Hollard Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hollard Hanesi
HollardHanesi.PNG
Hane arması Mor ve pembe zemin üzerine mavi şerit içinde üç altın taç
Sözler Bilinmiyor
Şimdiki Lord Yok
Bölge Taç Toprakları, Westeros
Bağlılık Darklyn Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı
Yok olma FS 300

Hollard Hanesi, Duskendale'ın Darklyn Hanesi'ne bağlı Taç Toprakları'nın eski ve soylu bir hanesidir. Hanenin neredeyse tüm üyeleri Duskendale Muhalefeti sonrasında Kral Aerys II Targaryen tarafından idam edilmiştir. Armaları mor ve pembe zemin üzerine mavi şerit içinde üç altın taçtır. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Kahramanlar Çağı

Kahramanlar Çağı'nda Hollard'lar Darklyn Hanesi'nin en yakın müttefiki ve sancaktarları olmuştur. Bu çağda Hollard'lar Darklyn'lere üç kız vermiştir.

Duskendale Muhalefeti

Duskendale Muhalefeti, halkın söylediğine göre Kral Aerys II Targaryen döneminde Lord Denys Darklyn'in karısı Myr'li Leydi Serala tarafından ikna edilmesiyle kralını esir alma olayı olarak bilinir. Yarı resmi kaynaklara göre Lord Denys kendi hanesi ve halkı için bazı haklar talep etmek için Aerys'e gider fakat isteği reddedilince vergisini vermez.

Boz Kale'nin silah ustası Sör Symon Hollard Kral Muhafızları'ndan Sör Gwayne Gaunt'u öldürüp Kral Aerys'i esir aldı. Kral Eli Lord Tywin Lannister şehri yokedebilecek büyüklükte bir ordu toplar fakat Lord Denys saldırı başladığında kralı öldüreceğini söyler. Bu yüzden Tywin yarım yıl ordusuyla birlikte Duskendale surlarında bekler.

Kral Muhafızları'ndan Sör Barristan Selmy Boz Kale'ye girer ve kralını kurtarır. Rehinesini kaybeden Lord Denys'in teslim olmaktan başka bir seçeneği olmaz. Diz çöker ve merhamet için yalvarır ancak Kral Aerys lordun ve tüm ailesinin ölmesini ister.

Muhalefet sırasında Darklyn Hanesi'ne hizmet eden ve onlarla yakın ilişkileri bulunan Hollard Hanesi'nin toprakları ellerinden alınmış, kaleleri yıkılmış ve tüm üyeleri öldürülmüştür. Sadece Sör Barristan Selmy'nin ricası üzerine Dontos Hollard sağ bırakılır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Kırmızı Dontos olarak bilinen Dontos Hollard Beş Kralın Savaşı sırasında Kral'ın Şehri'nde kalmıştır.

Kralların Çarpışması

Kral Joffrey'in isim günü için yapılan turnuvaya katılan Dontos ilk dövüşü Lothor Brune'la yapacaktır. Ancak dövüş alanına geldiğinde zırhsız, ipek kıyafetler giymiş ve çok sarhoş olmuş bir şekilde görünür. Kral Joffrey Baratheon bunu hakaret olarak algılar ve şarap varilinde boğulmasını emreder. Ancak Sansa Stark hayatı için yalvarır, Dontos'un aptallığı nedeniyle şövalyeliğinin alınıp soytarı yapılmasını ister.

Sonradan Petyr Baelish ile temasa geçer ve Sansa'ya kaçması için yardım edeceğine dair söz verir. Florian ve Jonquil masalındaki gibi ona hizmet edeceğini, sadece uygun zaman için sabırla beklemesini söyler.

Kılıçların Fırtınası

Çeşitli görüşmeler sonrasında Sansa Stark Willas Tyrell'la evleneceğini Dontos'a söyler. Dontos Joffrey'in düğün gecesinde serbest kalacağını söyleyerek ona ametis taşlı bir saç filesi verir. Tyrion Lannister ve Sansa Stark'ın düğününde omuzlarına pelerini vermesi için orada bulunur. Kral Joffrey ve Margaery'nin düğününde Joffrey Sansa'nın saç filesindeki zehir nedeniyle öldüğünde karışıklık sırasında Dontos Sansa'yı kaçırır.

Sör Dontos Sansa'yı kaçırır ve Karasu Koyu'nun açığında gemisiyle bekleyen Petyr Baelish'le teslim eder. Sansa gemiye bindikten sonra Dontos Baelish'e vaat ettiği on bin altın ejderi sorar. Bunun üzerine Petyr'in verdiği emirle üç adam Dontos'u öldürür, boğazına, karnına ve göğsüne bıçak sokarlar. Sör Lothor Brune ayyaş Dontos'u gömmeye gerek olmadığını söyler ve cesedi bıraktıkları küçük tekneyi yakar, Hollard soyunun sonunda yok olduğunu söyler.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth Sansa Stark'ı aramak için Duskendale'a geldiğinde ona Duskendale Muhalefeti anlatılır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Hollard Hanesi

Tarihi Üyeler