediyordu. Yine de Costayne Hanesi, Mullendore Hanesi ve Beesbury Hanesi gibi, Hightower Hanesi'ne bağlı olan üç hane bu savaşta Siyahlar'ı desteklemiştir.

Belki de Ejderhaların Dansı'nda ki ağır kayıplarından dolayı Hightower Hanesi, Birinci Karaateş İsyanı'nda iki tarafı da desteklememiş, ne Targaryen ne de Blackfyre kamplarına adım atmıştır.

Sör Abelar Hightower, Ashford Turnuvası'nda Prens Valarr Targaryen'e meydan okumuş ve mücadeleyi kaybetmiştir. Hightower Hanesi, Eustace Osgrey'in sözünü edip böbürlendiği, Osgrey Hanesi'nin kız tarafından kan bağı bulunan büyük haneler arasındaydı.

Prens Oberyn Martell ve Prenses Elia Martell annelerinin Lannister ikizleri ile olan evliliklerini bozmasından sonra Casterly Kayası'dan dönerken Eski Şehir'i ziyaret etmişlerdir. Oradayken Elia'nın hoşlandığı fakat Oberyn’in onların yanındayken osurduğu için dalga geçtiği Baelor Hightower ile tanışmışlardır. Daha sonra Tywin Lannister, küçük oğlu Tyrion'la evlendirmek için bir Hightower kızı istemiştir ancak Lord Leyton Hightower bu öneriyi reddetmiştir.

Baratheon Dönemi

Gaspçı'nın Savaşı sırasında Hightower Hanesi Kral Aerys II'e ve Targaryen Hanesi'ne sadık kalmışlardır. Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Gerold Hightower, Neşe Kulesi'nde öldürülmüştür. Targaryen'lerin yenilişinden sonra Hightower'lar Robert Baratheon'a diz çökmüşlerdir.

Lord Leyton oğullarının atlı mızrak dövüşünü izlemek için Lannis Limanı Turnuvası’nda hazır bulundu. Turnuva sırasında Lynesse Hightower babasına eşlik etti ve Sör Jorah Mormont ile tanışıp evlendi. Mormont’un hayatı Lynesse’i etkileyemedi ve o da şuan da baş metresi olduğu Tregar Ormollen’in yanına Lys’e gitti.

Hightower Hanesi, Hisar'ın ve İnancın hamisi olmayı sürdürdü. Lannister Hanesi kadar zengindir ve bir seferde Eski Şehir'in insan gücünün yanı sıra diğer Tyrell sancaktarlarından üç kat fazla asker çıkartabilirler. Dört katlı Eski Şehir'in Şöhret'i isimli gemi, Hightower donanmasının amiral gemisidir.

Hanenin şu anki lideri Lord Leyton Hightower on yıldan uzun süredir Yüksek Kule’den hiç çıkmamıştır. Dördüncü ve şimdiki eşi Rhea Florent’tir. Rhes'nın ailesi bir yana, Hightower’lar Menzil’in birçok güçlü hanesiyle bağ kurmuşlardır; Leyton’ın ikinci kızı Alerie Hightower azam lordları Mace Tyrell ile evlidir.

Buz ve Ateşin Şarkısı

Taht Oyunları

Alerie Hightower'ın kızı Margaery Tyrell, Yüksek Bahçe'de Renly Baratheon ile evlendi.

Kralların Çarpışması

Hightower’lar, Beş Kralın Savaşı’nın başında Tyrell’leri izleyerek Renly Baratheon için savaşa katıldılar ve Renly suikastinden sonra Stannis Baratheon'un tarafına geçmediler.

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'ndan sonra Joffrey Baratheon'ın Küçük Konsey'i Lord Leyton Hightower'ı yenilmişlerin bazı topraklarıyla ödüllendirdi. Tyrell’lerin Lannister’lar ile ittifak kurmasından sonra Alerie Hightower kızının Joffrey Baratheon ile olan düğünü için Kral Toprakları'na gelmiştir.

Kargaların Ziyafeti

Alerie Hightower, Tywin Lannister’ın cenazesi ve Margaery'nin yeni Kral Tommen Baratheon ile olan düğününde Kral Toprakları'nda bulundu.

Hightower Hanesi, Menzil’deki Greyjoy Hanesi'nin saldırılarına karşılık yaklaşan değişimlere tedbirliydi. Yaşlı Lord Leyton’un kızı Deli Bakire Malora ile birlikte kulesinde söylentilere göre büyü kitaplarını araştırıp oğullarına değişen görevler vermiştir. Baelor Hightower gemileri inşa ediyor, Gunthor Hightower limanın savunmasını artırıyor, Garth Griçelik, Hightower askerlerini eğitiyor, Humfrey Hightower, kız kardeşinin yanına gemiler kiralayabileceğini ümit ettiği Lys’e yolculuk ediyordu. Demirdoğumlu'lar Arbor’un bi kısmını işgal etmiş ve Ballı Şarap’ı ablukaya almayı denemişlerdir. Şehir limanına yapılan bir saldırı teşebbüsü şehir savunucularının müdahalesiyle engellenmiş olsa da Eski Şehir hala Demir Adalar'ın tehdidi altında bulunmaktadır.

Üçüncü Yüzyıl Sonunda Hightower Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi süresince anlatılan Hightowerlar;

Ana kol ile ilişki yakınlığı belirtilmemiş:

Tarihi Üyeler

Yeminli Hanedanlar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gerold Hightower
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lord
Leyton
 
Rhea
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Rhonda
Rowan
 
Mace
Tyrell
 
Alerie
 
Alysanne
 
Arthur
Ambrose
 
Denyse
 
Desmond
Redwyne
 
 
Malora
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Willas
Tyrell
 
Garlan
Tyrell
 
Leonette
Fossoway
 
Margaery
Tyrell
 
Loras
Tyrell
 
 
 
 
 
Denys
Redwyne
 
 
 
 
Garth
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gunthor
 
Jeyne
Fossoway
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leyla
 
Jon
Cupps
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Humfrey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jorah
Mormont
 
Lynesse
 
Tregar
Ormollen