Illyrio Mopatis

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Illyrio Mopatis
Illyrio Mopatis by Amoka.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Peynirtaciri
Şişman Adam
Peynir Lordu
Unvan Pentos'un Efendisi
Bağlılık Targaryen Hanesi
Kültür Pentoslu
İlk, Pentos Prensesi
İkinci, Serra
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Görüldü)

Oyuncu Roger Allam
TV Sezon 1

Illyrio Mopatis, Özgür Şehir Pentos’un zengin ve güçlü efendisidir. Baharat, mücevher, ejderha kemiği gibi nesnelerin ticaretiyle uğraşmaktadır. Oldukça şişman, sarı saçlı, çatallaşmış sakallı biridir. Bir süre, sürgündeki Targaryen’ların vasiliğini yapmıştır. Şimdi de Demir Taht’ı kazanmalarının yolunu aramaktadır. Televizyon serisinde Roger Allem tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüm

Illyrio uzun, şişman, yağlı sarı sakalı ve çarpık sarı dişleri olan bir adamdır. Domuz gözlü ve şişko yanaklıdır. Devasa, beyaz bir karnı ve kaba saba sarı saçlarıyla örttüğü bir çift iri, sarkmış göğsü vardır. Odası, bir turnuva çadırı kadar geniştir. Tyrion’a bir zamanlar Casterly Kayası’nın altında büyük bir mağarada ölmüş bir deniz ayısını hatırlatmıştır. Güldüğünde, vücudu sallanmaya başlar. Yağlı sarı sakallarının çatal uçlarından birini sürekli sıvazlıyordu ve Tyrion bunu inanılmaz derecede nahoş buluyordu.

Viserys ve Illyrio tahtırevanla Khal Drogo’nun hordasına doğru seyahat ederlerken, Daenerys, Illyrio’nun ağır parfümüne rağmen vücudunun pis kokusunu alabiliyordu.

Taktığı yüzüklerindeki mücevherler onyx, opal, kaplan gözü ve turmalin, yakut, ametist, safir, zümrüt, oltu taşı ve yeşim, kara elmas ve yeşil incidir. Tyrion kendi kendine, bu yüzüklerle yıllarca yaşayacağını düşündü; onları almak için bir satıra ihtiyacı vardı.

Daha önce, Arya kuyunun yanında Illyrio’yu Varys’le beraber gördüğünde, Illyrio yumuşak bir şekilde yürüyor, bir su dansçısının yapabileceği şekilde ağırlığını taşıyor gibi görünüyordu. Meşalenin ışığında yüzükleri parlıyordu, soluk altın ve soluk gümüş, yakutlarla, safirlerle, sarı kaplan gözleriyle kaplanmış yüzükler, her bir parmağına bir ya da daha fazla takmıştı.

Varys ve dostu Illyro Mopatis, gençken Pentos sokaklarında.

Gençliğinde, Illyrio kılıç satıcısıydı, kaslı ve fevkalade yakışıklıydı. Saray heykeltıraşlarından Pytho Malanon tarafından yapılan Illyrio’nun gençliğini gösteren bir heykel evinde durmaktadır. Bu heykel çıplak genç bir adam şeklindedir, mermer bir havuz içindeki suyun içinde, bir elinde de haydut kılıcıyla durmaktadır. Kıvrak ve yakışıklı, on altı yaşından daha büyük değil, düz sarı saçları omuzlarına dökülen bir heykel. Heykel öylesine canlı gibiydi ki Tyrion bir an heykelin renkli mermerden yapıldığını, kılıcın gerçek çelikten yapılmış gibi parladığını fark etti. Illyrio bir zamanlar, kendi heykeline ve bir de şimdiki haline baktığında ağladığını söyler.

Tarih

Illyrio genç bir adamken silahı sayesinde yaşayan fakir bir hayduttu. Genç Varys, Pentos’a geldikten sonra, benzersiz bir arkadaşlık kurup beraber çalışmaya başladılar. Bu sayede çok zengin oldular. Illyrio çok saygınlık kazandı ve Pentos Prensinin genç kuzeniyle evlendi. Karısı öldükten sonra, Lys’li bir işçi olan Serra’yla ikinci evliliğini yaptı. Bu Prensi çok sinirlendirdi ve onu sonsuza kadar saraydan yasaklandırdı. Illyrio, Bravooslu bir tüccar vebalı kadırgasını Pentos’a demirleyene kadar Serra’yla oldukça mutluydu. Veba taşıyan fareler gemiyi terk etmiş ve şehirdeki 2000 insanın –Serra da dahil- ölümüne sebep olmuştu. Illyrio kaybettiği aşkının hatırası olarak Serra’nın resmini ve ellerini sakladı.

Varys’in Batıdiyar’a gitmesinin ardından on yıl geçtikten sonra bile ikili hala sıkı bir iletişim içindedir. Illyrio hayatta kalan Targaryenlara göz kulak oldu. Onları koruması altına aldı. Daenerys ve Viserys Targaryen, Dany’nin Khal Drogo’yla evlenmesinden önce yarım yıl boyunca burada kalmışlardı.

Daenerys Targaryen’ın güzelliğinden ilk etkilenen aslında Illyrio’ydu. Viserys’i yoldan çekip onunla evlenmeyi düşündü ancak kızın oldukça çekingen ve korkmuş biri olduğunu, bu evliliğinin ona fazla zevk vermeyeceğini düşününce kısa süre içinde bu fikrinden vazgeçti. Viserys ve Daenerys’i koruması altına alması karşılığında Viserys onu Demir Taht’ı kazandığında Vekilharcı olarak alacağına söz verdi.

HBO yapımı dizide Illyrio Mopatis ve Viserys Targaryen, Daenerys Targaryen'in düğünündeyken.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Görünüşe göre Illyrio’nun Targaryenlarla ilgilenmesinin sebebi tamamen parasaldı. Illyrio, Targaryenlar güçlerini tekrar elde ettiklerinde ona minnettar olacaklar ve bu sayede büyük bir servet kazanacağını ummaktadır. Aynı zamanda Batıdiyarlıların asıl krallarını beklediklerini, onun sağlığı için kadeh kaldırdıklarını ve kadınların gizlice ejderha sancakları işlediklerini anlatarak Viserys’in arzularını ateşlemiştir. Illyrio, Daenerys Targaryen ve Khal Drogo‘nun evliliğini ayarlayarak, Drogo'nun güçlü khalasarını işgal için kullanmak istemiştir. Aynı zamanda Targaryen işgali için zayıf bir an yaratabilmek için Kral Robert’ın muhbir başı Varys’le çalışmıştır. Daenerys’e üç tane taşlaşmış ejderha yumurtası hediye etti ancak onun yumurtaları çatlatacağını düşünmüyordu. İroniktir ki, ejderhalar Illyrio’nun Daenerys’ten almayı umut edebileceği her şeyden daha değerliydi.

Kralların Çarpışması

Illyrio, Daenerys’e göz kulak olmaya devam etti. Güçlü Belwas’ı ve uşağı Arstan’la beraber, onu Pentos’a geri getirmesi için üç gemi yolladı.

Ejderhaların Dansı

Tyrion Lannister, Kral Joffrey Baratheon’u zehirlemek suretiyle vatana ihanetle suçlu bulunduktan sonra, Varys onu Kral Toprakları’ndan kaçırdı ve Illyrio ‘nun korumasına verdi. Tyrion, Pentos’a ulaştığında Illyrio onu karşılayıp konuk etti ve ona Casterly Kayası Lord’u olması hususunda bir yol bulabileceğini önerdi. Daenerys Targaryen hakkındaki gerçeği Tyrion’a anlattı. Tyrion isteksiz ve tedbirli olsa da doğuştan gelen hakkını alıp Dany’nin yanına gidebilmenin tek şansının Illyrio olduğunu gördü. Illyrio aynı zamanda Targaryenları destekleyerek Yedi Krallığın Vekilharcı olma isteğini anlattı. Illyrio ve Tyrion bir tahtırevanda seyahat ettiler ve Tyrion sonunda lllyrio'nun yandaşlarından birkaçıyla buluştu. Illyrio, Haldon ve Rolly Duckfield’ı karşıladı. Tyrion da onlara katılarak Volantis’e olan yolculuğa devam ettiler. Illyrio onlara güzel bir yolculuk sundu ve Pentos’taki evine geri döndü. Griff, Illyrio’nun Triarch Nyessos Vhassar‘a, onu sekiz kez satın alacak kadar para ödediğini söyler.

Alıntılar

Illyrio'nun Sözleri

"Siyah ya da kırmızı, ejderha ejderhadır"
- Illyrio Mopatis'den Tyrion Lannister'a.


"Siz Westeroslular hepiniz aynısınız. Birkaç parça ipeğin altındaki hayvanlarsınız. Birdenbire aslan, ejderha ya da kartal oluyorsunuz ".
- Illyrio Mopatis'in insanları hane armalarındaki çizimlere göre kendilerini tanıtmaları hakkındaki fikrini söylerken.

Illyrio Hakkında Sözler

"Illyrio sebepsiz yalnızca Illyrio’ya güvenir.. Açgözlüler yönetirken hırslı olurlar, efendiler ise aldatıcıdır. Illyrio Mopatis her ikisidir."
- Ser Jorah Mormont


"Bu şişko adamın öngördüğü çok az şey gerçekleşti."
- Griff'den Septa Lemore'a.