Ilyn Payne

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Payne.png
Ilyn Payne
House Payne.png
Ilyn Payne by amoka.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Kral Adaleti
Bağlılık Payne Hanesi
Kültür Batı Toprakları
Kitap(lar) Taht Oyunları (Göründü)
Kralların Çarpışması (Göründü)
Kılıçların Fırtınası (Göründü)
Kargaların Ziyafeti (Göründü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu Wilko Johnson
TV Sezon 1
Sezon 2

Sör Ilyn Payne Payne Hanesi'nden bir lorddur. Robert Baratheon'a Kral Adaleti, kraliyet cellatı olarak hizmet etmiştir. Ilyn, Podrick Payne ile kuzendir.

Görünüm ve Karakter

Ayrıca bakınız: Ilyn Payne Resimleri

Ilyn sakalsız, ince, çopur suratıyla gaddar bir adamdır. Soluk derisi, renksiz gözleri ve çukur yanakları vardır. Kafası neredeyse tamamen keldir. Kaynatılmış derinin üzerine zincirli demirlerden oluşan gri bir zırh giymektedir. Sağ omzunun üzerinde giydiği bir uzun kılıcı vardır.

Hikayede de birçok kez bahsedildiği gibi, Ilyn öldürmek dışında bir şey için yaşamaz. Görünümü ve sessizliği sebebiyle birçok karakter onu Kral Adaleti için uygun bir özellik olarak korkunç bulur.

Ilyn silahlarını tertemiz tutmasına rağmen Kızıl Kale zindanlarının içindeki odası sefil haldedir. Okuyup yazamadığından beri, Rennifer Longwaters gibi gardiyanları temsilci olarak kullanır.

Hayatı

Kral Aerys II Targaryen zamanında Sör Ilyn, Kral Eli olan Lord Tywin Lannister'ın muhafızlarının kumandanıydı. Yedi Krallık'a gerçekten hükmedenin Aerys değil, Tywin olduğunu söylediği duyulduğunda kral Ilyn'ın dilini sıcak kerpetenle bu yorumundan dolayı kesti.

Ilyn, Robert Baratheon tarafından düğün hediyesi olarak Kral Adaleti ismini aldı. Bu Ilyn'ın Lannister Hanesi'nin hizmetindeyken kaybettiği dili içindi. Ilyn son derece yetenekli bir cellattı. Hiçbir infazda bocalamadı ve infazlarda suçluya nadiren birden fazla kez vurması gerekti.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Ser Ilyn Payne - by Mark Evans ©

Sör Ilyn, Kral Robert Baratheon'ın Kışyarı'na gelişinden sonra Kral'ın Şehri'ne dönüşü sırasında krala refakat eden konsey üyelerinden biridir. Sansa Stark Ilyn'i görür ve onun tarafından korkutulur.

Robert'in ölümünden sonra, Eddard Stark Lannisterlar tarafından tutuklandığında Ilyn Lord Stark'ın atalarından kalma Valyrian Çeliği'nden yapılan, Buz adından ki uzun kılıcını kendini için aldı. Daha sonra Lord Stark'ı Yüce Baelor Septi'nde Eddard'ın kılıcıyla idam etti.

Kralların Çarpışması

Ilyn'ın Ned Stark'ı idam etmesi ona Arya Stark'ın listesinde yer kazandırır.

Karasu Savaşı'nda, Kızıl Kale'deki Maegor'un Malikanesi'nin balo salonunda Kraliçe Cersei Lannister Ilyn'i Stannis Baratheon'un savaşı kazanma ihtimaline karşı hep yanında tuttu. Cersei'nin planı, Stannis eğer savaşı kazanırsa Ilyn'ın Sansa'yı ve kendisini öldürmesi yönündeydi.

Kılıçların Fırtınası

Lord Tywin Lannister Buz'u Ilyn'dan alır ve ona yeni bir kılıç hediye eder. Joffrey Baratheon'un düğün ziyafetinde, Joffrey ona ve yeni eşi Margaery Tyrell'e kılıçla büyük güvercinli pastayı kesip kesemeyeceğini sorar. Ilyn altı fit uzunluğundaki uzun kılıcıyla pastayı keser. Kılıcın topuzu yakutlarla süslenmiştir ve kılıcın yapımında ejderhacamı kullanılmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Sör Jaime Lannister ve Nehirova yolunda onu eşlik eden Sör Ilyn - by Pojypojy ©

Sör Jaime Lannister, Nehirova'ya gidişinin koşulu olarak Sör Ilyn'ın hizmetini talep eder. Hayford'da durduklarında Ilyn Jaime ile kılıç talimi yapmaya başladı. Jaime, elini kaybettikten sonra sol elini kılıç eli olarak kullanmak istiyordu ve Ilyn'ı kılıç talimi partneri olarak seçti çünkü Ilyn konuşamaz, okuyamaz ve yazamazdı. Bunun sonucunda Jaime birçok karanlık sırrını Ilyn'a karşı açığa vurdu.

Nehirova Kuşatması sırasında bir kamp takipçisi Ilyn'dan korku ile kaçar. Jaime kuşatma sırasında Ryman Frey tarafından dar ağacına asılmakla tehdit edilen ve kalenin önünde boynunda iple sergilenen Edmure Tully'ye darbe indirir ve ardından dar ağacından indirir.

Alıntılar

Sör Ilyn zaman zaman beni bile korkutur leydim. Dehşet verici bir siması vardır.

- Barristan Selmy'den Sansa Stark'a

Sör Ilyn son on dört senedir pek konuşkan bir adam değil.

- Renly Baratheon'dan Sansa Stark'a

Sör Ilyn kusursuz bir içki arkadaşıydı. Asla laf bölmüyor, asla farklı fikirde olmuyor, asla şikâyet etmiyor, iyilik istemiyor ya da uzun ve anlamsız hikâyeler anlatmıyordu. Bütün yaptığı içmek ve dinlemekti.

- Jaime Lannister'ın düşünceleri