Hisar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hisar
350px-Folko Streese the Citadel.png
Konum Eski Şehir

Hisar, Eski Şehir'de bulunan ve üstatların yetiştirildiği birden fazla binadan oluşan bir yerdir.

Hakkında

Hisar; üstatların toplandığı, çalıştığı ve yeni üyelerin eğitildiği yerdir. Ayrıca başüstatların yaşadığı evler de burada bulunur. Hisar'ın kuruluşunda Hightower Hanesi'nin büyük emeği geçmiştir ve bu konudaki desteklerini her zaman sürdürmüşlerdir. Hisar'daki çalışmaların devam etmesi için gereken para Eski Şehir'den toplanan vergilerden ve üstatların hizmet ettikleri lordlardan toplanmaktadır.

Hisar'ın Düzeni

Hisar, kulelerin ve kubbelerin kavisli bir taş köprüyle bağlandığı Bal Şarabı'nın üstünde yatmaktadır. Evler ve tezgahlar köprülerin üzerinde oturmaktadır. Kapıları; uzun, yeşil, kartal kanadına ve yılan kuyruğuna sahip bir çift aslan sfenksi tarafından korunmaktadır. Aslanların birisi kadın yüzüne, diğeri ise erkek yüzüne sahiptir.

Katip'in Ocağı

Hisar kapısının hemen içeri kısmındadır. Eski Şehir halkı buraya, mektup yazdırmak ya da kendilerine gelen mektupları okutmak için uğramaktadırlar. Katipler, müşterilerine yardımcı olmak için standlarını kurarlar. Diğer standlarda haritalar ve sipariş edilen kitaplar satılır.

Ağlayan Liman

Bu liman, Kanlı Ada'ya gitmek isteyen insanlar için botların kiralandığı yerdir.

Kuzgunlar Adası

Kuzgunlar Adası, Bal Şarabı'nın doğusundaki bir bankaya ahşap bir asma köprü ile bağlıdır. Hisar'ın en eski yapısıdır. Ravenry duvarı, yosun ve sarmaşıklarla kaplıdır. Kuzgunlar, Yürek Ağacı'nın üstünde tünemiş vaziyettedirler. Beyaz kuzgunların yuvalama yeri ise Batı Kulesi'ndedir.

Tarih

Kuruluşu bilinmemektedir ancak Kahramanlar Çağı'nda kurulduğu düşünülmektedir. Meraklı Peremore, Eski Şehir'e; simyacılar, şifacılar, öğretmenler, alimler, bilge insanlar, rahipler ve şarkıcılar çağırdı. Peremore öldükten sonra kardeşi Kral Urrigon, Bal Şarabı'nda 'Peremore'un Evcil Hayvanları' isimli bir yer kurdu ve burası daha sonra Hisar olana dek geliştirildi.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Lord Kumandan Jon Kar, Samwell Tarly'yi üstat eğitimi alması için Hisar'a gönderir.

Alıntılar

Hisar'daki şifacılar, Yedi Krallık'ta bulunan tüm şifacılardan daha iyidirler. -Samwell Tarly

Hisar'da, bir adamın tamamını okumayı umamayacağı kadar fazla kitap var. -Jon Kar