Jacelyn Bywater

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BywaterHanesi.png
Jacelyn Bywater
ŞehirGözcüleri.png
JacelyBaywater.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Demiryumruk
Unvan Sör
Çamur Kapısı Kumandanı
Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri Kumandanı
Bağlılık Bywater Hanesi
Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri
Ölüm 299FSKral'ın Şehri
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Göründü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)

Sör Jacelyn Bywater yada bilinen adıyla Demiryumruk, Bywater Hanesi'nden bir şövalyedir. Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri'nin Kumandanı ve Çamur Kapısı'nın eski Kumandanıdır.

Görünüş

Sör Jacelyn uzun boylu, geniş çeneli, derin koyu gözleri, kalın kaşları ve kırlaşmış saçları vardır. Takma adının sebebi, kaybettiği sağ el bileğine kayışlarla bağlanmış demir bir eldir. Onurlu ve cesur olarak nitelendirilmesine rağmen rüşvetçi Janos Slynt'e göre dik kafalıdır.

Demiryumruk

Tarih

Jacelyn Bywater Hanesi küçük bir kolundan gelmiştir ve şövalyelik için yeteri parası olmayan biridir. Greyjoy İsyanı sırasında kahramanca hizmet etmiş ve Pyke'deki savaşta elini kaybetmiştir. Bu nedenle Kral Robert tarafından şövalye ilan edilmiştir. Tyrion Lannister 299FS'de Kral'ın Şehri'ne Kral Eli görevine vekalet etmeye geldiğinde Sör Jacelyn, Çamur Kapısı'nın Kumandanlığını yapmaktadır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Tyrion Lannister, Janos Slynt'i görevden aldıktan sonra Sör Jacelyn'i Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri'nin Kumandanı ilan eder. Robb Stark'ın barış koşullarını içeren mektubu taşıyan Sör Cleos Frey'i Jacelyn kabul eder. Prenses Myrcella Dorne'a gitmek için ayrıldığında şehirde çıkan ayaklanmadan sonra Tyrion'a, Sidiksu Dönemeci boyunca sıralanmış genelevlerden kanlı ishal yayıldığını ve görülebilir yeni faktörlerden dolayı suçların arttığını söylemiştir. Jacelyn Tyrion'dan Lord Gyles Rosby'i hapsetmek, Prens Tommen'ı ele geçirmek, onu güvende tutmak için ve Cersei Lannister'ın ulaşamayacağı bir yerde olmasını sağlamak için emir almıştır. Bundan dolayı Tyrion'dan aldığı Lordluk kadar Cersei'nin düşmanlığını da kazanmıştır.

Karasu Savaşı sırasında Lord Jacelyn Joffrey'in kılıçlı birliklerinin kumandanlarından biridir. Tyrion Lannister'ın oluşturduğu plan sayesinde Stannis Baratheon'un kuvvetinin bir kısmı yok edilir buna rağmen Stannis'in ordusunun daha büyük kısmı nehri geçmiş ve kapılara saldırmıştır. Kapılara saldırı başladığında Joffrey Kızıl Kale'ye kaçar, bunu gören askerler dağılır. Lord Jacelyn dağılan askerleri tekrar birleştirmeye çalışmış, bunu başarırken bilinmeyen bir yerden boynuna ok saplanmış ve kırık adamlar tarafından öldürülmüştür.