Hoster Tully

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
561px-House Tully.PNG
Hoster Tully
561px-House Tully.PNG
Karakter Bilgisi
Unvan Nehirova Lordu
Üç Dişli Mızrak Azam Lordu
Bağlılık Tully Hanesi
Irk Nehirli
Doğum FS 238 veya FS 240 Nehirova
Ölüm FS 299 Nehirova
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
"Kargaların Ziyafeti" (Bahsedildi)
"Kralların Çarpışması"(Görüldü)
"Ejderhaların Dansı" (Bahsedildi))

Görünüşü

Gençliğinde uzun ve iriydi , mavi gözleri ve kızıl-kahve saçları vardır. Yaşlandıkça şişmanlamıştır.Kitapların geçtiği zamanda 2 yıldır hasta olan yaşlı bir adamdır. Gençliğinde yerinde duramayan biriydi , her zaman bir yerlere seyahat ederdi.

Hayatı

Yarı - kanun kaynaklara göre Hoster Tully Dokuz Penilik Krallar savaşında savaşmıştır. Bu savaşta Petyr Baelish’in babası ile arkadaş olmuş akabinde Petyr’i himayesine almak üzere Nehirova’ya götürmüştür. Savaştan bir süre sonra Hoster savaş kahramanı kardeşi Brynden Tully ile Redwyne hanesinden bir Leydiyi evlendirmek istemiş ama Brynden reddetmiştir.Bundan sonra uzun bir süre birbirleri ile dargın kalmışlardır. Hoster’ın karısı Minisa Whent Nehirova varisi , Edmure’u doğurmadan önce ölü iki kız ve iki oğlan doğurmuştur. Sonunda eşine ikinci bir oğlan vermeye çalışırken yatağında ölmüştür.Ölümü Hoster’ı derinden üzmüştür ve asla eskisi gibi olamamıştır.Robert’ın isyanı sırasında Hoster en büyük kızı Catelyn’i Brandon Stark ile nişanlamıştır. Brandon Kralın Şehrinde Deli Kral tarafından öldürülünce Hoster isyana katılmış ve Catelyn ile Eddard Stark , Brandon’un genç kardeşini evlendirmiştir. Lysa ilede Eyrie Lordu Jon Arryn’i evlendirmiştir. İsyanda bir kaç sancaktarı ( Mooton , Goodbrook , Ryger , Darry ) haneleri Targaryenlere sadık kalmıştır. Bunun üzerine Hoster bu hanelere saldırmış ve bütün Goodbrook köylerini kılıçtan geçirmiştir. Daha sonra Ziller Savaşında savaşmış ve Kralın El’i Lord Jon Connington tarafından yaralanmıştır. FS 295’de hastalığa yakalanmış ve yatağa düşmüştür.

Kitaplar

Taht Oyunları

Lannisterların toprakları ve sınırlarını tehdit etmesiyle Hoster hastalığını gizlemiştir. Nehirova Jaime Lannister tarafından kuşatıldığında yatalaktır. Kamplar Savaşından sonra Brynden ve Catelyn hala aklı başında olan babasını ziyaret etmiştir.

Kralların Çarpışması Hoster uyumaya devam etmektedir ve artık etrafında olan bitenlerin ve ne zaman olduklarının farkına varamamaya başlamıştır.


Kılıçların Fırtınası

Son haftalarında sadece bir kaç kelime mırıldanabilmekte ve çocuklarını tanıyamamaktadır.Bu sırada Edmure Nehirova’nın kontrolunu eline almıştır. Sık sık Lysa’nın engellenen hamileliği hakkında konuşmaktadır. Catelyn ve Edmure Lysa’ya babasını son haftalarında ölmeden önce görmesi için mektup yazdıklarında cevap alamamışlardır. Hoster Tully 299 AL’de ölmüş ve Edmure yerini almıştır. Cenazesinde bedeni Kral Robb ve altı sancaktarı ( Jonos Bracken , Tytos Blackwood , Karyl Vance , Jason Mallister , Marq Piper , Lothar Frey ( Robb’un isteği üzerine son dakikada Desmond Grell’in yerini almıştır ) tarafından bir tekneye konmuş ve nehire indirilmiştir. Cenazesinin bir parçasında yanan bir ok cenaze suya indirilirken atılmalıydı ama Edmure üzüntüsünden unutmuştu, bunu gören Brynden yeğeninin elinden yayı almış ve gerekeni yapmıştır.