Hizdahr zo Loraq

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Meereen.png
Hizdahr zo Loraq
Meereen.png
Hizdahrzoloraq.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 300-300 FS
Tam isim Hizdahr zo Loraq, bu asil ismin on dördüncüsü
Lakap Hizdak
Ilık öpücüklerin Hizdahr'ı
Unvan Meereen Kralı
Ghis'in Filizi Kralı
Eski İmparatoluk'un Sekizincisi
Skahazadhan'ın Efendisi
Ejderhaların Danışmanı
Harpyanın Kanı
Kültür Ghisli
Aile
Hane Loraq Hanesi
Önceki Daenerys Targaryen
Kraliçe Daenerys Targaryen
Ekler
Kitaplar Ejderhaların Dansı(Görüldü)
Oyuncu Joel Fry
TV Sezon 4
Sezon 5

Hizdahr zo Loraq, bu asil ismin on dördüncüsü, Meereen şehrinin Ghisli bir asilidir. Oldukça zengindir ve soyu Mükemmel Mazdhan, Yakışıklı Hazrak ve Kurtarıcı Zharaq gibi önemli Ghisli kişilere dayanmaktadır. Televizyon uyarlaması Game of Thrones'da Joel Fry tarafından canlandırılmaktadır.

Bir kız bir erkek iki piç çocuğu vardır.

Görünüş

Hizdahr kehribar rengi, kusursuz cildiyle uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Kırmızı siyah Ghisli saçları kanat şekline getirilmiştir ama Daenerys'i memnun etmek için onları keser.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı Daenerys Meereen'i alınca Dövüş Çukurlarını kapattırır. Hizdahr bunları ucuz fiyattan alır ve Daenerys'in bunları yeniden açması için birkaç kere talepte bulunur. Yedinci talebinde eski gladyatörlerden olan Khrazz, Siyah Saçlı Barsena, Kontun Camarron'u, Dev Goghor, Benekli Kedi, Korkusuz Ithoke ve Kemikkıran Belaquo'yu da getirir ve onlar da Daenerys'e yalvarır..

Harpiyanın Oğulları hala sokaklarda sorun yaratırken, Meereen'in yüce rahibesi Yeşil Zarafet, Ghiskar kanı taşıyan biriyle evlenmesini tavsiye eder ve ona Hizdahr'ı önerir.

Daenerys isteksiz olmasına rağmen Hizdahr'a şehirde doksan gün boyunca barış getirmesini, bu sırada Harpiya'nın başka kimseyi öldürmemesini ancak bu şekilde teklifini değerlendireceğini söyler ve Hizdahr da kabul eder. Hizdahr kendi payına düşeni yapar ve Daenerys'e istediği barışı getirir. Skahaz mo Kandaq Daenerys'e Hizdahr'ın Harpiyanın Oğullarına emir veren kişilerden biri olduğunu söyler ve bu şekilde katliamların niye bittiğini açıklar.

Daenerys bunu önemsemez ve Hizdahr'la evlenir. Daenerys onu istememesine rağmen Meereen'deki barışa çaresizce ihtiyacı vardır. Dövüş çukurları geri açılmıştır ve düğünü kutlamak için Daznak'ın Çukuru'nda birçok kanlı spor yapılır. Daenerys bundan hoşlanmaz ama Hizdahr ona bütün savaşçıların gönüllü olduğunu söyler. Hizdahr ona soslu çekirge ikram eder ama Daenerys reddeder. Güçlü Belwas istekle onun yerine hepsini yer.

Bir domuzla Siyah Saçlı Barsena dövüşürken arenadaki kan ve ses tarafından çekilen Dragon gelir. Daenerys alana gelen Dragon'un sırtına atlayıp uçunca Hizdahr kraliçesiz kral olur. Belwas çekirgeleri yediği için neredeyse ölür çünkü çekirgelerin sosu aslında zehirdir.

Daenerys'in yokluğunda Hizdahr şehrin kontolünü ele geçirmeye çalışır ama Gri Solucan ve Lekesizler ona itaat etmeyi reddeder. Barristan Selmy Hizdahr'ın zayıf ve kendini beğenmiş olduğunu düşünür. Hizdahr Skahaz'ı Pirinç Canavarlar'ın kumandanlığından azleder ve yerine kuzeni Marghaz zo Loraq'ı getirir. Daenerys'in yokluğunda Büyük Piramit'in kalbindeki daireye yerleşir. Daenerys destekçilerinin çoğu Hizdahr'ın Daenerys'ten kurtulma umuduyla çekirgeleri zehirlediğini düşünür. Daenerys'e çekirgeleri sunan Hizdahr'dır ama kendisi hiç dokunmamıştır.

Yunkai lordları Kanlısakal'la birlikte dönüp Groleo'nun kafasını teslim eder ve Meeren'li esirler karşılığında ejderhaların ölümünü isterler. Hizdahr isteklerini gözden geçireceğini söyler. Dört kralın meclisinde (Robert, Aerys ve Jaehaerys) bulunmuş olan Barristan Selmy hiçbirinin tehdit edildiklerinde bu kadar uysal davranmayacaklarını düşünür.

Hassas politik mesela Barristan Selmy'i Skahaz mo Kandaq ve Gri Solucan'la konuşmaya zorlar. Hizdahr'ı yakalarlar ama suçluluğundan emin olunana kadar öldürülmesine Barristan karşı çıkar. Onun yakalanması Harpiyanın Oğullarıyla olan gölge savaşını yeniden başlatır ve Yunkai Meereen'i kuşatmaya devam eder.

Alıntılar

İnsanlar mücadele etmek ve acı çekmek için doğar. Kederlerimiz ancak biz öldüğümüzde son bulur.

-Hizdahr, Daenerys Targaryen'a

Siz gelmeden evvel Meereen ölüyordu. Bizi yönetenler; kurumuş aletleri olan yaşlı adamlar ve bacak araları toza dönüşmüş kocakarılardı. Piramitlerin tepesinde oturur, zerdali şarabı içer ve Eski İmparatorluk'un ihtişamından bahsederlerdi. Asırların geçtiğini ve şehrin kiremitlerinin ufalandığını fark etmezlerdi. Siz bizi ateş ve kanla uyandırana dek, teamül ve tedbir, bizi demirden bir pençe gibi kavramıştı. Yeni bir çağ başladı ve yeni şeyler olası.

-Hizdahr, Daenerys Targaryen'a

Bir gün bütün insanlar ölecek ama ölümü düşünmek hiçbir işe yaramaz. Ben hayatı günbegün yaşamayı tercih ederim

-Hizdahr, Daenerys Targaryen'a

Hizdahr Hakkında Alıntılar

Hizdahr'a güvenmek zorundayım

-Daenerys Targaryen

Terastaki banyo havuzunun içinde yüzen küçük balıklar, Dany suya gömüldüğünde onun bacaklarını kemirirdi. Onların öpücüğü bile Hizdahr zo Loraq'ınkinden daha coşkuluydu

-Daenerys Targaryen

Çıplak adam savunmasız hissetti ve ölümcül kahramanlığa daha az eğilimliydi.

-Yakalamadan önce Barristan Selmy'nin Hizdahr hakkındaki düşünceleri