Işık Getiren

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Işık Getiren, kehanet edilen efsanevi kahraman Azor Ahai'nin Diğer Büyük'e karşı savaşmak için kullanacağı kılıcıdır. Işık Getiren'in yaşayan ateşten yapıldığına inanılır. Ayrıca Kahramanların Kızıl Kılıçı olarak da bilinir.

Işık Getiren Efsanesi

Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai'nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

Üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. "Nissa Nissa" diye seslendi kadına, karısının adı buydu. "Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma." Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren yaratıldı.

Kehanet

Kehanete göre, Asshai'nin eski kitapları uzun yaz mevsiminin ardından gelecek olan günü anlatır. O gün yıldızlar kanayacak ve soğuğun ağır nefesi dünyanın üstüne çökecek. O dehşet dolu gün geldiğinde, bir savaşçı alevlerin arasındaki kılıcı çekecek. O savaşçı Azor Ahai'dir. Getiren'dir.

Stannis'in Işık Getiren'i

Melisandre'nin yönlendirmesiyle Stannis Baratheon,Yedi İnanışı'nın yedi heykelini bir törenle yakar. Bu tören sırasında Melisandre Stannis'in Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğunu ilan eder ve heykellerin içine sakladığı bir kılıcı çekmesini ister, bu kılıcın efsanevi Işık Getiren olduğunu iddia eder. Stannis'in kılıcı büyülü bir ışıkla parlamaktadır fakat yakından bakıldığında kılıç aslında sıcak olmadığını ortaya koyar. Üstat Aemon'a göre gerçek Işık Getiren hem parlar hem de ısı yayar.

Teoriler

Işık Getiren'in aslında ne olduğuna dair bir sürü fan teorisi vardır. İşte o teoriler; Işık Getiren/Teoriler