Hoare Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hoare Hanesi
544px-Hoare.png
Hane arması gri zincirlerle dörde bölünmüş zeminde saat yönünde siyah zemin üzerine altın renkte dargemi, beyaz zemin üzerine koyu yeşil çam ağacı, altın renginde zemin üzerine bir salkım kırmızı üzüm ve mavi renkte zemin üzerine uçan siyah bir kuzgun
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Orkmont
Hoare Kalesi
Fairmarket
Harrenhal
Bölge Nehir Toprakları
Demir Adalar
Unvan Demir Adalar ve Nehir Kralı
Yok olma FS 1

Orkmont'un Hoare Hanesi, Demir Adaların soyu tükenmiş hanelerinden biridir. Siyah çizgi veya siyah kan olarak bilinen Hoare'ler adalarda ki Greyiron Hanesi'nin soyunun tükenmesi ve Andal göçmenlerinin ardından Demir Adaların Kralı oldular. Başlangıçta Orkmont'ta yaşarlarken Büyük Wyk üzerine Hoare Kalesi'ni inşa ederler. Hoare'ler sonunda Demir Adalar'ın ve Nehir Toprakları'nın Kralı olduklarında Nehir Toprakları içinde ki Fairmarket ve Harrenhal'a taşındılar.

Yarı resmi kaynaklara göre armaları gri zincirlerle dörde bölünmüş zeminde saat yönünde siyah zemin üzerine altın renkte dargemi, beyaz zemin üzerine koyu yeşil çam ağacı, altın renginde zemin üzerine bir salkım kırmızı üzüm ve mavi renkte zemin üzerine uçan siyah bir kuzgundur. Armadaki her desen hanenin uzak topraklarını temsil eder; Demir Adalar için dargemi, Ayı Adası için yeşil çam ağacı, Arbor için üzüm salkımı, Eski Şehir için üstatların kara kuzgunu ve hepsinin Demir Adalar'a ait olduğunu göstermek için demir zincirler ile bağlanmışlardır..

Tarihi

Kahramanlar Çağı

Demir Adaların Kralı Harrag Hoare bir Kral Şurası sırasında seçildi, büyük bir kral olduğundan Buharsaçlı sürekli onu örnek gösterirdi. Harrag Kral Theon Stark'ın batı sahillerini istila eder, Taşlı Kıyı'yı fetheder ve Kurt Ormanı'na baskınlar düzenler. Oğlu Tecavüzcü Ravos, Theon Stark tarafından öldürülene kadar Ayı Adası'na baskınlar düzenler. Aynı zamanda Harrag'ın torunu Kartal Erich kuzeylilere saldırır.

Boğulmuş Kral Qhored Hoare döneminde krallık genişlemede zirveye ulaştı, Gün Batımı Denizi ve Westeros'un tuz kokan tüm batı sahili ile dalgaların sesinin geldiği tüm bölgeler kontrolleri altındaydı. Yüzyıllar sonra demirdoğumluların gücü azaldı ve fetihlerin çoğu kaybedildi. Örneğin; Ayı Adası bir güreş maçı sonrası Rodrik Stark'a kaybedildi ve Mormont'lara verildi. Demirdoğumlulara ait olan topraklar, Demir Adalar ve Nehir Toprakları'nın kıyı kısımlarına kadar düştü.

Andal İşgali

Andal İstilası sırasında Andallar Kral Rognar II Greyiron'u öldürmek için Orkwood'lar, Hoare'ler, Drumm'lar ve Greyjoy'lar ile ittifak yaparlar. Efsaneye göre demirdoğumlular sonraki krallarını seçmek için parmak dansı oynar; Harras Hoare, Kral Harras Sert-El olarak kral seçilir. Aliüstat Haereg'e göre Harras'ın kral seçilmesinde Andallar arasından biri ile evlenerek onların desteğini kazanmasına bağlıyor.

Boğulmuş Adamlar ve rakip lordlar Harras'ın sahip olduğu gücü aşağıladılar, Andallı kraliçeye Andal Kusuru dediler ve sahte krallığın suçunu onun üzerine attılar. Birkaç kişi Aliüstat Hake ile anlaşır, saçlarının siyah olmasına atıfta bulunarak "Görünen siyah kalbi beyaz" denir.

Bu andan itibaren Hoare Kralları başta Dulbırakan Wulfgar, torununun oğlu Papazkatili Horgan, Fergon Azılı, Ruhsuz Othgar, İblisdostu Othgar ve Kızıl Gülüş Craghorn'dur. Aliüstat Haereg Hoare Kralları'ndan övgüyle bahseder ancak Demir Adalar'a Yedi İnancı'nı getirildiğinde caydırıcı yağmalalar yapıldığını ve ticaretin teşvik edildiğini söyler.

Bununla birlikte demirdoğumlu üç Harmund'un yönetimi sırasında krallık dibe vurdu. Sunucu Harmund, Pazarlıkçı Harmund ve Yakışıklı Harmund'dan sonuncusunun kardeşi olan Kalpsiz Hagon kardeşini devirip onun yerine geçer. Lannister Hanesi'nin liderliğindeki Batı Toprakları ordusu demirdoğumluların istilasını kırdı ancak Büyük Wyk üzerindeki Hoare Kalesi'ni yıkarlar. Ayrıca Kıtlık Kışı'nda zorluk yaşadılar.

Demir Adalar ve Nehir Krallığı

Sonraki genişleme yüzyıllar sonra yeni bir çağda Kral Kurnaz Qhorwyn'in doğan üçüncü oğlu, Kral Sert-El Harwyn'in Nehir Toprakları'nı Fırtına Kralı Arrec Durrendon'dan almasıyla oldu. Harwyn ve kendisinden sonra gelen Halleck ile Harren Demir Adalar ve Nehir Kralı oldular. Dağ ve Vadi Krallığı, Kaya Krallığı ve Menzil Krallığı'nın demirdoğumlulara karşı başarısız savaşında Halleck Fairmarket yerine Demir Adalar'da kalmıştır.

Harwyn'in torunu Kara Harren denizden kilometrelerce uzakta Tanrıların Gözü'nün kıyısında Yedi Krallık'ın en büyük kalesi olan Harrenhal'ın yapımını emretti. İnşaat kırk yıl sürdü, Aegon ve kardeşleri Westeros'a çıktıkları gün bitti. Kral Loren I ve Mern IX'in Ateş Tarlası'ndaki yenilgilerini gördükten sonra Harren kalenin içinde kalmaya karar verir. Fatih Aegon ejderhası Balerion ile kaleyi yaktı, Harren ve oğulları diri diri yandı. Böylece Hoare'lerin soyu Harrenhal'da yanmalarıyla son buldu.

Harren'in kardeşi Lord Kumandan Hoare Gece Gözcüleri'ne katılmıştı ancak kardeşinin kalesinde yanması sırasında müdahale etmedi ve yeminine sadık kaldı. Aegon, Harren'e karşı olan isyan eden ilk nehir lordlarından Nehirova'dan Edmyn Tully'i Hoare'lerin yerine Nehir Toprakları'nı yönetmesi için Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ilan eder. Demir Adalar ise Harren'in ölümünün ardından kaos içine düşer. Sert-El Harwyn'in kız kardeşinin torunu olan Qhorin Volmark yönetim hakkının kendi hakkı olduğunu ileri sürer ancak Aegon I Targaryen tarafından öldürülür. Aegon daha sonra demirdoğumluların kendi lordlarını seçmelerine izin verir ve Pyke'den Vickon Greyjoy seçilir. Kendini Kara Harren'in kanun kaçağı olan oğlu olduğunu iddia eden Kırmızı Harren Kral Aerys I Targaryen'in döneminde Harrenhal'ı eline geçirdi ancak sonunda kraliyete bağlı kişiler tarafından öldürüldü.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Harren Yarım-Hoare Euron Karga Göz'e bağlı bir akıncıdır, Hoare Hanesi ile ilişkisi belirsizdir. Lord Maron Volmark, Hoare Hanesi'nin kadın soyundan gelerek Kara Harren'in kanını taşıdığı için Eski Wyk üzerindeki Kral Şurası'nda olası adaylardan biri olarak bahsedilmiştir.

Tarihi Üyeler

Alıntılar

Hoare Kralları'nın siyah gözleri, siyah saçları ve siyah kalpleri vardı.

Aliüstat Hake